Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Miroslav Driensky

Pentagon bude špehovať sociálne siete

18.03.2011 | Mirec D

Americké ministerstvo obrany získalo softvér na infiltráciu do užívateľských účtov

 • Tlačiť
 • 3

Zaujímavú správu včera priniesol britský denník The Telegraph. Americké ministerstvo obrany plánuje zo svojej základne známej pod názvom Pentagon monitorovať obsah sociálnych internetových sietí. Vďaka softvéru, ktorý vláda získala v prepočte za 2,7 milióna dolárov, sa vraj bude môcť infiltrovať cez falošné identity do systému a špehovať a ovplyvňovať tak osoby podozrivé z terorizmu. Otázka však znie: „Čo znamená byť podozrivý z terorizmu?“.

Verím, že Pentagon má ďaleko viac sofistikovanejšie spôsoby vyhľadávania podozrivých osôb, ako len softvérový program, ktorý napríklad monitoruje vopred zadané kľúčové slová. No i tak sa mi akosi nechce veriť, že by takýto program dokázal odhaliť či dokonca lokalizovať skutočnú hrozbu. Denník totižto píše, že program umožňuje jeho administrátorovi vytvoriť niekoľko fiktívnych účtov a cez ne sa potom zapojiť do konverzácie s podozrivou osobou. Ako ale donúti podozrivú osobu na konverzáciu reagovať, už neuvádza.

Jeden z hovorcov Ústredného veliteľstva Spojených štátov uviedol, že program nebude slúžiť na monitorovanie amerických občanov a firiem. Zamerať sa má len na arabsky hovoriacich ľudí a na mušku si vraj vezme aj jazyk Urdu či Pashto. Ak si teda terorista zoberie anglický slovník a vytvorí si na Facebooku účet ako Justin Bieber, mal by byť v pohode.

Netreba však byť naivný. Za takmer tri milióny dolárov dostane Pentagon určite niečo, čo je tejto sumy hodné. Okrem toho, ak by som chcel niekoho špehovať, určite by som mu vopred nepovedal, kam až siahajú moje možnosti. I keď Pentagon obchod neutajil, nemusí o ňom prezradiť všetko. Denník predpokladá, že program sa začlení do systému známeho pod skratkou OEV. Ten bol prvýkrát použitý v Iraku a mal za úlohu monitorovať rôzne internetové fóra, prostredníctvom ktorého podľa všetkého komunikovali povstalci a členovia hnutia Al-Káida.

Pravdou ostáva, že fámy o monitorovaní užívateľských účtov kolujú na internete už roky. Dokonca aj Mark Zuckerberg, zakladateľ najväčšej sociálnej internetovej siete na svete uviedol, že súkromie na internete je históriou. „Keď som začínal (s programovaním, pozn. autora) v mojej izbe na Harvarde, otázkou väčšiny ľudí bolo, prečo by mali chcieť zverejňovať na internete akékoľvek informácie o sebe. Prečo by mali chcieť mať vlastnú webovú stránku? No za posledných päť, šesť rokov ušlo blogovanie ďalekú cestu a umožnilo zdieľať rôzne informácie a využívať rôznorodé služby,“ uviedol M. Zuckerberg na odovzdávaní cien Crunchies Awards začiatkom minulého roku. Tiež dodal, že súkromie v on-line svete už viac nie je sociálna norma.

 

 • Tlačiť
 • 3

Miroslav Driensky

Miroslav Driensky
 • Počet článkov: 15
 • Priemerná čítanosť: 1932
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU.

Miroslav Driensky

Miroslav Driensky
 • Počet článkov: 15
 • Priemerná čítanosť: 1932
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU.

Kalendár sa načítava...