Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Miroslav Driensky

Kto ešte nežaloval Facebook, postavte sa do radu

13.04.2011 | Mirec D

Na scéne sa objavil ďalší údajný spoluzakladateľ firmy, žiada 50 percent akcií

 • Tlačiť
 • 0

Najznámejšia sociálna sieť na svete Facebook by sa mala zamyslieť nad vytvorením aplikácie s názvom SueMe (v preklade žaluj ma). Bola by to pravdepodobne najrýchlejšia cesta k tomu, ako zaregistrovať všetkých tých, ktorí s Markom Zuckerbergom, zakladateľom Facebooku, prišli v rokoch 2003 až 2004 do kontaktu. Práve tí sa totiž s narastajúcou hodnotou tejto spoločnosti objavujú na súdoch s početnými žalobami ako “huby po daždi“.

Najnovším prípadom je Paul Ceglia, človek, ktorý tvrdí, že mu patrí polovica Facebooku. Pôvodne síce žiadal až 84 percentný podiel, no napokon si povedal, že nebude nenásytný a vystačí si aj s 50-percentným dielom spoločnosti, ktorá má podľa najnovších odhadov ruskej investičnej banky Otkritie hodnotu 76,4 miliardy dolárov. Navyše, podľa americkej brokerskej firmy Wedbush Securities stúpne jej hodnota o štyri roky až na 234 miliárd dolárov. P. Ceglia podal žalobu v pondelok na súde v štáte New York.

Podľa agentúry Bloomberg má P. Ceglia k dispozícii e-mailovú komunikáciu s M. Zuckerbergom, ako aj kontrakt, ktorý s ním v tom čase podpísal. V jednom z e-mailov sa vraj píše aj o stretnutí M. Zuckerberga s niekoľkými ďalšími harvardskými študentmi. Pravdepodobne ide o bratov Camerona a Tylera Winklevossových, ktorí sa s M. Zuckermergom už v minulosti kvôli Facebooku súdili. „Nedávno som sa stretol s niekoľkými študentmi z vyšších ročníkov tu na Harvarde, ktorí plánujú spustiť veľmi podobnú stránku, ako máme my. Pokiaľ neurobíme rýchlo potrebné kroky, myslím, že môžeme stratiť výhodu, ktorú by sme mali v prípade, ak s tým vyjdeme ako prví,“ píše sa v liste, ktorého autorom má byť M. Zuckerberg.

Ak by P. Ceglia dokázal, že má pravdu, e-mailová komunikácia by mohla potvrdiť aj to, že nápad vytvoriť Facebook sa zrodil v hlave M. Zuckerberga ešte predtým, ako sa stretol s bratmi Winklevossovými. Tí sú dodnes presvedčení, že im M. Zuckerberg ich nápad ukradol, začo ich napokon aj odškodnil sumou 65 miliónov dolárov. Tiež by to vysvetľovalo niekoľko nezodpovedaných otázok, napríklad prečo M. Zuckerberg v prvom rade súhlasil so spoluprácou s bratmi Winklevossovými. Ak by ju odmietol, ťažko by mu bolo možné dokázať, že nápad Facebooku nepatrí jemu. Neexistovala by totiž e-mailová komunikácia, ktorú si s “konkurenciou“ vymenil počas niekoľkých týždňov. No keďže vedel o podobnom projekte a mohol byť dokonca jeho súčasťou, svojou nečinnosťou mal možnosť ho zdržať.

V podstate je jedno, či sú dôkazy proti Facebooku relevantné alebo nie, dokonca nezáleží ani na tom, či sú pravé alebo falošné. Zásadou je žalovať, žalovať a zase len žalovať. Trochu závidím Američanom ich bezkonkurenčné možnosti, ako zbohatnúť. Na Slovensku musíme za týmto účelom v tichosti obchodovať s emisiami, nehorázne predražovať diaľnice či rozkrádať eurofondy. V zámorí stačí byť bývalým kamarátom či spolužiakom M. Zuckerberga a “hurá“ so žalobou na súd.

 

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Miroslav Driensky

Miroslav Driensky
 • Počet článkov: 15
 • Priemerná čítanosť: 1932
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU.

Miroslav Driensky

Miroslav Driensky
 • Počet článkov: 15
 • Priemerná čítanosť: 1932
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU.

Kalendár sa načítava...