Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Miroslav Driensky

Japonská cunami spláchla výrobu áut aj iPhone 5

08.04.2011 | Mirec D

Nový smartfón od Apple má šancu opäť šokovať. Nebude mať foťák.

 • Tlačiť
 • 2

Po ničivej katastrofe v japonskej Fukušime sa mnohé výrobné haly a sklady v tomto regióne stali len kôpkou trosiek. Majetok, ktorý sa stal bezcenným odpadom a stratil akúkoľvek zostatkovú hodnotu, navyše neslúži účelu, za ktorým bol obstarávaný. Tým firma nielenže prichádza o časť budúcich tržieb, ale aj o materiál a komponenty, ktoré nutne potrebuje k udržaniu ďalšej výroby.

Už na začiatku bolo všetkým jasné, že devastácia ázijských fabrík musí mať dopad aj na ďalšie trhy. Medzi prvými doľahli problémy japonských dodávateľov na automobilový priemysel a technológie. Do krízovej situácie sa podľa všetkého postupne dostáva Toyota, ktorá napriek tomu, že komunikuje s viac ako päťsto dodávateľmi, zvažuje dočasné pozastavenie výrobných hál v severoamerickom regióne. Podľa oficiálnych správ jej zatiaľ zásobovanie na tento mesiac vystačí, z dlhodobého hľadiska ale nie je kontinuálna výroba odkázaná na menších dodávateľov efektívnym riešením.

Otázne v prípade plátania dodávateľských dier ostáva aj kvalita výrobkov. Aj keď verím, že Toyota sa v minulom roku dostatočne poučila z výrobných chýb, v rámci ktorých bola nútená zvolať na bezplatný servis milióny áut po celom svete, finančné ciele firiem majú predsa len vysokú prioritu. Ustáť problémy s nedostatkom komponentov, naplniť finančný plán na daný rok a uspokojiť globálny dopyt môže byť v súčasnej situácii “tvrdý oriešok“.

O tom, že japonská cunami narobila problémy aj fínskej Nokii, americkému technologickému koncernu Apple či domácemu gigantovi Sony, sa už v médiách písalo. No len v posledných týždňoch sa na webe rozprúdila horlivá diskusia o tom, či sa vôbec tento rok dočkáme nového iPhonu. Bloger technologického magazínu Computerworld Jonny Evans, ktorý je mimochodom veľkým fanúšikom americkej značky Apple, sa vo svojom príspevku „Here's why iPhone 5 won't ship in June“ (Prečo sa iPhone 5 nebude v júni dodávať) zamyslel nad tým, čo vlastne bude s novým iPhonom. Japonská fabrika spoločnosti Sony, ktorá je po cunami úplne zničená, má totiž dodávať kamerové senzory CMOS pre nové iPhone päťky. Potvrdil to aj generálny riaditeľ Sony Howard Stringer, ktorý pre médiá uviedol, že výroba v japonskom závode Sendai nebude môcť byť obnovená niekoľko mesiacov. Táto fabrika tiež vyrábala čisté blu-ray disky a profesionálne videokazety, ktorých teraz na trhu môže byť nedostatok.

Ak vezmeme do úvahy fakt, že iPhone 4 sa v čase svojho uvedenia na americký trh predával ako teplé rožky, pričom sa dostalo len na tých šťastlivcov, ktorí aspoň dva dni stanovali pred kamenným obchodom, súčasná situácia môže byť ešte horšia. Dokonca už pri druhom iPade sa ľudia báli, či ich bude dosť.

Okrem automobiliek či mobilných telefónov sa elektrotechnické komponenty “made in japan“ objavujú v rôznych európskych zariadeniach. Veď prečo aj nie, keď na východe sú náklady na ich výrobu nižšie. Na Slovensku predsa tiež vyrábame nemecké či kórejské autá, no do krčmy našťastie ešte stále chodíme na pivo a nie na “beer“.

 

 • Tlačiť
 • 2

Miroslav Driensky

Miroslav Driensky
 • Počet článkov: 15
 • Priemerná čítanosť: 1932
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU.

Miroslav Driensky

Miroslav Driensky
 • Počet článkov: 15
 • Priemerná čítanosť: 1932
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU.

Kalendár sa načítava...