Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Miroslav Driensky

Google a Apple začínajú liezť na nervy

04.05.2011 | Mirec D

Kybernetická krádež je jedna vec, úplná strata súkromia druhá

 • Tlačiť
 • 8

Niektorí si jednoducho nedajú povedať. Aj tak by sa dali okomentovať najnovšie opatrenia, ktoré namierila južná Kórea proti americkej internetovej spoločnosti Google. V utorok totiž kórejskí vyšetrovatelia uskutočnili akciu, v rámci ktorej vtrhli do lokálnych kancelárií spoločnosti. S cieľom získať dôkazový materiál o nezákonných a najmä neetických praktikách Googlu zabavili firme pevné disky a materiál týkajúci sa jej reklamnej divízie AdMob.

Polícia sa snaží zistiť, na akom princípe funguje lokalizačná služba operačného systému Android, ktorý je určený najmä pre mobilné telefóny a tablety. Existujú totiž informácie o tom, že Google ukladá dáta o pohybe užívateľov, čím výrazne zasahuje do ich súkromia. Google síce nepopiera, že túto možnosť má, no kontruje, že užívatelia sa môžu sami rozhodnúť, či budú informácie o svojej polohe zdieľať alebo nie.

Rovnaký problém sa týka aj majiteľov iPhonov. Americkí bezpečnostní experti zistili, že operačný systém iOS neustále sleduje polohu iPhonov či iPadov a tieto dáta ukladá do súboru, ku ktorému je možné dostať sa z ktoréhokoľvek počítača. Na internete je možné nájsť aj podrobný návod, ako to urobiť. Túto funkciu pridal výrobca do 4. verzie operačného systému, ktorá bola vydaná v júni minulého roku.

Napriek negatívnemu postoju mnohých zákazníkov, ktorí produkty od Googlu a Applu využívajú, má možno utajená lokalizačná funkcia aj svoje svetlé stránky. Veď kto vie, možno si Usáma bin Ládin chcel len zahrať Angry Birds a netušil, že aj zapnutý mobil bez sim karty sa mu môže stať osudným.

No späť ku Googlu. Ako píše denník Wall Street Journal, spoločnosť je pripravená s vyšetrovateľmi plne spolupracovať. Podľa mňa ale nemá na výber, keďže to, po čo si polícia prišla, si so sebou aj odniesla. Ak by Google v konečnom dôsledku predsa prekročil isté hranice, aspoň môže na súde žiadať nižší trest, keďže počas vyšetrovania ochotne spolupracoval.

Google mal podobný problém aj so službou Street View. Tá okrem toho, že mapovala ulice v mestách, zbierala aj súkromné dáta z nezabezpečených sietí. Firma sa síce k tomuto skutku sama priznala, no som presvedčený, že ak by tak aj nespravila, táto informácia by skôr či neskôr na verejnosť aj tak prenikla. Pod zámienkou dobrého úmyslu sa dá “vykorčuľovať“ aj s kybernetickej krádeže len s miernou pokutou. Veď ako inak nazvať prehratý súd s manželmi Aaronom a Christine Boringovými z roku 2008, ktorým musel Google za vjazd na súkromný pozemok zaplatiť odškodné vo výške jeden dolár.

 

 • Tlačiť
 • 8

Miroslav Driensky

Miroslav Driensky
 • Počet článkov: 15
 • Priemerná čítanosť: 1932
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU.

Miroslav Driensky

Miroslav Driensky
 • Počet článkov: 15
 • Priemerná čítanosť: 1932
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU.

Kalendár sa načítava...