Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tri výzvy pre NBS: drahé hypotéky, schránkové firmy, a politizácia štátnych bánk

27.05.2015 | Miroslav Beblavý

Diskusia (7 reakcií)

27.05.2015 | tomashalas

SLOVENSKO A VYSLEDKY PRACE POLITIKOV:

cubeupload.
com/
codes/be1f62

27.05.2015 | hulo11

Jeden blog (alfa blog) nestačí?

Asi žijeme každý v inej krajine, odkedy je prenesenie účtu problém? Nová banka ochotne vytvorí nový účet a prenesie naň inkasá a trvalé príkazy. Ak im dáte žiadosť s overeným podpisom, nemusíte ani ísť do pôvodnej banky. A zrušenie pôvodného účtu je, aspoň v bankách, ktoré sledujem, bezplatné. Alebo je spoplatnené len v prípade, že bol účet založený menej ako 1 rok. Problém vidím akurát v tom, že musíte oznámiť zmenu čísla účtu každému, kto vám tam posiela peniaze. A to, že to Sociálnej poisťovni trvá dlho, to asi banky ani NBS neovplyvnia. To by ste mohli naopak ako poslanec zmeniť Vy! Ako by Polnišová povedala - tri mesiace je dóóósť.

28.05.2015 | citatelTrendu

Ale Beblavý má pravdu v tom, že miesto toho aby banky začali obmedzovať hypotéky na 100%, tak ich len zdraželi klientom tým, že na zvyšnú časť úveru mu poskytnú ešte drahší-spotrebný úver či americkú hypotéku. Vážne nechcem vidieť, koľkí prídu o bytu a koľkí budú mať vážne problémy splácať byty, ak narastie inflácia a tým pádom aj úroky na hypotékach. To bude "veselo" (viem, že banky už teraz zohľadňujú či bude mať klient na 2% zdvihnutie úroku, čo ale ak narastú úroky viac 3-4%, veď to sú desiatky, stovky eur mesačne viac na splátkach).

A čo sa týka poplatkov, tam by naozaj mal byť stanovený strop, čo si môžu banky dať do nákladov, alebo akú ziskovosť. na Slovensku banky doslova ryžujú na klientoch. Áno, máme aj online banky, ale babka či dedko na nejakom Porehroní ani netuší o mbank či Zune, o internetbankingu v 70-tke nehovoriac. Určite by malo byť zákonom regulovaná povinnosť mať lacnejšie účty pre seniorov (pravidelný príjem starobného dôchodku) a pre invalidov (invalidné dávky). Takíto klienti majú mať právo na lacnejší účet.

28.05.2015 | hulo11

Prečo hneď regulovať zákonom a nútiť banky k niečomu, čo poskytujú dobrovoľne? Pre dostávanie dôchodku nemusíš mať nutne účet, môže ti ho nosiť poštárka. A napríklad hneď v Poštovej banke máš 2 druhy účtov špeciálne pre dôchodcov. Z toho jeden zadarmo, druhý za 2€/mes, VUB má tiež Senior konto za 0,95€/mes, SLSP má Sporožíro senior za 1€/mes. Ďalej som nehľadal, pre dedka a babku v hornej-dolnej som vybral poštu, ktorú snáď v dedine majú a dve veľké banky, ktoré majú dostatočné pokrytie bankomatmi a pobočkami.

K hypotékam - banky to vymysleli vychcane. :) Ale zase, celkové preplatenie tej časti, na ktorú ti dajú spotrebák, nebude o moc vyššie ako pri hypotéke. Spotrebák totiž nedostaneš na 30 rokov a úrok je fixovaný na celú dobu splácania. A po splatení spotrebáku budeš mať rezervu aj na prípadné vyššie úroky. ;)
Ty by si to riešil(keby si bol bankár) ako? Že banka nepožičia 100% ale napríklad len 80% a zbytok v žiadnom prípade? A kto chce bývať bez našetrených 20%, nech si ide požičať k nebankovke?

28.05.2015 | citatelTrendu

Pozri si tie limity bánk pre seniorov, napr. VÚB jeden výpis za rok! myslela som naozaj seniorské účty, kde máš trvalé aj inkasné príkazy, výpis aspoň do emailu mesačne, výber aspoň 1mesačne na pobočke.... A nehrajme sa u na nič, seniori sú dobrí klienti, nemenia banky a banky si môžu dovoliť dať im lacnejšie účty!

28.05.2015 | ghs

oblast kde vam banky zneprijemnia zivot, ak si chcete preniest hypoteku je vycislenie zostatku vasho povodneho uveru povedzme k datumu vyrocia fixacie (cize zadarmo, nie s 3-5% poplatkom), ...tuto informaciu banky casto neprimerane dlho vybavuju, az klient realne nestihne preniest hypo do konkurencnej banky, ktora mu ponuka lepsie podmienky, ...... skusenost viacerych ludi a z viacerych bank, ..... ak je nieco vhodne regulovat, tak povinnost pri zaslani informacie o novej sadze zaslat aj vycislenie zostatku a cislo uctu, na ktore sa da uver predcasne splatit, ....o

Suhlas : obmedzenie 100% hypo neobmedzi riziko, pri planoch bank a pocte ziadosti o 100% hypo sa banky nesnazia znizit riziko ale splnit predajne plany,....taka je realita;

28.05.2015 | Robo B.

1. k hypotekam: zodpovedne banky, ked to klientovi nevychadza, nedaju ani 100% LTV, ani to nedofinancuju spotrebakom... Ked klientovi vychadza z prijmu 100% hodnoty nehnutelnosti, tak to klientovi daju, ale navysia mu za to cenu (úrok), z dovodu, ze idu do vacsieho rizika, ako ked financuju napr. iba 70% LTV... banky zobrali odporucanie NBS vazne a nazoaj robia opatrenia, aby klient neziskal 150 tisicovy uver za 2% s hodnotou zabezpecenia 150 tisic...
2. ziskovost bank: preco si pan Beblavy mysli, ze banky maju maju najvacsie zisky z poplatkov za bezny ucet? :-) Dnes ma mnoho bank svoj tzv. vernostny program a klienta bud odmenuju za pouzivanie karty/uctu, alebo za to ze ma u nich ulozene financie nad urcitu hranicu, alebo ma uver v urcitej vyske... ano suhlasim, ze dochodcu, dat 5, 6 ci 7 eur mesacne za vedenie uctu je vela, ale aj pre nich su tu ucty, sice s obmedzeniami, ale su... ved dochodca co ma dochodok 250 - 350 eur, ten si spravi jeden vyber v bankomate, odide mu trvaly prikaz, inkaso a ma vystarane... viac nepotrebuje a nech ho to stoji 2 eura (kolko by ste za vedenie uctu pre 100 tisic dochodcov pytali vy keby ste vlastnili banku???)

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý
  • Počet článkov: 85
  • Priemerná čítanosť: 5727
  • Priemerná diskutovanosť: 23
  • RSS blogu

O blogu

Ekonóm a poslanec NR SR