Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo je stabilita nanič

11.12.2013 | Miroslav Beblavý

Diskusia (5 reakcií)

11.12.2013 | Niless

Pekne, pravdive...
Ale bolo by vhodne dat nejaky graf ako sa reformuje v spominanych krajinach, resp. plnia predvolebne sluby. Takto vie kazdy politik mudrovat v opozicii pripadne mimo NR SR, ale ked sa dostane do vlady aj to najpravicovejsie co tu mame aj tak vsetci idu vysliapanou cestickou zvysovania dani, kratenia sluzieb ci ich kvality zo strany statu za zaplatene vypalne. Dotuju sa spriaznene a velke firmy, zotrocuje stredna vrstva (smiesne pomenovanie ak sa pozrieme na ich prijmy) a maly podnikatelia, buzeruje administrativnou pracou ale nemaly vplyv na cisla z grafu maju na prvy pohlad i nesuvisiace oblasti zivota ako je vymozitelnost prava.
A aby nebolo toho malo este su tu odbory, ktore vedia kydat, mudrovat, vyhrazat sa ale Ti pani su zhlukom gagajov, tarajov a prdusov, ktori v zivote neboli uspesni a radi by z cudzieho.
Pracovne pravo by malo byt vzajomnou dohodou medzi dvoma stranami ako je to pri inych situaciach v zivote. Pracujuci by mali mat iba slobodu vyjednavania podmienok so svojim zamestnavatelom a druhe pravo zdruzovat sa, spolocne postupovat pri vyjednavani pripadne pravo strajku. Ale aj tak je riesenie iba vzajomna dohoda, bud najdu konsenzus alebo dozenu zamestnavatela do takych podmienok kedy sa stane menej konkurencieschopnejsi a trh ho potopi pripadne premiestni vyrobu (skvely priklad su automobilky v Detroite).
Skratka dostat sa tam kde su Dani na to treba skutky, v tom je rozdiel medzi nami a Danmi.
Uz aj Jesensky v tom mal jasno pred takmer 100 rokmi...A pravda pravdou zostáva pod potmehúdskym slncom voliči prídu ku urnám a vyvolení k hrncom.

11.12.2013 | Roman Kanala

Dlhodobo nezamestnaní sú buď nešťastníci a smoliari, alebo si to viac-menej dobrovoľne zvolili za spôsob života. Nešťastníkom snažiacim sa zlepšiť svoj osud treba pomôcť a dať im ešte šancu, tým ostatným škoda námahy - akékoľvek investované prostriedky budú premrhané.

11.12.2013 | Anonym

problem je v beznadeji a nemoznosti neco zmenit. Proto byly nepokoje pred rokem v Anglicku.
To nebylo o tom, ze nemaji penize, to bylo o tom, ze nemaji budoucnost a radost ze zivota. Kam se clovek podiva, tak kazdy mukluje za par drobnych, aby mohl trosicku zit na urovni a par nenazrancu ma snahu to vsechno znivelizovat, okrem nich samotnych.
Jsem zvedavy, ci se politikum podari udrzet tu jemnou rovnovahu mezi beznadeji a nadeji, ze jednou bude lip.
Pokud se lide rozhodnou, ze uz ta nadeje neni, tak potom to bude krute a budou litat trisky a k moci se dostane ta nejhorsi spodina spolecnosti.

13.12.2013 | JAJA11

zaujímavé informácie.....
pamätám to obdobie, keď sme v práci do mesiaca prihlasovali a odhlasovali aj 10 zamestnancov ( a to sme malá firma), pretože na trhu práce už bolo málo ľudí, ktorým sa ešte chcelo robiť..... v tom čase aj zákonník práce a odbory boli nanič, zamestnávateľ, ktorý chcel mať dobrých zamestnancov, musel si ich "hýčkať" ......
dnes sa mení tak 3-5 zamestnancov za rok a zamestnávateľ si môže vyberať a problémových zamestnancov meniť.... vytratil sa alkohol na pracovisku, znížili sa PN-ky, každý si svoju prácu váži..... horšie je to, že sa znížila kúpyschopnosť obyvateľstva, čo znižuje nádej ekonomiky na odpichnutie sa od dna .... nájsť ten správny pomer vo výške platu, nákladovosti a následnej predajnosti výrobkov je asi to najťažšie.....
a najhoršie je, že táto spoločnosť neustále znižuje počet ľudí, ktorí si ešte môžu dovoliť viac ako len základné potreby na prežitie.... a zostáva čím ďalej menšie percento bohatých ľudí.... ich spotreba však nehýbe ekonomikou...... pokiaľ štát neodstráni špekulácie a okrádanie štátu na úkor finančných skupín, ktoré zneužívajú svoju ekonomickú moc nad politikmi na ešte väčšie obohacovanie sa, tak sa ani nepohneme ďalej.....

09.01.2014 | embel

Pribúdajú tiež skupiny, ktoré trvale odmietajú prácu ako životnú náplň a spoliehajú sa na možnosť mať nepodmienený príjem bez akejkoľvek námahy a pohodlnej dostupnosti životných zdrojov.

Slovensko si zakladá systém na lacnej pracovnej sile a predstave vysokých daní a odvodov pre tých, ktorí dokážu zamestnávať. Aká môže byť kúpyschopnosť, keď malý akcionár, musí platiť dodatočné zdravotné odvody 10%, teraz už 14% a ešte sa pre istotu zdvihli aj stropy a to bez akejkoľvek protihodnoty. Všetci sme už mali byť malí akcionári po kupónke. Dodatočné odvody musia zaplatiť aj banky, ktoré ich prenesú do našich poplatkov,ale aj živnostníci. Východiskom by mal byť rast platov, teda rast kúpyschopnosti a rozhodne nie lákanie takzvaných investorov ako sme videli smutný prípad prípad šičiek na východnom Slovensku, kde si doslova zadarmo organizovali prácu ešte aj pre ich príbuzných.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý
  • Počet článkov: 85
  • Priemerná čítanosť: 5727
  • Priemerná diskutovanosť: 23
  • RSS blogu

O blogu

Ekonóm a poslanec NR SR