Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kotleba a morálny rozmer hospodárskeho rastu

06.12.2013 | Miroslav Beblavý

Diskusia (8 reakcií)

06.12.2013 | Dr. Kvakin

Sudruh Beblavy, aj ty sa snazis prizivit na Kotlebovom uspechu. V clanku mas presne jednu vetu, ktora by teoreticky mohla suvisiet s tymto novym praviciarskym bohom, to ti ale nebranilo v tom, aby si ho praskol do nadpisu rovno na prve miesto. Ake odporne pravicove. Taketo nieco by uz mohol smolko vyhodnotit ako fuj spravanie.

07.12.2013 | Roman Kanala

Ďalší ničk usilovného brigádnika zo Súmračnej. Len ziapanie, obsah žiaden.

06.12.2013 | samorost

souhlasim s predchozim komentem. Bloger je utrhnuty od reality a trepe sprostosti na kvadrat.
Beblavy, ty si takovy kus hovadziny, ze neco podobne se snad najde jen na postu prezidenta hlavy statu.
---
Uvedomujes si vubec, co je to hospodarsky rast a co je to inflace. Pokud to nevis, mel by si se vratit do skoly a doucit se, protoze tyto dve veliciny nejsou stejne a nemaji spolu nic spolecne. Dokonce, pokud by byl zdravy rast HDP, tak by byla deflace, protoze se na vyrobky spotrebuje mene zdroju. Ale to ekonom SDKU nikdy nepochopi.
---
To co se tu deje, je spatne, protoze "budujeme" nezdravy rast HDP, ktery zvysuje inflaci a snizuje zamestnanost. Rast HDP bez tvorby pracovnich mist je spatny a ozebracuje slovensky narod.

07.12.2013 | Roman Kanala

Obávam sa, že autor článku nepochopil citovaného ekonóma Sedláčka. Rast (ekonomický rast) býva definovaný ako nárast (pravidelný nárast) vyrobených materiálnych statkov. To je jedna z definícií. Ak sa rast vyjadruje parametrom HDP, tak je to dosť zlý parameter, lebo keď príde víchrica, tak HDP narastie, lebo odstraňovanie škôd treba zaplatiť. Keď sa žije na dlh a prežiera sa budúcnosť, tak v danom roku HDP rastie. Keď sa produkujú biopalivá alebo sa ťaží asfalt z pieskov a energetická návratnosť je okolo koeficientu 1 či dokonca pod ním, tak je to energeticky stratová činnosť, ale vďaka subvenciám sa vyplatí a zvyšuje to HDP. Keď sa namiesto reálnych vecí a ozajstného vlastníctva na burze obchoduje s derivátmi a štrukturovanými produktmi, ktoré už nemajú s realitou nič spoločné, tak sa HDP tiež zvýši.
 
Preto namiesto pojmu "rast" je lepšie používať pojem "rozvoj", ktorý zahŕňa dve komponenty: rast a štrukturálne zmeny. Bez štrukturálnych zmien je ľudstvo vagón na slepej koľaji. Štrukturálne zmeny zlepšia život spoločnosti i bez toho, aby sa točilo viac peňazí na zbytočné aktivity a škodlivé bubliny. Asi budem musieť napísať celý blog, toto je viac, než na diskusný príspevok.

07.12.2013 | Brano Z

1. zle:
"Rast (ekonomický rast) býva definovaný ako nárast (pravidelný nárast) vyrobených materiálnych statkov."
-
Statky nemusia byt nutne materialne.
-
2. zle:
"Ak sa rast vyjadruje parametrom HDP, tak je to dosť zlý parameter, lebo keď príde víchrica, tak HDP narastie, lebo odstraňovanie škôd treba zaplatiť."
-
HDP nie je parameter, HDP je uctovna hodnota novo-vytvorenych tovarov a sluzieb za urcity cas.
-
Na posudenie, ci s vichricou vzrastie HDP, potrebujete teoriu. A v 99% pripadoch teorii HDP klesne, pretoze vichrica nici kapital a ludske zivoty. Samozrejme po prvotnom poklese HDP ludia zacnu tvorit nove veci, aby opravili starsie, a HDP zacne opat rast. Ale ak by vichrica neprisla, tak by HDP bolo vyssie ako ked prisla a zrealizovali sa opravy.
-
3. zle:
"Keď sa žije na dlh a prežiera sa budúcnosť, tak v danom roku HDP rastie."
-
Dlh nezvysuje automaticky HDP, na to opat potrebujete teoriu (a empiriu).
-
4. zle:
"Keď sa produkujú biopalivá alebo sa ťaží asfalt z pieskov a energetická návratnosť je okolo koeficientu 1 či dokonca pod ním, tak je to energeticky stratová činnosť, ale vďaka subvenciám sa vyplatí a zvyšuje to HDP."
-
Toto opat nemusi byt automaticky pravda. Na subvencovanie potrebujete dane, ktore mozu HDP znizit o viac ako vytvorene biopalivo.
-
5. zle:
"Keď sa namiesto reálnych vecí a ozajstného vlastníctva na burze obchoduje s derivátmi a štrukturovanými produktmi, ktoré už nemajú s realitou nič spoločné, tak sa HDP tiež zvýši."
-
Derivaty, atd. nie su sucastou HDP, teda prijmu. Ide o aktiva, stavovu velicinu, nie tokovu, akym je prijem, teda HDP.
-
Mozte argumentovat, ze miname vela prijmov (HDP) na kriminalitu, odstranovanie skod, atd., ale to neznamena, ze tymto sposobom rastie HDP a vsetci mame vyssie realne prijmy.
-
Prosim, pred blogom si precitajte aspon zaklady.

07.12.2013 | Roman Kanala

No vidíte, aký ste šikovný, ako to všetko pekne viete. Chytať za slovíčka.
 
Áno, statky nemusia byť nutne materiálne, to je lapsus ešte z marxizmu. Statky môžu byť nemateriálne a tendencia speje práve k takým statkom. Musia ale byť reálne a konkrétne.
 
HDP je parameter. HDP je skalár. HDP je funkcionál. Ak chcete, zobratenie z R(n) do R.
 
Peňažné toky vzrastú pri víchrici. Znečisťovanie životného prostredia a živelné pohromy sú fajn, lebo politikom zvyšujú HDP a tí sa HDP radi pochvastajú. Zvýšenie finančných tokov ale neznamená zvýšenie majetku či zvýšenie blahobytu. Viď ekonómia rozbitých okien. Klasik ekonómie Frédéric Bastiat, http://www.bastiat....
 
V rovnováhe je spotreba rovná produkcii. Pri nerovnováhe je odchýlka jedným alebo druhým smerom. To znamená buď tvorbu úspor, alebo ich spotreba. Ak nie sú úspory, ide sa na dlh. Takto sa ide už od polovice 20. storočia.
 
Finančné toky zahŕňajú kúpu a predaj aktív. Ak sa finančné toky z obchodov s opciami evidujú ako vstupy do HDP, tak vznikne virtuálne zvýšenie HDP.
 
Tak, spokojnejší?
 
Práve som na túto tému publikoval blog http://blog.etrend....
Choďte pozrieť, možno tam nájdete nejaký preklep. Alebo môžte diskutovať aj k veci.

07.12.2013 | libertarian

Slová hodné Fica :
" vláda musí hrať aktívnu úlohu a šikovnou prorastovou politikou zabezpečiť, aby z rastu a vyrobeného bohatstva benefitovala spoločnosť čo najviac a rovnomernejšie. "

- Pri najrovnomernejšom profitovaní profituju hlavne tí, ktorí nič netvoria. Tí dostanú oveľa viac, ako vytvorili. Tí, ktorí tvoria hodne, dostanú MENEJ, ako vytvorili. A efekt ? Tento:
Po čase všetci rovnomerne profitujú, len už nik neprodukuje. A je to. A sme v prd..... Teda v socializme, sudruhovia.
A potom príde Kotleba, a ludia ho maju radi.

08.12.2013 | Roman Kanala

Namiesto pridávania diskusných príspevkov sem, kde sa môžu a nemusia zobraziť, som napísal na tému rastu blog:
http://blog.etrend....

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý
  • Počet článkov: 85
  • Priemerná čítanosť: 5727
  • Priemerná diskutovanosť: 23
  • RSS blogu

O blogu

Ekonóm a poslanec NR SR