Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Miroslav Beblavý

Kotleba a morálny rozmer hospodárskeho rastu

06.12.2013 | Miroslav Beblavý

O politických aj morálnych dôsledkoch rastu.

 • Tlačiť
 • 8

Spochybňovanie hospodárskeho rastu ako merania úspešnosti krajiny sa stalo módou. Napríklad popularizátor a člen Národnej ekonomickej rady vlády ČR Tomáš Sedláček je jedným z ekonómov, ktorí nepovažujú neustály rast za zdravý, potrebný a ani nutný pre udržanie západných demokratických spoločností: „Může kapitalismus "stát na místě"? (..) ano, růst nakonec může nabrat jinou podobu, ale nemusí to být neustále růst hrubého domácího produktu. Můžeme být vzdělanější, moudřejší, elegantnější, méně hašteřivý národ, aniž by rostl HDP,“ a v diskusii varuje tiež pred zamieňaní rastu HDP s všeliekom.

Hospodársky rast nie je všeliek – rovnako ako peniaze v živote človeka nie sú všeliekom. Meranie rastu cez HDP má svoje osobité nevýhody. HDP ako číslo treba brať s rezervami (jeho používanie je dané najmä tým, že je k dispozícii pomerne rýchlo a celkom dobre zachytáva krátkodobý vývoj ekonomiky). Ale spochybňovanie zmysluplnosti hospodárskeho rastu je podľa mňa hlúposť. Nielen preto, že bohatšie spoločnosti môžu dať a aj v praxi dávajú viac na zdravotníctvo, kultúru či školstvo, teda veci, ktoré nesúvisia priamo s tým „hnusným konzumom“.

Ekonomický úspech má aj svoj mravný rozmer. Asi najlepšie to vyjadril americký ekonóm Benjamin Friedman (pozor to nie je ten Friedman) v tejto knihe. Podľa Friedmana rast má silný potenciál zlepšiť životné prostredie, znížiť chudobu, či zabezpečiť otvorenú, tolerantnú a demokratickú spoločnosť. V časoch ekonomického rastu zostávajú zdroje aj na reformy, investuje sa do nových nápadov, ľuďom sa otvárajú pracovné a podnikateľské príležitosti. Panuje všeobecná nálada svetlých zajtrajškov, nádeje v pokrok, lepšie sa darí diskusii a novým myšlienkam.

V stagnujúcom hospodárstve sa tieto nálady ľahko zadusia. Množina bohatstva sa stáva konečnou a ekonomický úspech už neznamená možnú výhodu pre všetkých, ale hru s nulovým súčtom. Čo jeden získa, musí druhý oželieť. Buď z práce vyhodia o mesiac mňa, alebo môjho kolegu. V recesii, obzvlášť tej dlhodobej, sa koláč šancí ešte viac zmenšuje pre tých, ktorí sú na tom ekonomicky horšie – nie je dostatok práce a brány k zlepšeniu ekonomického statusu skrz prácu zostávajú uzavreté pevnejšie ako inokedy. Ak porovnáme obdobia historického rastu s rozvojom otvorenej spoločnosti, nájdeme medzi nimi veľmi silný vzťah a len zopár historických výnimiek, keď to bolo naopak.

Hospodársky rast nie je všeliek, ale môže byť veľmi účinným liekom na zlú náladu a nedemokratické ašpirácie extrémistov. Aby zabral, vláda musí hrať aktívnu úlohu a šikovnou prorastovou politikou zabezpečiť, aby z rastu a vyrobeného bohatstva benefitovala spoločnosť čo najviac a rovnomernejšie. Rast má teda ekonomické, ale aj morálne a politické dôsledky. Ak chceme dosiahnuť všeobecnú spokojnosť, pokrok a stabilnú demokraciu na Slovensku, návrat k silnému a udržateľnému hospodárskemu rastu musí byť vládnou povinnosťou.

 • Tlačiť
 • 8

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý
 • Počet článkov: 85
 • Priemerná čítanosť: 5727
 • Priemerná diskutovanosť: 23
 • RSS blogu

O blogu

Ekonóm a poslanec NR SR

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý
 • Počet článkov: 85
 • Priemerná čítanosť: 5727
 • Priemerná diskutovanosť: 23
 • RSS blogu

O blogu

Ekonóm a poslanec NR SR

Kalendár sa načítava...