Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Quo vadis podpora VaV

11.06.2019 | Miroslav Balog

Diskusia (3 reakcie)

13.06.2019 | Pavel Šimon

V zásade dobrý a správny článok.
Len záver je vlastne v duchu všetkého vývoja počas tých rokov - vytvoriť ďalší dokument o bla, bla bla koncepcii, ktorá sa má inšpirovať z 5 odlišných krajín.
Ja by som bol spokojný aj s tým, keby hocoktorý z tých dokentov niekto "mocný" náhodným výberom vytiahol zo šuplíka a skutočne sa podľa neho začalo pracovať. Aspoň 1,5 volebného obdobia. Konzistentne a na plno.
Pretože by sme potom zistili, že ísť "chvílu" jedným smerom je lepšie ako neustále pobehovať okolo jenoho bodu. Navyše ak ten bod ešte sám prirodzene ide k väčšiemu rozkladu...

13.06.2019 | Miroslav Balog

Súhlasím s tým, že by sme mali schvaľované dokumenty aj reálne implementovať.
V oblasti VaV by sme sa však mali sústrediť aj na inštitucionálne usporiadanie, ktoré je kriticky dôležité (a to aj v iných oblastiach). V našom prípade sa v prenesenom význame jedná o konštrukt minulého storočia.
Možno sa to nezdá, ale inštitucionálne usporiadanie a efektívnosť jednotlivých inštitúcií sú faktory determinujúce (nie len) inovačnú výkonnosť.
Pohľad na krajiny považované za inovačných lídrov môže byť inšpiratívny, keďže trpíme kolektívnou slepotou a súčasné nastavenie považujeme za "nemenné" a "optimálne".

18.06.2019 | Jozef Hvorecký

To, že niektoré tímy základného výskumu majú špičkovú úroveň je v tom, že sa postupne "osamostatnili" od štátu. To sa deje dvomi smermi:
- prvý je pozitívny: hľadali a našli si spoluprácu v zahraničí,
- druhý je negatívny: obsadili komisie prideľujúce granty a nikoho ďalšieho medzi seba nepustia.
To prvé je fajn, ale aby ste to mohli spraviť, musíte mať najprv menšie domáce granty. Štartovať s európskym sa jednoducho nedá. V tom predstavuje druhá cesta brzdu do budúcnosti Keďže mnoho tímov berie aj z jednej aj z druhej strany, nedostane sa na tých, ktorí by mali rásť.

Miroslav Balog

Miroslav Balog
  • Počet článkov: 14
  • Priemerná čítanosť: 2122
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

Ako akreditovaný tréner European Foundation for Cluster Excellence a benchmarking expert European Secretarial for Cluster Analyses sa v spoločnosti Strategos, s.r.o. venujem strategickému rozvoju firiem a štátu so zameraním na inovačnú výkonnosť, klastrovú spoluprácu a tvorbu rozvojových stratégií. Špecializujem sa na prognostické metódy, ako je napr. Technology Foresight.