Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hurááá na eurofondy! (časť 3.) – kvalitný projekt je rozhodujúci

29.06.2017 | Miroslav Balog

Diskusia (7 reakcií)

01.07.2017 | milan_k

Kvalitny projekt je rozhodujuci - made my day.

03.07.2017 | Stanislav Brath

Čo to tárate. Rozhodujúci je "náš človek". Raz darmo, šmejd bude vždy iba šmejdom.

04.07.2017 | Miroslav Balog

Súhlasím s tým, že "šmejd bude vždy iba šmejdom".

Každý systém je možné zlepšovať a to sa týka aj výberu projektov.... tak aby "šmejdovské" projekty nemali (ideálne) vôbec žiadnu šancu.

Výber a realizácia dobrých/kvalitných projektov garantuje kvalitné výstupy, výsledky a tým efekty na spoločnosť. viď. Hurááá na eurofondy! (časť 1.)

Tlak na kvalitu projektov bude tlačiť na všetkých žiadateľov aby robili niečo čo dáva zmysel.
05.07.2017 | Jozef Hvorecký

Elektronický systém APVV možno odporúčať, je jednoduchý a funguje spoľahlivo. Nie však jej štýl hodnotenia.
Pred pár rokmi sme podali projekt. Z troch hodnotení, dve A a jedno D. Tretí hodnotiteľ písal vo svojom posudku očividné nepravdy. Odvolali sme sa a reakcia? Máme také veľké množstvo odvolaní, že sa nimi nehodláme zaoberať.
Kým nebude existovať seriózny mechanizmus odvolania voči rozhodnutiam agentúr hodnotiacich projekty (samozrejme vrátane tých z EÚ) zostanú mnohé dobré projekty mimo, len preto, že stačí jeden "motivovaný" hodnotiteľ, ktorý zmietne návrh zo stola.

05.07.2017 | Miroslav Balog

Dobrý deň. Ďakujem za reakciu.
Pre tieto prípady som navrhol, že "Hodnotiteľ by mal byť jednak odborník, ale aj vyzretá integrovaná osobnosť, ktorá dokáže posúdiť projekt z istého nadhľadu."
Ideál "odborník ako vyzretá integrovaná osobnosť" by mal zabezpečiť objektívne hodnotenie.
Pre reálny svet sú iné možnosti ako zahraniční experti, losovanie etc.
Výhoda zahraničných expertov je neodškriepiteľná - nie sú zaťažení domácimi súvislosťami a vzťahmi.

V prípade diametrálne rozdielnych príp. tendenčných posudkov by mala byť možnosť nezávislého posúdenia ďalším expertom. Ak by sa preukázala tendenčnosť (očividné nepravdy), takýto hodnotiteľ by mal byť v limitnom prípade vyradený z databázy hodnotiteľov.
Minimalizovanie subjektívneho hodnotenia je možné aj pri hodnotení kvantitatívnych parametrov projektov.

06.07.2017 | Andrej Medved

Bohuzial realita ukazuje ako su EU findy u nas vnimane a realizovane. Je tam korupcia a kvalita projektu je na poslednom mieste.Cele fondy jedine tam deformuju trh, rozkradaju sa cez ne peniaze a nehorazne sa cez fondy plytva peniazmi. Zrusit. To co sa okolo fondov vytvorilo vratane hodnotenia projektov je cisty nezmysel. Iba dobry biznis pre vyvolenych. Plebsu sa podhodia len ohlodane kosti. Tam kurupcia nie je lebo z par fufnov nie je co ukradnut. Cele zle.

06.07.2017 | Miroslav Balog

Dobrý deň.
Súhlasím s tým, že vnímanie EÚ fondov môže byť (v niektorých prípadoch) negatívne. Fakt je ale ten, že nastavenie pravidiel si robíme sami doma! A máme čo zlepšovať-viď. Hurááá na eurofondy! (časť 2.).
Odstránenie byrokratických nezmyslov je len jeden rozmer.
Následným krokom samotného nastavenia podpory je výber najlepších projektov.
Systém je suboptimálny, ale dá a musí sa zlepšovať.
Pokiaľ sa tak nestane, pozitíva transferu zdrojov € európskych daňových poplatníkov budeme všetci vnímať len obmedzene, alebo v kontexte korupčných káuz. To by podľa mňa bola škoda.
Eurofondy sú len jednou časťou širokého spektra benefitov, ktoré nám priniesla EÚ a nemali by deformovať vnímanie našej účasti v tomto ekonomicko-politickom projekte.

Miroslav Balog

Miroslav Balog
  • Počet článkov: 8
  • Priemerná čítanosť: 1630
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

Ako akreditovaný tréner European Foundation for Cluster Excellence a benchmarking expert European Secretarial for Cluster Analyses sa venujem strategickému rozvoju firiem, klastrov a štátu so zameraním na inovačnú výkonnosť, klastrovú spoluprácu a tvorbu rozvojových stratégií.