Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo má spoločné rozhodovanie tajných služieb, armády a podnikov?

01.01.2018 | Miroslav Balog

Diskusia (7 reakcií)

01.01.2018 | Roman Kanala

V slobodnom svete sa modelizácia budúceho vývoja robí cez scenáre dôležitých parametrov už desaťročia.

Napríklad po Černobyle bolo jasné, že Švajčiari budú zvolávať referendum o jadrovej energii. Preto federálny parlament poveril Federálny úrad pre energiu, aby vypracoval scenáre možných referendových odpovedí. K tomu bola vytvorená Skupina expertov pre energetické scenáre (Expertengruppe Energieszenarien - Groupe d'experts scénarios énergétiques).

Zadanie bolo prepočítať scenáre spotreby energie v prípade, že by výsledok referenda bol:
1. BAU - Business as usual
2. Moratórium na výstavbu nových zariadení
3. Opustenie jadrovej energie v horizonte 10 rokov
4. Okamžité opustenie jadrovej energie (v priebehu 5 rokov)
a potom ešte dva scenáre, ktoré šli mimo rámca očakávaných referend, ale zaujímali federálne úrady
5. Kommunikationsgesselschaft - spoločnosť založená na komunikačných technológiách
6. Neuer Lebensstil - nový životný štýl, úsporný kvôli ekonomickej kríze, návrat k prírode a úsporám energie

Výsledkom boli publikácie ako Perspektívy spotreby energie Švajčiarska 1985-2025
https://archive-ouv...
https://archive-ouv...

Výsledkom dvoch protijadrových referend v októbri 1989 bol nasledovný: opustiť jadrovú energiu NIE, moratórium ÁNO. Federál ešte pridal hlasovanie o ústavnom článku o energii, ktorý bol tiež prijatý.
https://www.bk.admi...

Vďaka štúdiám už bolo jasné, čo treba urobiť na legislatívnej úrovni, aby sa spotreba energie udržala na uzde. Nebolo treba veľmi zasahovať do energetického systému. Ale napríklad pri scenári okamžitého zavretia jadrových elektrární by bolo treba zvýšiť cenu elektriny na štvornásobok, čo by znamenalo okamžité zavretie sklární, cementární a rafinérií, kde energia predstavuje veľkú časť nákladov.

V tých štúdiách sa ešte pracovalo s deterministickými scenármi, keď sa predpokladá dokonalá znalosť vývoja všetkých parametrov v budúcnosti a robia sa variácie parametrov, ktoré zodpovedajú zadaniu, ale od samotného počiatku vývojovej trajektórie.

V 90-tych rokoch bola pre optimizačné modely vypracovaná metodológia stochastických scenárov, ktoré umožňujú robiť hedging, teda investície na pokrytie všetkých možných budúcich scenárov až do chvíle, keď sa neistota odstráni. To znamená, keď niekedy v budúcnosti príde doplnok informácie ohľadne jednej alebo viacerých kľúčových premenných, ktoré dovtedy nie sú známe. Vývoj je spoločný až do chvíle, keď príde doplnok informácie a potom je už klasický vejár scenárov, ktoré sa oddelili, lebo vývoj je rôzny.
https://archive-ouv...

Keď sa na Černobyl už zabudlo a verejná mienka by znovu akceptovala jadrové elektrárne, prišla Fukušima a definitívne moratórium. Elektrárne sa nechajú dožiť a potom sa odstavia bez náhrady. Namiesto toho sa tlačí na úspory a obnoviteľné zdroje, hlavne vietor a slnko, lebo vodné elektrárne už niet kde postaviť, všetky možné lokality už boli realizované.
https://www.admin.c...

Moje blogy na tú tému:
https://blog.etrend...
https://blog.etrend...

Blog o modelizácii:
https://blog.etrend...

V slobodnom svete je tvorba scenárov pre modely bežnou vecou. Na Zlodejsku po zlodejsky sa úrady stále hrajú na prozreteľnosť a napríklad pri predpovediach svätých intenzít na cestách sa používa len jeden jediný scenár. Potom sa zo svätých intenzít počíta návratnosť, hodnota za peniaze, všetko.
https://dennikn.sk/...
https://blog.etrend...

02.01.2018 | Miroslav Balog

Súhlasím s Vami, že zvažovanie alternatív a modelovanie možných scenárov je na našej rodnej hrude v oblasti tvorby politík terra incognita.
Obávam sa, že tento spôsob komplexného uvažovania je nám (zatiaľ) cudzí. Nuž a dôsledky vidíme v podobe neefektívneho riadenia vecí verejných (vytyčovanie scestných cieľov či alokácia zdrojov aj na nezmyselné opatrenia...).
Napriek tomu vnímam istý posun najmä vďaka vplyvu EÚ na naše svojbytné rozhodovanie - https://blog.etrend...

Policy making je u nás v žalostnom stave. Čo s tým?


02.01.2018 | IvanPe

Vidim tu Slovensku lod, ktora na rozburenom mori Europskej politickej ekonomii je hnana pritazlivostou Eura ku kulturnym brehom Europy. Boh ochranuj tu chvilu, ked by Slovenski sudruhovia pri koryte, boli schopni stanovovat vizie a strategicke plany na zaklade matematickych modelov, nebodaj este aj stochastickych, ci tych ktore by vychadzali z nemoznosti nastavenych ekonomickych hranic.
Na Slovensku este stale volebna vacsina voli minulost a iba vdaka velkym uplatkom EU prenechava krajinu nemecky hovoriacim montaznym halam, zabezpecujucich politiku v praxi. K tomu neexistencia dopravnej infrastruktury ...
Slaba tvorba domaceho fixneho kapitalu, k comu by priemenemu Slovakovi boli relevantne prognozy?
Svojim sarkazmom sa snazim prispiet k diskusii.

02.01.2018 | Miroslav Balog

Priemernému Slováčiskovi je to na "nič"-jednoducho tomu nerozumie. Tak isto ako priemerný Američan nerozumie monetárnej politike FEDu. Napriek tomu ho FED či priemyselná politika ovplyvňuje viac ako si dokáže uvedomiť či pripustiť. Toto je rovnaké naprieč krajinami.
Voliči/občania však vnímajú VÝSLEDKY.
USA, Nemecko, Švajčiarsko, Izrael, Fínsko etc. sú na tom z hľadiska rozvoja ekonomiky v úplne inej pozícii práve kvôli tvorbe DOMYSLENEJ (nie len) ekonomickej politiky zvažujúcej rôzne faktory a nie len ideologicky podfarbené želania.
Čiže priemerného voliča by to malo zaujímať. Však sa jedná o budúcnosť ďalších generácií (toto prosím neberte ako floskulu).


03.01.2018 | @@@

ved prave kvoli tomu že priemerny američan nerozumie čo stvara FED može len tak dalej ich oj.bvať oni to nazvyvaju pracovať .....keby priemerny američan vedel čo FED stvara tak neviem neviem či by dalej takto mohol fed pokračovať ....takže fed a cely finančny sektor v usa stoji len na tom že priemerny američan nerozumie ako velmi ich Fed a tlupa finančnikov od.rbavaju

03.01.2018 | @@@

a to iste plati aj v EU s ECB v podstate je to všade takto rovnako kde su centralne banky lebo centralne banky dnes nehaja zujmy ludi alebo štatu ale len zaujmy finančneho sektora na jeho ešte väčšie obohatenie

07.01.2018 | Miroslav Balog

Zoberte si to z tej strany, že (najmä) vďaka dlhodobej stratégii FED a teraz už aj ECB žijeme ako ľudstvo v historickom období blahobytu. Nikdy v minulosti sa ľudstvo nemalo tak dobre.
Keď to vezmem z našej domácej perspektívy lacné peniaze stimulujú investície a obchod čo nám veľmi vyhovuje.
Že rozhodnutia FED nevieme ovplyvniť je fakt a treba sa s tým zmieriť.
Niečo k tejto téme som písal pred rokmi:
https://komentare.h...

Čo ale vieme zmeniť je naša domáca priemyselná politika. Naschvál nepíšem o hospodárskej politike lebo nevieme efektívne podporiť "ani" priemysel.
Rast priemyslu nie je stimulovaný priemyselnou politikou. Taká u nás neexistuje.
Práve týmto smerom by sme sa mali orientovať tak ako to robia všetky malé krajiny.


Miroslav Balog

Miroslav Balog
  • Počet článkov: 14
  • Priemerná čítanosť: 2122
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

Ako akreditovaný tréner European Foundation for Cluster Excellence a benchmarking expert European Secretarial for Cluster Analyses sa v spoločnosti Strategos, s.r.o. venujem strategickému rozvoju firiem a štátu so zameraním na inovačnú výkonnosť, klastrovú spoluprácu a tvorbu rozvojových stratégií. Špecializujem sa na prognostické metódy, ako je napr. Technology Foresight.