Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Úradníci s Harvardom (alebo modernizácia štátnej správy)

26.01.2012 | minerva

Diskusia (16 reakcií)

27.01.2012 | LPB

"Musíme sa na úrovni predsedu vlády a jeho kabinetu zamyslieť nad tým, aké úlohy má štátna správa plniť."
To je sila! Ak nevedia, čo majú robiť, načo tam potom sú?

28.01.2012 | uhrin.jan

aby vedeli, čo vlastne majú robiť ... a nie buzerovať občanov, nenechať ich slobodne dýchať !
Veď žijú z našich daní !!!
A tie treba neustále zvyšovať, lebo niekto je "nenažraný" ... (etat)!!!

28.01.2012 | Oskarka

Koľko VŠ a doktorátov treba na to, aby si úradníci uvedomili, že niektoré veci si najlepšie uriadia nižšie zložky, bez ich účasti. Čím budú mať viac škôl, tým viac si budú o sebe myslieť, že sú nepostrádateľnejší....Opak je pravdou...

Aký je rozdiel medzi slnkom a novelizáciami zákonov? Novelizácie zákonov vychádzajú častejšie než slnko. Kedy sa to zmení?

28.01.2012 | bolsevyk

ekonomiku USA, Talianska, Španielska, Grécka proste celého sveta. Netreba nám ich.

28.01.2012 | AFI

Pán Dubéci, včera mi telefonovala panička z finančného riaditeľstva - vraj aby sme doplnili našu žiadosť o registráciu k DPH. Pýtam sa jej že ako, keď sme poskytli všetky požadované údaje. A ona na to, že to treba prepísať na nové tlačivo. Na moje prekvapenie mi ho poslala e-mailom. Keď som si pozrel nové tlačivo, nie je na ňom nič nové, okrem mierne odlišnej grafickej úpravy a pár nových políčok, ktoré sa však tohto prípadu netýkali. Nie je toto buzerácia?
Iný príklad - média chrlia informácie, ako sme odbremenení od ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2011. Blbosť, v pondelok som bol na školení, kde som sa dozvedel, že za každého zamestnanca musíme (ako externá mzdová firma) zdravotnej poisťovni poskytnúť 136 (!) údajov, aby láskavo vykonala RZZP. Až na pár údajov, všetky ostatné ZP už majú k dispozícii z mesačných výkazov!
Ďalší príklad - podľa zákona budú firmy, platcovia DPH povinní, podávať priznania elektronicky od 1.4.2012. Tak sme iniciatívne ešte pred vianocami požiadali o elektronické zasielanie a dodali k tomu všetky požadované dokumenty. Myslíte si, že prístup DÚ zriadil? Nie, až keď som sa im vyhrážal, že sa budem sťažovať. Potom bol prístup zriadený do 35 min!
A takto by som mohol pokračovať donekonečna.
Tento štát je úplne regulérne v rozklade. Tu si každý (aj každý štátny úradník) robí, čo chce a požaduje dokumenty podľa toho, ako sa vyspí. Na tento štát treba zhodiť atómovú bombu, nič iné nepomôže.

29.01.2012 | Minerva

Verím, že sa to dá zvládnuť aj bez tej atómovej bomby. Osobne chápem Vašu frustráciu. Bojovať proti problémom aké zmieňujete bude jednou z úloh spomínaného modernizačného útvaru. Nerobím si ilúzie, že toto všetko vyrieši. Treba však vytvoriť postupný tlak nato, aby štát začal modernizovať svoje procesy a produkty.

29.01.2012 | Oskarka

Až zmodernizuje štát svoje postupy, zistí, že veľa úradníkov je zbytočných..... Ale toho sa nedožijú ani naše deti a vnuci....
Ako vysvetlíte úradníkovi, že každý rok nemusia byť nové tlačivá???? Veď sa zmenil jeden odstavec zákona, tak tlačivá musia byť nové /tlačiarne tiež chcú mať kšeft/. Nebolo treba meniť ten jeden odstavec zákona? Ale to by nová vláda dala zapravdu tej bývalej, a to predsa nejde. Nová vláda je chytrejšia než stará, tak to dáva najavo zmenami zákonov - zatiaľ to tak urobila každá nová vláda... Máme sa po voľbách na čo tešiť.......

28.01.2012 | argonaut

Je mozne suhlasit, ze stat sa snazi mat kvalitnych ludi. To plati pre kazdeho zamestnavatela. Problem vsak nastava v momente, kedy si uvedomime cenu kvalitne vzdelanej pracovnej sily, najma ak sa jedna o ivy league skoly. Ked letmo prepocitame 25 stipendii za graduate programy v USA, dostavame sa na cenu niekde okolo 1,250,000 USD (pri konzervativnom pohlade na application fee, tuition, textbooks a room&board). Po ukonceni studia ma naviac absolvent garantovane miesto v statnej sprave (resp. milu povinnost odovzdat svoje nadobudnute vedomosti v statnej sprave za prijem, verim, ze s ohladom na dosiahnute vzdelanie, nadstandardny). Dalsi problem nastane v okamihu, ak sa absolvent po navrate rozhodne nenastupit v statnej sprave, ale napriek dohode putuje to komercnej sfery. Tu by bolo potrebne vidiet ako je postavena zmluva so stipendistom pre taketo pripady, vratane sankcii.

29.01.2012 | Minerva

Áno, kvalitné vzdelanie nie je lacná vec. Príjem štipendistov vzhľadom aj na úlohy, ktoré im boli zverené bol výšší ako priemerný nástupný plat v štátnej správe, ale nejadnalo sa o žiadne šokujúce sumy. Zmluva so štipendistami je postavená tak, že ak odmietnu prácu v štátnej správe musia štipendium splatiť.

29.01.2012 | argonaut

Podla informacii na webe musia po navrate odpracovat 2 roky. Ked uz ide stipendista na ivy league na dvojrocny postgradual, stalo by za uvahu, s ohladom na naklady, natiahnut toto obdobie na minimalne dvojnasobok. Aktualna dlzka povinnosti odsluzit 2 roky je kratka. Aka je aktualna priemerna dlzka zamestnania stipendistov po navrate? Zaujimave by tiez bolo poskytnut info, co sa deje so stipendistami pri zmene vlad.

30.01.2012 | Minerva

Dobrý deň, štipendisti z minulých rokov pracovali v štátnej správe pred aj po roku 2006 a niektorí sú tu doteraz.

29.01.2012 | stemak

Realita nenasvedcuje tomu, ze stat t.c. che mat kvalitnych zamestnancov.
Dokaz: vo verejnej sprave nie je zaujem o personalnu stabilitu. Po kazdych volbach dochadza k znacnym personalnym cistkam. Nastupuju novi - politicki nominanti, na uzemnej urovni dokonca uz aj na urovni radovych zamestnancov. Je to motivacia pre beznych strannikov. Kym sa tito novi zorientuju pridu volby a po nich dalsi novi.
Len vzdelanie nestaci, statna sprava je specificky sektor je to sluzba obcanom nie podnikanie.

30.01.2012 | bluehen

Taketo vzdelanie nezaplati zdaleka ani sukromny sektor, ci na SK alebo aj inde v regione.
2 roky je malo, povinnost by mala byt odpracovat radovo 10-15 rokov aj ked nie v celku, vtedy by stat uvidel mozno nejaku navratnost.

29.01.2012 | emsi

Zaujímalo by ma, akým spôsobom sa uskutočňuje výber štipendistov a nakoľko je tento výber apolitický. Mám obavu, že stranícke nominácie sa nevyhýbajú ani tejto oblasti.Navyše, vzdelanie nezaručuje odolnosť voči korupcii.

29.01.2012 | Minerva

Výberová komisia je zostavená zo zástupcov MŠ,MF,Úradu vlády plus sú do nej prizvaní nezavislí experti z tretieho sektoru. Proces výberu, tak ako je zvykom v iných štipendijných programoch, pozostáva z jasne definovaného bodového hodnotenia rôznych atribútov uchádzačov. Ak sa aj pozriete na profily štipendistov, zistíte, že politika nehrala vo výbere absolútne žiadnu rolu.

29.01.2012 | reality

čím menej štátnych úradníkov, tým viac slobody, efektivity, zodpovednosti a pod.

v tomto štáte, kde aj upratovacia firma je politický nominant to vyznieva ako úplný kabaret, s trochou zlomyseľnosti to môžu byť aj najslabší študenti prestížnych univerzít, ktorí si v zahraničí nevedia nájsť zodpovedajúce zamestnanie a potom ako veľké hviezdy tu budú robiť trójskeho koňa (spiacich posluhovačov) politikom, fin.skupinám, starým ŠTB-ákom a iným členom organizovaného zločinu

štátu najviac prospeje len skutočne radikálne znižovanie stavu štátnych zamestnancov

Minerva

Minerva
  • Počet článkov: 6
  • Priemerná čítanosť: 2438
  • Priemerná diskutovanosť: 10
  • RSS blogu

O blogu

Nechceme, aby Slovensko bolo len montážnou halou Európy. Na tomto blogu budeme písať o témach súvisiacich s rozvojom vedomostnej ekonomiky, zlepšovaním vzdelávacieho systému a podporou inovatívneho podnikania. Bloguje tím Splnomocnenca vlády SR pre vedomostnú ekonomiku pracujúci na stratégií Minerva 2.0 a naši partneri z vedeckej a podnikateľskej komunity.