Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najlepším liekom na krízu je hospodársky rast

23.11.2011 | minerva

Diskusia (7 reakcií)

24.11.2011 | marian_m

zakladny problem menuje autor v blogu a v podstate sa s nim stotoznuje ako s realitou. Je to politicka dimenzia celeho projektu. Moja pointa je, ze dlhodobe strategie by mali byt bud vyvijane alebo minimalne vyvijane v spolupraci s akademickou obcou a nie par vyvolenymi jednou politickou stranou, pricom ten "moj tim" som v podstate len uradnici, ktori svoje nazory neprezentuju ale len vykonavaju myslienky sefa. Pozrime sa do nemecka, ktore ide reformovat energeticky sektor napriklad - zvolilo si na to akademicku komisiu, ktora proces sleduje, analyzuje a vyhodnocuje. Nehovoriac ze jej clenovia cely zivot dany system akademicky skumali. Nehrala tam ale ziadnu rolu politicka prislusnost, resp politicke zaujmy.

24.11.2011 | Minerva

Vďaka za komentár.
Stratégia Minerva bola vytvorená v spolupráci s vedeckou komunitou, ktorá sa aktívne zapájala do jej prípravy - počas jej písania či v pripomienkovom konaní. SAV či univerzity budú participovať na realizácií jednotlivých opatrení, v žiadnom prípade nebude implementácia diktovaná z jednej kancelárie, ostatne to nie je ani ľudsky možné.
Ako člen tímu si trúfam povedať, že nie sme "len" úradníci, ale ľudia čo prinášajú do tohto projektu svoje skúsenosti a vzdelanie, ktoré vo svojej práci aj využívajú.
A na záver, áno, pri veciach ako vedomostná ekonomika či modernizácia krajiny, by politika nemala hrať úlohu. Opakujem, z tohto dôvodu spolupracujeme s akademickou obcou, SAV, sociálnymi partnermi či "stavovskými" organizáciami.
Martin Dubeci

25.11.2011 | ewcub

najlepsim liekom na krizu je hospodarsky rast BEZ ZVYSOVANIA ZADLZENOSTI KRAJINY

pretože problémom ako Ameriky, tak aj Európy je jednoducho toto:

http://market-ticke...

a práve pre to, že roky rokúce (dlhé desaťročia) vykazovaný rast HDP nedosahoval/nestíhal vyššiemu rastu zadĺženosti v pomere k HDP, tak svet dosiahol/dosahuje DLHOVÝ STROP - je to paralela, že ľudstvo sa vrhá oproti betónovému múru, a strašne sa čuduje, že aký je ten múr pevný a nepreniknuteľný... ten múr samozrejme, aj keď je z betónu, je mierne posúvateľný, a ten posun môžu zabezpečiť trebárs spoločné EÚ eurobondy - ale ten náraz o pár rokov bude ešte horší... a do takéhoto stavu nás dostali nedopovedané nadpisy článkov... pretože keď si zoberiem úver v banke, a kúpim si zaň nové auto, tak som nezboghatol ani o halier, skôr schudobnel (to už ako zospovedná osoba myslím na prvú splátku úrokov..) - ale politici občanom desaťročia tlačili, že vraj sú bohatší - a to sa dialo po celom svete bez rozdielu... :( takže Minervy áno - ibaže na vyváženie by sa malo niečo zrezať - ibaže na to nikto nemal, a stále nemá odvahu... :(

25.11.2011 | pipinkratky

Toto nebude kriza, ale DEPRESSIA. Ovela horsia ako ta v 30. rokoch, pretoze sme vybudovalu hlupy system zavislosti na state.
Na rast zabudnite, toto je koniec rastu.

28.11.2011 | Minerva

Vďaka za posledné dva komentáre.

V zásade ich spoločným motívom je to, že hlavným problémom je dlh a bez jeho riešenia hospodársky rast nereštartujeme. S čím v plnej miere súhlasíme je fakt, že je nutné zastaviť zadlžovanie a zbytočné plytvanie. Konsolidácia verejných financií je preto prvým krokom k rastu, ale nie je to riešením. Potrebujeme vytvoriť kompetitívne podnikateľské prostredie, prilákať zahraničné investície s pridanou hodnotou a podporovať vznik domácich firiem. Fínsko v podobne ťažkej situácií sekalo, presne tak ako odporúčate, no jeho hospodársky zázrak spočíval práve vo "výnosoch" z investícií do vzdelávania a vedy. V tomto svetle, je 10 mil. eur alokovaných na opatrenia Minervy nasledujúci rok, ktoré vyfinancujú relatívne lacné a systémové opatrenia (podpora mladých vedcov, technologický trasnfer,etc), veľmi dobrá a vysokonávratná investícia.

Martin Dubéci

29.11.2011 | Jozef Hvorecký

Každá vláda vypracováva novú a novú stratégiu rozvoja. Nerozumiem tomu, prečo aj táto (jedenapolročná) zabíjala touto činnosťou čas. Keby sa bola vzla hociktorá z predchádzajúcich stratégií a začalo sa okamžite implementovať aspoň niečo z nej, už mohlo byť čosi hotové. Takto hrozí, že nasledujúca vláda opäť minie polovicu volebného obdobia (alebo aj viac) na napísanie ďalšej. Takže ju tiež nestihne implementovať.
Otázky:
Čo bolo také zlé na všetkých bodoch minulej stratédie (vytvorenej Ficovou vládou), že nešlo ani jeden z nich aspoň "nahryznúť"?
Nezdá sa Vám, že výsledkom vašej práce bude to isté, čo bolo výsledkom Minervy 1 - teda nič?
Dá sa s týmto pocitom dobre spávať?

29.11.2011 | Minerva

Myslíme si, že Minerva 2.0 prináša veci a prístup, ktorý tu doteraz nebol. Súhlasíme však, že diskontinuita je veľký problém a robíme všetko preto, aby sa bez ohľadu na politickú situáciu po marci v našej práci pokračovalo. Preto sa považujeme aj za viac odborný než politický tím. Mimochodom, nemyslím si, že Minerva 1 nemala žiaden dopad. md

Minerva

Minerva
  • Počet článkov: 6
  • Priemerná čítanosť: 2438
  • Priemerná diskutovanosť: 10
  • RSS blogu

O blogu

Nechceme, aby Slovensko bolo len montážnou halou Európy. Na tomto blogu budeme písať o témach súvisiacich s rozvojom vedomostnej ekonomiky, zlepšovaním vzdelávacieho systému a podporou inovatívneho podnikania. Bloguje tím Splnomocnenca vlády SR pre vedomostnú ekonomiku pracujúci na stratégií Minerva 2.0 a naši partneri z vedeckej a podnikateľskej komunity.