Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kedy vznikne na Slovensku Silicon Valley?

06.12.2011 | minerva

Diskusia (17 reakcií)

06.12.2011 | milanll

Propagujete tu velmi zaujimave a pokrokove myslienky a idete na to naozaj dobrym smerom.

Ako podnikatel, ktory podnikal tak na Slovensk, ako aj na Zapade, by som vsak rad dodal, ze najvacsi problem Slovenskeho podnikatelskeho prostredia je v jeho sucastnom vychodoeuropskom modeli.

Aby ste mohli uviest do reality vase myslienky, najskor potrebujete reformovat cely tento system- zo sucastneho systemu oligarchov a co najvacsich podnikov, na system malych a strednych podnikov - a to vo vsetkych sferach sektorov.
Nielen v tom technologickom.
Taktiez je potreba stanovit platformu, ktora zacne s novym formovanim nazorov a pristupov celej spolocnosti.
Az vtedy pride cas na vase pokrokove myslienky.

Je to ako zarobit prvy milion.

.
Mate inac vynimocnu moznost spolupodialat sa na tomto prvom kroku.
Na Slovensku vladne nedemokraticka spolocnost vlady organzovanych kriminalnych skupin, ktore maju mimoriadne negativny vplyv na cely ekonmicky a spolocensky zivot tejto krajiny.
Narod je rozdeleny a rozhadany a tymto svoim postojom len dalej udrziava tento agonicky stav.

Je to mozno pre vas taka vyzva - co tak zacat s informovanim sirokej splocnosti o tejto realite, aby sa tak mohli vybudovat urcite zaklady na napravu tohto stavu?

06.12.2011 | Filip Glasa

Vieto čo by startupom naozaj reálne pomohlo? Keby sa splnomocnenci vlády namiesto písania blábolov o tom ako zmenia Slovensko venovali radšej podnikaniu. POstavte si svoj vlastný starup. Nepotrebujete žiadny prehlásenie, žiadny inkubátor, žiadnu podporu vlády a už vôbec nie bezcenný výlet do drahej kancelárie v SV (Plug & Play inkubátor = prenájom druhotriednych kancelárií mimo centra diania v SV).
A viete čo majú najúspešnejšie českoslovenké technologické firmy spoločné? Že nepotrebovali žiadny inkubátor, žiadne tunelárske štátne (VC!) fondy, ani zmenu legislatívneho prostredia na Slovensku. Začínali aj v oveľa horších časoch (už v roku 1987) a uspeli.
Čo startup naozaj potrebuje? Víziu a potom makať, makať a makať. Pozrite sa ako vznikajú technologické projekty v štátoch s oveľa horšími podmienkami ako u nás.
Mimochodom ani jedna z iniciatív okolo startupov v CS nevznikla z podnetu štátnych organizácií, ale z dola. A to tak, že sa v podstate použil nejaký zahraničný model a pár ľudí si povedalo, že to skúsia organizovať aj tu.
Myslím, že štát už za posledných 10 rokov ukázal čo zmôže s heslami ako "vedomostná ekonomika" a podobne. Niekto na tých "stratégiách" síce zarobil, ale žiadne technologické zázraky z toho nevznikli.

06.12.2011 | milanll

Filip, legislativa a najma danove prostredie ti smerovanie podnikania ovplyvnuju nesmierne.

10.12.2011 | Filip Glasa

isto, ale ja som pisal nieco ine. A to, ze iniciativa vlady vytvorit tu SV nijako moc neprospieva startupom. Skor naopak - najlepsie tecnologicke zazraky v Ceskoslovensku vznikli bez pomoci vlady a to aj v legislativne tazskych casoch 90tych rokov.
Dalsia vec je to, ze mrhanie penazi z rozpoctu na kraviny typu "statny ventruce capital fond", iba situaciu zhorsuje.
Ak je niekto vynalezca, tak tu svoju viziu presadi aj bez pomoci statu a aj v ovela horsich legislativnych podmienkach (napr. v Rusku, Brazilii, Rumunsku). Nadavanie na stat su v podstate len vyhovorky.

06.12.2011 | Minerva

Pán Glasa, ďakujeme za Váš komentár. Myslím, že máme asi trochu odlišný pohľad na to, aká je úloha štátu v ekonomike. Napriek tomu sa asi zhodneme, že sú určité kroky, ktoré štát môže urobiť na to, aby sa v tejto krajine jednoduchšie podnikalo. Takže úloha štátu nie je márna, aj keby mala byť o tom, že sa určitých svojich súčasných právomocí vzdá (čo aj mienime urobiť napríklad v prípade debyrokratizácie európskych fondov).

Čo sa týka Silicon Valley a inkubátora Plug and Play: startupy samozrejme vznikajú za všetkých podmienok. Naším cieľom je, aby vznikali výrazne viac a výrazne inovatívnejšie a aby na ich kvalite a raste bola založená slovenská ekonomika. Keď necháme Slovensko tak, pokým ostatné krajiny podporujú rozvoj startupov, je skoro isté, že sa táto krajina nebude rozvíjať tak rýchlo, ako by sme chceli a potrebovali relatívne k ostatným. To je jeden z dôvodov, prečo musíme konať.

Experti na inovácie a ich podporu sa zhodujú, že na to, aby sme umožnili veľa startupov, je nutné mať celý fungujúci ekosystém, tak ako je napríklad v SV alebo v Izraeli, alebo vo Fínsku (v posledných dvoch štát rozvoju startupov a ekosystému veľmi výrazne napomohol). Tento ekosystém je samozrejme veľmi ťažké vytvoriť. Je treba mať dobre vzdelaných ľudí, kvalitný coaching, dobrých investorov, prístup k investorom, vedu a výskum, ktorá produkuje dobré nápady, správny prístup k veci a tak ďalej. Posielanie startupov do SV je len jedným z malých krôčikov, ako tento ekosystém vytvoriť. Očakávame, že startupy sa toho v SV veľa naučia, že si odtiaľ odnesú globálny pohľad na trhy a že sa vrátia a v kontexte startup komunity na Slovensku toho ostatných veľa naučia. Plug and Play nie je mimo diania SV a jeho pridaná hodnota nie sú kancelárie, ktoré prenajíma, ale služby, ktoré startupom poskytuje.

Taktiež nemáte pravdu, že inkubátory a akcelerátory nemajú význam. Samozrejme, inkubátory, ktoré momentálne fungujú na Slovensku, nie sú efektívne, a možno by sa ani väčšinou nemali volať inkubátormi. Ale pozrite sa napríklad na taký Y-Combinator, z ktorého vychádza jedna zaujímavá firma za druhou. Je dokázané, že klastrové efekty v tomto prípade pôsobia vynikajúco – firmy sa od seba učia a rozvíjajú. Okrem toho nehovoríme tu o firmách, ktoré majú predávať ponožky. Hovoríme o podpore firiem, ktoré majú vymýšľať niečo úplne unikátne, zaujímavé. Inovatívne firmy vždy na svoju prácu potrebujú čas na vývoj – a ten im môžeme poskytnúť.

Otázka na Vás možno je, čo by ste navrhoval robiť v prípade inovatívnych firiem, ktoré nemajú nízke štartovné náklady – napríklad biotechnologické startupy alebo startupy, ktoré sa venujú hĺbkovým geotermálnym vrtom. Ako by ste financoval takúto inováciu? Konečne sa pozrite na firmy ako je Google. Na prvý pohľad sa nezdá, že by ich podporoval štát. Larry Page a Sergey Brin však boli študenti na Stanforde, ktorý na výskum dostáva výrazné štátne dotácie. Nikto nehovorí, že všetky firmy má podporovať štát, ale bez jeho pomoci a vytvorenia vhodného prostredia, žiaľ, veľké inovácie nedosiahneme.

No a posledný bod: splnomocnenec vlády Martin Bruncko niekoľko úspešných firiem založil.

Martin Dubéci

06.12.2011 | milanll

neviem, ci moj komentar ignorujete,
ale zopakujem vam to este raz:
- v sucastnom danovom a podnikatelskom prostredi ziadne zazraky nemozete ocakavat.
Spolocnost je na uplnom dne.
A pokial by ste chceli podnikatelom naozaj pomoct, okrem zavedenia zapadoeuropskeho danoveho prostredia by ste najma tlacili na co najvyssie mzdy - tak, ako to robi kazda normalna civilizovana krajina na svete.
Ked maju ludia zakladne problemy s nasytenim a vobec prezitim, asi tazko mozte od nich ocakavat prevratne kroky.
Nehovoriac o tom, ze Slovensko je krajina ,,No, you can't.''

Ak chcete Slovensku naozaj pomoct, zacnite so vzdelavanim obyvatelsttva, zhadzovanim klapiek o ,,normalnej civilizovanej spolocnosti'', otvaranim oci a tou potrebnou zmenou tejto nezmyselnej sucastnej frasky.
Donekonecna tato anomalia pokracovat nemoze.
Cim rychlejsie sa napravi, tym vacsie sance ma Slovensko na zachranu.

06.12.2011 | milanll

Alebo si myslite ze ulohou politikov je kradnut, spolu s oligarchami a narod bude na nich tazko pracovat?
Naozaj zijete v predstave, ze Zapad je taky bohaty a uspesny preto, pretoze tam ziju oligarchovia a politici na ukor celej spolocnosti?

07.12.2011 | Minerva

Ďakujem za komentár, v mnohom máte pravdu. Sú veci, ktoré ovplyvniť nevieme, napr. národnú mentalitu, nech už to znamená čokoľvek. V Minerve sa snažíme sústredit na veci, na ktoré máme hmatateľný a relatívne rýchly dopad.

Keď hovoríte o podnikateľskom prostredí a potrebe jeho zmeny, súhlasíme. Preto chce Minerva priniesť zásadnú debyrokratizáciu napr. EU fondov a okrem toho je tu širší kontext Strategie Singapur z diele MH SR. Čo presne si predstavujete pod západným daňovým systémom?

Oligarchizmu rozhodne nefandíme a myslím, že naše opatrenia smerujú k úplne inému druhu hospodárstva.

07.12.2011 | milanll

Co sa tyka mentality - myslim si, ze tieto veci sa ovplyvnovat daju, akurat to na Slovensku nikto nerobi.
Zatial, pretoze prve lastovicky sa uz objavuju.
Stale, nasa spolocnost je prilis zaostala na to, aby sa to dialo celospolocensky - na urovniach jednotlivcov.
Platforma na urovni statnej institucie by mala ovela vacsi dosah a vysledky.

Co sa tyka Minervy - myslim si, ze myslienka je to vyborna, akurat trochu nevhodne zamerana.
Vy sa snazite o technologicke projekty a zaroven projekty so zameranim na najsofistikovanejsie technologie.
To vsetko v krajine, kde podnikatelia nedokazu ani vypestovat zemiaky v konkurencii s Polskom.
Moj nazor je, ze sa nemoze ziadat od ziaka algebra, ked neovlada ani malu nasobilku.
Konkurovat USA, Kanade, Australii, Zap. Europe, Juznej Korei, Juhovychodnej Azii, ale uz aj Brazilii a Rusku, ked nedokazeme konkurovat Ukrajine a Polsku?
Tu prichadza prave ta slovenska mentalita a jej smutna crta - megalomanizmus a neuvedomovanie si vlastnej pozicie.
Slovensko nepotrebuje momentalne nadcasove technologie, Slovensko je v stave, ked polnohospodarstvo, turistika a sluzby ho dokazu polahky priviest na uroven vyspelych krajin.
Az potom nastane cas, ked zacne zo Slovenska odchadzat sucastny priemysel, ktory bude potrebene nahradit sofistikovanymi technologiami a vyskumom.
Pretoze s kazdym stupanim zivotnej urovne a bohatstva, bude lineane stupat aj vzdelanost, konkurencieschopnost a moznosti jeho obyvatelov.

K tomu danovemu prostrediu - princip progresivnej dane na podnikatelsky sektor som tu opisal v niektrom z predchadzajucich blogov.
Sucastne danove a legislativne prostredie je vrahom podnikatelskeho prostredia.
Do tohto kontexu sa da zaradi aj byrokracia.
Aj ked ta nie je ani tak vysledkom legislativnej formy, ako skor celkovej urovne obyvatelov.
Co nas privadza znova do prveho bodu - zmeny myslenia sirokej spolocnosti.
Ked tato je - a za toto sa ospravedlnujem - najskor podmienena zmenou myslenia vas samotnych.

Schema je teda nasledovna:
- zmente najskor vase myslenie
- potom zacnite menit myslenie svojho okolia
- ktore vyuzite na zmenu myslenia spolocnosti
- cim zmenite pristup a nazor slovenskych podnikatelov k podnikaniu
- ktory sa naucia podnikat a byt konkurencieschopni najskor v tych zakladnych(najlahsich) sektoroch
- a vtedy budete moct zacat realizovat vase terajsie myslienky

Preskocit tieto body, bohuzial, nikto nedokaze.
propagujete tu myslienky malych a strednych podnikov.
Zakladom tejto myslienky je zacat v malom, postupne a pokracovat krok za krokom.

10.12.2011 | Filip Glasa

Ja som nepísal o výrobcoch ponožiek, ale o technologických firmách v československom priestore. To čo tu vyšlo z inkubátorov bolo zvačša odp ničom. To čo vyšlo z vášne zakladateľa, ktorý tú svoju aplikáciu vyvíjal na kolene bez nejakých súťaží, mentorov a akcelerátorov a za svoje peniaze, tak to malo kľudne miliónový úspech. Ani netreba chodiť ďaleko a stačí si spomenúť na československú antivírovú trojku. Z mladších globálnych CS startupov nájdete zase veľa firiem, ktoré v žiadnej súťaži neboli, od štátu peniaze nemali a napriek tomu uspeli.
Čo sa týka priamej podpory štátu, tak narážam na slovenské špecifiká, keď štátny VC fond bol vytvorený za účelom tunelovania verejných peňazí. Ak štát vkladá peniaze do !"technologických zázrakov" typu fotovoltaické elektrárne, ktoré zase len tunelujú peňaženky občanov, tak si myslím, že toto len zhoršuje podmienky pre normálne startupy.
Čo sa týka nákladných projektov, tak je samozrejmé, že potrebujú investora kvôli financiám aj mentoringu. Ale je naozaj nutné, aby sa na tom priživovali firmy s predmetom podnikania "sprostredkovanie eurofondov" bez reálnej pridanej hodnoty?

06.12.2011 | Libor Beenyi

Mozno seknem mimo temu, ale s myslienkou vlastnej firmy sa pohravam uz nejaky ten rok a preto je to pre mna citlive... Co tomu brani je jednoznacne pohodlnost. Poznam vela ludi v roznych firmach ako som ja, ktori svoje napady realizuju cez firmy pre ktore pracuju. Vacsinou ide o firmy so zahranicnou ucastou (mensie), ale vzorec je takmer rovnaky.

V urcitej faze sa clovek stane vo firme klucovym. Firma so zaranicnym kapitalom nema problem platit dostatocnu zivotnu uroven (par tisic eur v cistom). Klucovy clovek vacsinou uz je sucastou riadiacich struktur, napr. PMG a teda priamo moze smerovat firmu tam, kde si mysli ze je to spravne, pripadne vetovat nieco o com sa domieva, ze uskodi (ved to poznate - "ak toto prejde, tak si to robte vy"...)

Taktiez zacinat na zelenej luke si teraz neviem predstavit. Ono to asi ide, ale existuje strasne malo clankov od ludi, ktori to zvladli (ako to je vlastne na zaciatku?!).

Napr. v zabehnutej firme (kotru ste inac mohli zabehnut aj vy a teda viete co to stoji), mate okrem finanych prostriedkov aj ludske zdroje. So skusenym teamom dokazete divy. Ist do start-upu sa niekedy zda byt krokom spat - novych ludi rychlo nezaskolite a sikovnych nezplatite. Sam sa mozete pustit do projektov velkosti, ktore ste robili pocas a tesne po skole (ak sa prida pripadna hypoteka, manzelka na materskej tak riziko neisteho prijmu prevazi) :(

Asi dostat padaka (jedno z poslednych cisel Trendu) je ta najlepsia motivacia... Ale co, ked uz na vas striednu dalsie ponuky. Moznost kormidlovat mate, dokonca aj slobodu. Uz teraz vacsina z nas si vybera na com robit (ne)bude, kolko bude robit a kedy. Mozno som nemal "stastie" na ********* sefa - ale ako vravim, takych ako ja poznam viacerych. S vedenim sa sice treba hadat a niekedy aj s kolegami, ale neverim ze v start-upe by to mohlo byt ine (hlavne ked pride prvy zisk).

Dalsim faktorom je tiez vztah ku riziku. Zodpovednost za projekt vo mne za tie roky vypestovalo abolutnu averziu voci riziku. Vsimol som si, ze clovek co zodpoveda za projekt je "brzdou", oddelenie / vedenie - co to chce je zasa motorom. Ono sa to musi vybalancovat asi, aby vysledok bol uspesny, ale nepolozil pripadny neuspech firmu na lopatky. Da sa vobec prepnut z jedneho modu do druheho (resp. do oboch ak je motorom aj brzdou jeden clovek)? Alebo tym cinom som uz na veky odkazany pracovat pre ineho (a nanajvys sa stat spolocnikom vo firme)...

07.12.2011 | Minerva

Vďaka za príspevok, v mnohom popisujete stav veľmi presne. Uznávam, že mne osobne sa to hovorí ľahko. Vzhľadom na štúdie, ktoré som linkoval v článku si myslíme, že napriek dôvodom, ktoré uvádzate, je podpora startupov jednou z ciest pre hospodársky rast. Špeciálne v prípade SR, kde je tento sektor menej rozvinutý.

Spôsob, ako k tomu pristúpiť je napr. aj vytvoriť nástroje, ktoré podporia takéto firmy, prostredníctvom coachingu či zjednodušenia legislatívneho prostredia spolu s jednoduchším prístupom ku kapitálu.

PS: k veku a startupom - http://www.washingt...

07.12.2011 | grgo

Toto som písal už dávnejšie k blogu Františka Okruhlicu, je to veľmi dobrý článok: http://www.paulgrah...

V zásade pritiahnuť startupy by mohlo byť prekvapujúco ľahké. Najlepší recept na Silicon Valley je mať dobré miesto pre život, s dobrým počasím, pekným mestom, dobrými školami s peknými campusmi atď – a potom dať startupom peniaze. O zvyšok sa postarajú sami zakladatelia startupov a keď sa to rozbehne, možno tí úspešný budú pomáhať novým startupom v reťazovej reakcii takže nebude treba nalievať do toho ďalšie peniaze z verejného rozpočtu.

07.12.2011 | Minerva

Tak sa opýtam doplňujúcu otázku: Čo by podľa vás znamenalo spraviť Slovensko "príjemnejším" pre život? md

07.12.2011 | grgo

To nie je z mojej hlavy, chlapík to píše v tom článku,

"It will be easier in proportion to how much your town resembles San Francisco. Do you have good weather? Do people live downtown, or have they abandoned the center for the suburbs? Would the city be described as "hip" and "tolerant," or as reflecting "traditional values?" Are there good universities nearby? Are there walkable neighborhoods? Would nerds feel at home? If you answered yes to all these questions, you might be able not only to pull off this scheme, but to do it for less than a million per startup."

Na Slovenské pomery by bolo fajn, aby to nebolo mesto, kde na ulici zabijú chalana pre dlhé vlasy.

07.12.2011 | milanll

:D Grgo, neuraz sa, prosim ta, na mna.
Ale strasne mi pripominas toto video:
http://www.youtube....

08.12.2011 | b0b

kvalita zivota je nepochybne tiez dolezita a da sa zmerat. nakoniec existuju rebricky kvality zivota v jednotlivych mestach. nedavno tiez jeden vysiel. nakoniec sa staci pozriet na tu rozpadnutu a zhnitu infrastrukturu v BA, verejnu dopravu,celkovu kulturu atd. asi nie dream mieto pre zivot. Zaklad su ale nepochybne kvalitne vysoke skoly...

Minerva

Minerva
  • Počet článkov: 6
  • Priemerná čítanosť: 2438
  • Priemerná diskutovanosť: 10
  • RSS blogu

O blogu

Nechceme, aby Slovensko bolo len montážnou halou Európy. Na tomto blogu budeme písať o témach súvisiacich s rozvojom vedomostnej ekonomiky, zlepšovaním vzdelávacieho systému a podporou inovatívneho podnikania. Bloguje tím Splnomocnenca vlády SR pre vedomostnú ekonomiku pracujúci na stratégií Minerva 2.0 a naši partneri z vedeckej a podnikateľskej komunity.