Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Varovania pred krízou pribúdajú

11.10.2016 | Miloš Moravčík

Diskusia (13 reakcií)

11.10.2016 | LPB

Všetci o tom vieme, všade roky čítame bububu, a kompetentní napriek tomu "tlačia" ďalej. Ak to prežilo desaťročia (storočia?), prečo by to nemalo ďalších 40, alebo aj 100 rokov? Ako to praskne? Niekto si povie, že chce splatiť dlhy? Centrála vytlačí, požičia dlžníkovi a ten zaplatí veriteľovi. Bez ohľadu na výšku úrokov. Veď stačí naťukať nuly do počítača. Tak o čo ide?

Problém bude asi v tom, že nie každý si môže požičať, aby vrátil požičané. Donekonečna. Musí byť dosť veľký. Prasknutie/kríza iba urýchli prerozdelenie. Už vlani sme mali na svete vyše 1800 dolárových miliardárov. No tak o sto rokov to budú bilionári. Zrúti sa svet? A keby aj, pôjdu (napríklad) na Mars. A tam zasa niektorí budú bohatší... Asi to tak "má byť".

11.10.2016 | libertarian

Máš to trochu hodne veľa pomýlené :
" Niekto si povie, že chce splatiť dlhy? Centrála vytlačí, požičia dlžníkovi a ten zaplatí veriteľovi."

- ak tomu dlžníkovi "centrála" požičia na splatenie dlhu, tak jeho dlh neklesne ani mm. frštensie ?

"Už vlani sme mali na svete vyše 1800 dolárových miliardárov. No tak o sto rokov to budú bilionári."
- hahaááá. Oni maju tie miliardy v štátnych dlhopisoch. A tie dlhopisy budú za 100 rokov kde ???
V ........

12.10.2016 | LPB

No a čo, že neklesne. Grécku neklesá a stále mu požičiavame.

Miliardy majú určite diverzifikované. Nemusia ani vedieť, koľko momentálne majú. Hlavne, že majú moc (v zmysle sily, vplyvu).

Americké štátne dlhopisy kryje moc. Vojenská, politická, ekonomická, spravodajská...

11.10.2016 | libertarian

nuž, pekné. Lenže .....

"Súčasný stav je ako keby ECB posielala ľudí korčuľovať sa na veľmi tenký ľad s tým, že pohyb je zdravý "

Škoda, že autor prestal písať v tomto momente, a nepoložil básnickú otázku :

PREČO ECB robí to, čo robí ? PREČO posiela ECB ľudí korčuľovať sa na veľmi tenký ľad ???
Na obranu ECB poviem iba toľko : ECB to robí z NEVYHNUTNOSTI. Robí, lebo musí.
A zvyšok nechám na vás, aj tak by málokto veril. Tú teoriu by "odborníci" zaradili do kategórie Putinových trollov.
Takže ostáva iba tória, že "ECB chce utopiť ľudí".


12.10.2016 | PaloK

Totalita financnych firiem prostrednictvom uverov nadide zrusenim hotovosti ...

12.10.2016 | PaloK

A mozno po 5 alebo 10 rokoch zistime, ze udrzatelne sa da fungovat aj pri zakladnych sadzbach okolo 0% ... :-)
Alebo preco je zakladna sadzba 0% nebezpecna pre tento ekonomicky system ... ? Filozoficka otazka.

Ak su peniaze lacne, mal by po nich vzniknut dopyt, nie? Stupajuci dopyt zase zvysuje ich cenu, takze zdrazeju a spomalia dopyt. Tak to predsa vraj funguje na volnom trhu tohto vyspeleho ekonomickeho systemu, ktory nas urcite raz dopravi nielen na Mars ...
Ak ludia a firmy budu ignorovat dnesne lacne peniaze, tak ich cena este viac klesne, kedze po nich nebude dopyt. Co potom spravi ECB? Prikaze kazdemu aj kojencovi, psovi a akvarijnej rybicke, aby nakupoval nejake dlhopisy?

12.10.2016 | Oskarka

Kto si bude brať hypotéky na bývanie? Počet mladých klesá a stúpa počet jedináčikov....

12.10.2016 | od A do Z

Ešte pred nedávnom sa riešil medzibankový trh na ktorom neboli peniaze ani za vysoké úroky. V súčastnosti sa rieši ponuka bánk za nízke úroky. Neviem kde sa berú odborníci na bubliny ,ktorí varujú ale pokiaľ budú centrálne banky tlačiť peniaze a inflácia bude nula asi nepôjde o nejakú bublinu. Nemecký finacmajster asi vie prečo varuje pred finančnou krízou,je to proexportná krajina a navyše doma má problém s bankou.

13.10.2016 | IvanPe

Rozhodujucim problemom pre Europu je QE cez nakupovanie statnych dlhopisov, tj dlhov vlad (na rozdiel od USA kde idu vytlacene peniaze bankam a firmam a ludom a aj statu).
Vysledkom pre Europu je posilnovanie funkcii statu a nesledna zavislost obcanov na state. O dynamike a inovaciach sa da uz len hovorit v socialistickych planoch Bruselu. Granatovany prijem je na dosah. A v kombinacii so zrusenim hotovostnych penazi a zavedenim blockchainu nastava rok 1984, system by sme mohli premenovat na Zamok.

13.10.2016 | libertarian

"Rozhodujucim problemom pre Europu je QE cez nakupovanie statnych dlhopisov, tj dlhov vlad. ...................
Vysledkom pre Europu je posilnovanie funkcii statu a nesledna zavislost obcanov na state. "

- Ja síce s tebou súhlasím, ale :
" posilnovanie funkcii statu a následna zavislost obcanov na state. " - toto by som nenazýval "rozhodujucim problemom pre Europu"
Tej milej europe perfektne vyhovuje, ak sú občania závislí na ŠTATe. Však prave preto to aj robia.
-------

A bez toho " QE , a nakupovania statnych dlhopisov, tj dlhov vlad" - bez toho by už naše milé štáty dávno krachli.
Ony síce krachnú aj tak, a krachnú z väčšej výšky, ale krachnú až v buducom volebnom období, teda za vlády iných súdruhov. A toto je dôležité.

--------
A miláčikom Štátu oznamujem, že to nemyslím vážne, všetko je tu v pohode, len si užívajte a berte hypotéky, ........ raj príde ! Určite. Určite budeme mať holé rite.


13.10.2016 | IvanPe

Ako som to myslel:
Problemom len pre Europu preto lebo ziaden iny stat/y nemaju taky socialne-zavisly vytlak ako Europa. Ani USAa (tak tym statom hovoril moj syn ked chcel ist na zachod a mne to pride trefne), ked nepocitame Obama care ako nedokonany zaciatok. Dokonca aj Cina je v tomto smere tazko kapitalisticko libertarianska. Niezeby nechcela mat dochodkovu zavyslost, este ju vsak nestihla zaviest resp do plna rozvinut. Samozrejme lidrom je Sovietsky zvaz, resp jeho naslednik.
Ak sa rozpadne klasicky financny system, co uz zacina byt zrejme do akej historie pojde, potom uz nic nebrani zakladnemu prijmu, socialistom ako nastroj setrenia a nerozvinutym ako nastroj socialneho pokroku. A z tohto pohladu bude na tom Europa vyrazne najhorsie, teda Europa nie, jej obcania ako dlznici. To budu ake majektove dane?!!! A ak pridu najazdnici z Ciny ...

14.10.2016 | libertarian

"Ak sa rozpadne klasicky financny system, co uz zacina byt zrejme do akej historie pojde, potom uz nic nebrani zakladnemu prijmu, socialistom ako nastroj setrenia a"
- nechápem. Zákl.Príjem znamená ŠETRENIE ???
Ak bude ZP v sume 10 Eur na osobu, tak iste. Lenže socialisti v záp.europe uvažuju so ZP na úrovni 1500 a viac eur, čo by SSR utiahla tak asi dva mesiace. ZP by spolahlivo zničil socializmus v každom štáte.

14.10.2016 | IvanPe

"ZP by spolahlivo zničil socializmus v každom štáte." to iste ale nie v prvom kole.
V prvom kole, ak ZP nastavia podla vzorca: vsetky socialne vydaje deleno pocet poberatelov musi byt vacsi ako pocet obcanov krat ZP. Vankusom bude vyvolana inflacia. Prostriedkom bude ochrana obcanov pred vyssimi vydajmi napr na obranu (napr na NATO).
Vysledkom prveho kola bude kapitalisticky komunizmus: vsetci dostanu rovnako a bude to stat menej ako vsetky socialne vydaje dokopy a hlavne to bude kopirovat demografiu a nikto nebude moct druhemu zavidiet ...
Umoznia to elektronicke peniaze atd....
Skutocna otazka znie: budes sa musiet nachadzat na uzemi statu ked pojde okolo helikoptera, alebo si ta blockchain najde kdekolvek?

Miloš Moravčík

Miloš Moravčík
  • Počet článkov: 37
  • Priemerná čítanosť: 6528
  • Priemerná diskutovanosť: 12
  • RSS blogu

O blogu

O ekonómii, hospodárstve, verejných financiách, dôchodkovom systéme a ďalších veciach, ktorými sa zaoberám.