Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

O koľko prídete kvôli zníženiu daní

28.06.2019 | Miloš Moravčík

Diskusia (12 reakcií)

28.06.2019 | LPB

"Nezdaniteľná časť totiž pri vysokých mzdách postupne klesá k nule. " Hm.

28.06.2019 | martin33

"Zákon č. 595/2003 Z. z.
Zákon o dani z príjmov
§ 11 Nezdaniteľné časti základu dane
(2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý
b) je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44,2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule."

29.06.2019 | LPB

Dík, aj tak tomu nerozumiem a ani sa mi nad takým nechce rozmýšľať. Niekto sa v komplikovaní zákonov evidentne vyžíva. To by ani Kapitán nevymyslel. Dúfam, že dobre zarába...

28.06.2019 | @@@

"Znamenalo by to zvýšenie čistej mzdy nie o 72 eur, ale o 172 eur ročne pre väčšinu zamestnancov a živnostníkov. "

no povedzte to ludom 72 eur ročne alebo 6 eur mesačne alebo 172 eur ročne alebo 14 eur mesačne .....

a mnohi vypisuju ako to vyrazne pomože bežnym a chudobnym ludom a v čom ?...že ich zamestnavatelia oblbnu s tym nezvyšime vam tohto roku mzdy ved štat vam už niečo naviac ponechal pri zniženi dani ???

toto su omrvinky čo dava štat a aj podnikatelia len na ospravedlnenie toho aby nemuseli dať viac ....a o rok bude čo ?...masa nasr.atych ludi ako boli oj.bany štatom podniaktelmi manažermi a firmamy :D :D :D :D :D

29.06.2019 | malecervene

Miloš len by ma zaujímalo, na základe čoho majú tak príjmy samospráv rast v budúcom roku o 262mil?Ked nezamestnanosť sa veľmi znižovať nebude, ocaka sa spomalenie ekonomiky, skrtaju sa pracovné miesta u najväčšieho zamestnávateľa VW..

30.06.2019 | @@@

a čo rast miezd ?....v prvom štvrtroku 2019 narastli mzdy o nejakych 7% oproti 1štvrtoku 2018

01.07.2019 | Michal M

Nezdanitelna cast by mala byt nastavena tak aby sa z minimalnej mzdy neplatila ziadna dan. Rovnako odpocitatelna polozka na zdravotne odvody(a ta by mala klesat pomalsie ako bola nastavena naposledy). Pracujuci by mal z minimalnej mzdy zaplatit maximalne socialne odvody(ale aj tu by mohla byt odpocitatelna polozka), takze by mu z 520 eur ostalo cca 471 v cistom (bez uplatnenia bonusov na deti).
Pripadne vypadky kompezovat setrenim, vacsou efektivitou statu v najhorom zvysenim hornej sadzby. Samospravy kompenzovat podielom na inych daniach.

Rovnako treba zrusit Dankov vymysel s nizsou sadzbou dane pre firmy s obratom do 100 000 eur. Zarobia na tom najviac ti co to najmenej potrebuju (vratane mna).

01.07.2019 | skorodochodca

INEKO asi pred 3 rokmi malo studiu o regresivnych odvodoch pre malo zarabajucich - ma moje sympatie.
Zvyšovanie OP by malo ist ruka v ruke s priemefnou mzdou ... a podmienka 0 dane z MM je logicka.
Dankov nezmysel bude mat za nasledok, ze si managementy na bocnych firmach zoptimalizuju dane ...
Narek samosprav je divny ... akoby tie peniaze nesli ludom .... alebo ich minuli na marse ...

03.07.2019 | šumný parobok

V tomto prípade to koalíciu nebolí, lebo peniaze nejdú zo štátneho rozpočtu, ale z rozpočtu samospráv a tie nech sa trápia ako chcú.

07.07.2019 | skorodochodca

Haha .. lebo fico ... stačí?

07.07.2019 | cimro

a rozpočty samospráv sa tvoria ako?A ked už si starostovia a poslanci nadelili,naslubovali,tak prečo im to má dorovnávať štát,ak majú odvahu slubovať,tak musia mať odvahu zvýšovať miestne dane.Ale to už hold nie je populárne.

08.07.2019 | Ľubica Navrátilová

Nemám námietky voči tomu, čo uvádzate, len dve poznámky.
1) Prečo sa nezvyšuje aj nezdaniteľná časť základu dane na manželku?
2) A podstatná pripomienka je k väzbe nezdaniteľnej časti na životné minimum. To, či platné životné minimum stále spĺňa funkciu dočasnej ochrany pred hmotnou a sociálnou núdzou sa dá s úspechom pochybovať. Miesto toho, aby sa urobila náprava cestou nového vyčíslenia výdavkov na minimálny spotrebný kôš, ošetrujú sa v zákonoch, ktoré používajú životné minimum na enumeráciu sociálnych benefitov, rôzne koeficienty tak, aby zvyšovanie dávok nebolo smiešne nízke. Verejná diskusia potom vedie k tomu čo sa deje aj teraz. Kto komu uberá a to vytvára barikády medzi ľuďmi a inštitúciami. Mali ste dosť času na to, aby ste sa v tejto veci snažili urobiť poriadok aj keď mi je jasné, že najlepší minister práce na svete by k tomu asi nepristúpil.
A ešte sa Vás chcem opýtať kto pani Sarkozy písal pozmeňovací návrh na určenie sumy vyrovnávacieho príspevku? Už som čítala hodne hlúpych veci presadených v parlamente, ale ten jej návrh bude v top desiatke na poprednom mieste. Došlo vôbec niekomu že dôchodkový vek je v ČR a SR odlišný?

Miloš Moravčík

Miloš Moravčík
  • Počet článkov: 37
  • Priemerná čítanosť: 6528
  • Priemerná diskutovanosť: 12
  • RSS blogu

O blogu

O ekonómii, hospodárstve, verejných financiách, dôchodkovom systéme a ďalších veciach, ktorými sa zaoberám.