Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Miloš Moravčík

Kde zmizli 2 miliardy štátnych peňazí

18.09.2015 | Miloš Moravčík

O tom, ako vláda manipuluje verejnú mienku pri výške verejného dlhu.

 • Tlačiť
 • 4

Súčasná vláda sa rada chváli tým, ako sa jej darí konsolidovať verejné financie. Teda, že je zodpovedná k ďalším generáciám a zároveň dokáže rozdávať takzvané sociálne balíčky. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť to však až tak ružovo nevidí. Dokazuje to jej nedávno zverejnená Správa o hodnotení plnenia pravidiel rozpočtovej zodpovednosti, ktorá podrobne vyhodnotila predchádzajúci rok. Podľa údajov v nej totiž čistý dlh verejnej správy narástol a nie málo, ale až o vyše 2 miliardy eur.

Čistý dlh verejnej správy je definovaný ako hrubý dlh znížený o likvidné finančné aktíva, teda o hotovosť na účtoch subjektov verejnej správy, o hodnotu cenných papierov a kótovaných akcií. Je to ukazovateľ, ktorý vystihuje ako sa vyvíja finančné zdravie štátu lepšie ako hrubý dlh. Pozerá sa totiž nielen na výšku dlhov, ale aj na sumu peňazí na účtoch. Rovnako sa na svoje financie pozerajú aj ľudia, keď uvažujú akú majú výšku úveru a aký stav peňazí na účte. Rozhodujúci je rozdiel, pričom v ideálnom stave úspory prevyšujú dlhy. V prípade nášho štátu je to však dlhodobo naopak a minulý rok sa to ešte zhoršilo.

Tabuľka nižšie zobrazuje, čo sa vlastne udialo. Z likvidných finančných aktív, ktoré sú z 95% tvorené hotovosťou na účtoch subjektov verejnej správy, v roku 2014 ubudla takmer polovica, teda vyše 2 miliardy eur. Práve tieto likvidné finančné aktíva môžeme stotožniť s bežným účtom Slováka. Na druhej strane je vidieť, že hrubý dlh verejnej správy (obrazne úver Slováka) zostal na približne rovnakej úrovni. Výsledkom je, že čistý verejný dlh sa medziročne zvýšil o spomínané 2 miliardy eur.

Tabuľka: Hrubý/čistý dlh subjektov verejnej správy (mil. eur)

  Položka 2012 2013 2014
1. Hrubý dlh 37 614 40 174 40 297
2. Likvidné finančné aktíva 4 474 4 721 2 598 ↓
3. Čistý dlh (1-2) 35 140 35 454 37 699 ↑

Zdroj: údaje zo správy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť

Ak chce teda premiér či minister financií tvrdiť, že sa im minulý rok podarilo konsolidovať verejné financie, tak by mali zároveň povedať aj to, kde zmizli 2 miliardy eur zo štátnych peňazí. Ako je vidno z médií, hovoriť o tom nechcú a radšej podsúvajú verejnosti neúplné informácie. Chýba v nich však to najdôležitejšie, že finančne na tom bolo Slovensko horšie ako rok predtým. A to aj napriek tomu, že vláda výsledok vylepšovala vyháňaním sporiteľov z II. piliera, netransparentnou privatizáciou a inými jednorazovými opatreniami.

 • Tlačiť
 • 4

Miloš Moravčík

Miloš Moravčík
 • Počet článkov: 36
 • Priemerná čítanosť: 6569
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

O ekonómii, hospodárstve, verejných financiách, dôchodkovom systéme a ďalších veciach, ktorými sa zaoberám. 

Miloš Moravčík

Miloš Moravčík
 • Počet článkov: 36
 • Priemerná čítanosť: 6569
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

O ekonómii, hospodárstve, verejných financiách, dôchodkovom systéme a ďalších veciach, ktorými sa zaoberám. 

Kalendár sa načítava...

Moje tagy

financie