Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

II. pilier: zmeny od 1.2.2018 v praxi

01.02.2018 | Miloš Moravčík

Diskusia (17 reakcií)

02.02.2018 | Nemo21

je treba vediet, kedy prestat snivat... urcenie novej hranice, ktora sa priebezne bude zvysovat po dobu 30+ rokov realne minimalizuje obnos, s ktorym bude moct investor v 2. pilieri narabat. Kedze miera zvysovania bude predmetom politickeho rozhodnutia (ako doteraz) a nie trhu, je dnes skor snivanim hovorit, kde bude hranica o 20/30/40 rokov... nez vyjadrenie odbornosti.
Autor akosi vedome upozornuje na vynosy indexovych fondov ale mlci o nekryti strat pri investovani - nezodpovedna propagacia produktu zamlcanim rizik.
Takpovediac zaverom klame ("majú takpovediac nárok na dva dôchodky"), pretoze dochodca bude mat vzdy narok len na 1 dochodok, ale z 2 zdrojov - ani jeden takyto prijem nebude dosahovat uroven celeho dochodku z 1. piliera (dodnes neexistuje taky stastny investor v 2. pilieri). Bude mat 50% z 1. piliera a zvysok podla finalneho vysledku investovania v 2. pilieri.
Zaverom udaje zo statistiky bez menovania ci udania zdroja - toto je na urovni strednej skoly... i ked mozno krivdim a na strednych skolach uz dnes uvadzaju aj spracovane zdroje.

02.02.2018 | šumný parobok

Ste si isty tymi 50% z 1. piliera? Ved teraz davam na 1. pilier 14% a na 2. iba 4%

02.02.2018 | Nemo21

z hladiska vypoctu, ano - zo SP dostanu buduci dochodcovia 50% z vypocitaneho naroku na starobny dochodok, zvysok si musia doplnit z 2. piliera. 1. pilier je solidarny prave preto, ze hlavny doraz nie je na odvedenych %. Mierne, znovu podla politickeho rozhodnutia sa zohladnuje zasluhovost - teda kolko kto odviedol.

02.02.2018 | šumný parobok

A roky kto kolko do ktore piliera odvadzal sa neberu do uvahy? Napr. taki co tam sporia iba 10 rokov.

02.02.2018 | Nemo21

pri 2. pilieri? nie, roky ako take priamo vyznam nemaju, i ked silno indikuju, ci ma investor sancu nasetrit minimalnu sumu, za ktoru jej niektora poistovna bude ochotna ponuknut dozivotny dochodok. Cize ak niekto setril napr. 7 rokov a mal priemerny prijem a teda priemerne odvody, isto nema dost v 2 pilieri.
No moze sa aj stat, ze clovek si plati od zaciatku reformy, napriklad 14 rokov, ale skonci z pohladu poistovni s malym obnosom a v rizikovej skupine dlheho dozitia, takze ziadna poistovna neponukne dozivotny dochodok.
Samotny sucet odvodov poslanych do DSS nepostacuje na udrzanie zivotnej urovne buduceho dochodcu. Preto sa ma dufat, ze skrz investovanie sa objem prostriedkov vyrazne zvysi a dosiahne postacujucu uroven. Ale to je nadej/sen a nie realita investicnych trhov.
hla:
Malá nasporená suma
Sporiteľom, ktorým žiadna poisťovňa neponúkla doživotný dôchodok, t. z. ich nasporená suma na osobnom dôchodkovom účte nepostačuje na zakúpenie doživotného dôchodku, je určený dočasný dôchodok, resp. programový výber v režime malá nasporená suma. V tomto prípade sa sporiteľovi postupne vyplatí celá suma nasporených príspevkov do jej vyčerpania (nie doživotne) formou dočasného dôchodku alebo programového výberu – bez doživotného dôchodku, mesačne však najviac v sume mediánu.
http://www.socpoist...

02.02.2018 | schmidke

Ale veď celý 2. pilier je predsa predmetom politického rozhodovania, tak o čom? Mimochodom rovnako, ako hospodárenie Sociálnej poisťovne, ktoré však žije len zo súčasných pracujúcich, resp. presnejšie odvádzajúcich.
Opýtam sa takto, čo je rizikovejšie? 30-ročný výnos v indexových fondoch, alebo 30-ročné hospodárenie Sociálnej poisťovne v súbehu s budúcimi politikmi pri moci a ich budúcou sociálnou politikou? U mňa jasná odpoveď.

02.02.2018 | @@@

kde davaš istotu že po 30rokoch ta firma niečo bude mať a neskrachuje ?....štat tu bude ak tu nebude tak ver že tu nebude ani ta firma .....tie šmejdacke fiormy sa takto len chceli poistiť pred krizami o chvilu uvidiš ked nabehnu krizy a oni budu žiadať štat o zachrnu lebo inak by dôchodcovia prišli o uspori taketo špinave praktiky maju aj v usa predto pri poslednej krize štat im pomohol suomov vyše 1 bilion dolarov zo štatneho tu o nič ine nešlo len aby tie svine sa takto poistili pred vlastnym padom a vy všetci hlupaci ste im to pekne zožrali aj sa navyjakom

02.02.2018 | OliWer

Autor nie je leták DSSky, takže nemusí malým písmom uvádzať mantru, že minulé výnosy nie sú garanciou budúcich. Tých 8%, ktorí sa pre indexové fondy rozhodli, si je, predpokladám, tohto rizika vedomých, keďže sa museli aktívne rozhodnúť, že v nich chcú byť.
Ak už nič iné, tak ak otrčím kopytá pred dosiahnutím dôchodkového veku, čo sa zrejme stane, keďže žijem v Bazmekistane, tak úspory v II. dôchodkovom pilieri budú predmetom dedenia, čo by z I. piliera neboli. Je pravda, že môže prísť nejaký sociaslitický prežierač budúcnosti, ktorý mi môže tieto prachy znárodniť, no život už je raz taký.

02.02.2018 | Nemo21

tomu by som neveril, zvhladom na to, kolko osob len podpisalo zmluvy a ze niektore DSSky odmenovali prinesene podpisove zmluvy aj podla vyberu fondu... niektori dobraci vzhladom na svoje vzdelanie nemusia ani vediet, ze v akom su fonde.. alebo ti, co su odcestovani atd. Vsetkych 8% nie je rovnako informovanych.
A ked sa niekto odvolava na statistiku, tak sa patri uviest aku ;)

02.02.2018 | salamoon

mas pocit, ze dochodok co brali/beru tvoji rodicia alebo stari rodicia niekto prezral ?.. ak tu niekto nieco preziera tak druhopiliernici a ja len dufam, ze "socialisticki prezieraci buducnosti" pri opakovani 08/09 nedaju na zachranu vasich dochodkov a kasina ani cent..

03.02.2018 | od A do Z

Nuž keď otrčíš kopytá Oliwerko pred poberaním dôchodku, II pilier bude predmetom dedičstva , ale tvojej manželke vypočítajú nižší vdovský dôchodok ako keby si bol len v I pilieri. Kamarátovi ktorý začal poberať invalidný dôchodok vypočítali o 100€ menej z dôvodu že bol prispievateľom do II piliera. Nikdy nevieš čo je lepšie,ale najväčšie výnosy z druhého piliera poberá aj tak správcovská spoločnosť.

02.02.2018 | @@@

"18% sporiteľom budú vyplácané ich úspory mesačne, až kým sa neminú, pretože si nasporili príliš málo." ....18% sa vam zda malo ?....a čo potom _???.,...ved takto urobite z tejto časti žobrakov v starobe to si nikto neuvedomuje takymto šmejdeckmy oj.bom aki je cely druhy pilier ??

02.02.2018 | @@@

druhy pilier je totalne na h,.vno .....ale ludia to ignoruju lebo ignoruju všetci inflaciu na ktoru doplatia len preto aby sa svine na opačnej strane nažrali .....jedna z foriem vyberu dôchodku v druhom pilier je že bude dostavať dôchodku v rovnakej hodnote až do smrti a tu nikto nerieši inflaciu ....ved takto k.rva može aj dnes nastaviť štat prvy pilier a vysledok bude rovnaki ako v druhom pričom zisky zhrabne štat a nie sukromny sekotro ako to je v druhom pilier ...druhy pilier je doslova oj.be na ktory budu ludia na davať a niekto sa zas na tom dobre nabali ale toto je slovensko nestačila kuponova privatiazica tak ich oj.bu takto a šmejdi čo to založili sa škeria ako opice že odrbali v.šetkych zas a znova

02.02.2018 | @@@

skvele dôchodky z druheho piliera dnes prinašaju dôchodcom 24 eur mesačne ....no čo už tak skvele švajčiarske dôchodky užite si ich :D

02.02.2018 | Miloš Moravčík

Vďaka za podnety a diskusiu.

Najviac otázok asi smerovalo k výpočtu časti dôchodku zo Sociálnej poisťovne. Ľudia, ktorí si sporia v II. pilieri, odvádzajú časť z 18% svojich dôchodkových odvodov do Sociálnej poisťovne (aktuálne 13,5%) a časť do dôchodkovej správcovskej spoločnosti (aktuálne 4,5%). Na základe toho dostávajú následne časť dôchodku od Sociálnej poisťovne a časť od DSS alebo od životnej poisťovne. Sociálna poisťovňa vypočíta dôchodok sporiteľovi tak, že mu ho zníži o časť odvodov, ktoré išli do II. piliera (napríklad získané nároky za rok 2018 mu zníži o 4,5/18 = 0,25, teda o 25%). Prihliada sa teda na počet rokov zapojenia do II. piliera a aj na výšku odvodov, ktoré do neho išli.

Ak napríklad niekto získal 42 rokov dôchodkového poistenia, bol v II. pilieri od jeho založenia, zarábal priemernú mzdu a išiel do dôchodku 1.1.2017, tak by mu nekrátený dôchodok vyšiel približne 485 eur. Po krátení za účasť v II. pilieri mu Sociálna poisťovňa však dôchodok prizná približne v sume 430 eur.

Toto krátenie je však predmetom odbornej diskusie, pretože sa neberú do úvahy všetky odvody, ktoré reálne idú do dôchodkového systému (napr. 4,75% rezervný fond, ale aj prebytky iných fondov). V prípade ich započítania by uvedený dôchodok zo Sociálnej poisťovne stúpol približne o 19 eur mesačne.

Okrem dôchodku zo Sociálnej poisťovne má sporiteľ nárok aj na ponuku dôchodku za jeho úspory v II. pilieri (môže byť vyplácaný DSS alebo životnou poisťovňou v závislosti od výberu produktu). Reálne tak skutočne bude mať 2 dôchodky. Avšak ich sumárna výška závisí nielen od vzorca výpočtu Sociálnej poisťovne, ale aj od toho, koľko si v II. pilieri našetril a ako boli zhodnotené jeho úspory.

Výnosy minulých období pravdaže negarantujú výšku výnosov v budúcnosti. Je však možné tvrdiť, že 80% investovaných úspor v garantovaných dlhopisových fondoch pripravilo sporiteľov za posledné roky o veľkú časť potenciálnych výnosov. Pritom hlavným dôvodom takto rozložených úspor bolo administratívne presunutie sporiteľov na základe rozhodnutia vlády v roku 2009 a nízky záujem sporiteľov o prehodnotenie rozloženia svojich úspor v ďalších rokoch.

02.02.2018 | Nemo21

alma mater sa zas musi hanbit... dochodca nedostane 2 dochodky, lebo na ne nema zakonny narok a nie je dovod ocakavat, ze by sa zakon tymto smerol niekedy zmenil. Dochodca dostane vypocitane na aku sumu dochodku (1) ma narok a tato suma sa mu pripadne ponizi po zohladneni odvodov do 2.piliera. Vypadok z dochodku si musi kompenzovat, ak mu nejaka zivotna poistovna ponukne a dochodca prijme, rentou z produktu, ktory sa dnes pracovne nazyva dozivotny dochodok. Z pohladu zakona, to dochodok nie je, je to prijme z poistneho produktu, ktory si dochodca dohodol s (zivotonou) poistovnou za uplatu (nasetrenu sumu v 2. pilieri)
to je tak tazke pochopit zaklady?!
Potencialne vynosy - to je take, ako ked sa investor stazuje o usly mozny zisk. Cista spekulacia. Na koniec, presun prostriedkov investorov v 2. pilieri mohli jednotlivy investori vyjadrenim svojej vole pisomne odmietnut a v rovnakom case bezala aj medialna kampan DSSiek. Vysledok pozname, ludia vacsino presun neodmietli ked DSSky museli priznat, ze ani suma vkladov sa negarantuje pri investovani.
Treba citat, citat, citat a aj rozumiet, nie snivat.

02.02.2018 | @@@

ale stale sa tu nehovori a tom čo bude po dosiahnuti dôchodku z druheho piliera a o tom že druhy pilier nekryje ani inflaciu takže ak necha ja dôchodca dostanva dôchodok v pomere 50:50 lebo takto by platil štatu a sukrmnej dôchokovej spoločnosti po celych napriklad 42 rokov a vyšlo by mu od štatu dôchodok napriklad 200 a z druheho piliera 300 eur na prvy pohľad to vyzera skvelo až do chvile ked nezisti že v priebehu par rokov inflacia zvyšila ceny 2 nasobne a štat mu sice dôchodok tiež zvyšil 2nasobne čiže na 400 eur ale z druheho piliera by poberal stale tych 300 eur ....čiže v konečnom dôsledku na to ti dôchodcovia doplatia a inflacia im ich uspori v dôchodku aj tak znehodnoti a nakoniec budu mnohi najmä ti chudobnejši ešte viac chudobnejši ale ako vidim nikoho to netrapi ved aj načo my mame vlastny& biznis dlhe roky budeme z toho profitovať a ked pride k tomu opať sa ludia budu stažovať len na štat aj ked ide o sukromnika kotry takto odrbava ludi

Miloš Moravčík

Miloš Moravčík
  • Počet článkov: 37
  • Priemerná čítanosť: 6524
  • Priemerná diskutovanosť: 12
  • RSS blogu

O blogu

O ekonómii, hospodárstve, verejných financiách, dôchodkovom systéme a ďalších veciach, ktorými sa zaoberám.