Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nord Stream? Malý dôvod na radosť

06.09.2011 | od fachu

Diskusia (16 reakcií)

06.09.2011 | salamoon

Ukrajina spustenim prave zacala prichadzat o vyse $700 mil./rok len za tranzit..a este horsie spravy ju cakaju (a niektorych na svk tiez) ze sa o par rokov blizi (2015) aj SouthStream..NorthSt po spusteni aj druhej rury v buducom roku bude schopny pokryt spotrebu 25mil.domacnosti
=
South Stream (tiez ruske dieta), aj jeho potencionalny konkurent Nabucco z Azerbajdzanu pojdu cez Madarsko, Nabucco do Viedne, takze slov. dodavky vidim v horizonte dekady a viac skor z tohto smeru
=
pozn..podla mojich info dovoz z ruska do europy tvori 41% (maj 2011), nie 20

06.09.2011 | Juraj Mašláni

Píšeš “Východisková poloha pre Rusko v rokovaniach s Ukrajinou sa otvorením plynovodu Nord Stream významne mení. Rusko už nemusí ustupovať.” Áno, východisková pozícia Ruska sa významne mení: môže totiž na Ukrajinu vytvárať omnoho väčší tlak, ako doteraz. Rusko Ukrajine nikdy neustupovalo. Kto diktuje a kto ustupuje? Na ilustráciu jeden citát (z mnohých neuveriteľne arogantných a drzých vyjadrení šéfa Gazpromu z posledných mesiacov): “Dnes (5. júla) sa v centrále OAO Gazprom uskutočnilo pracovné stretnutie predsedu predtavenstva Alexeja Millera a ministra energetiky a uhoľného priemyslu Ukrajiny Jurija Bojka. O výsledkoch stretnutia Alexej Miller poznamenal: “Nemôžem povedať nič nové. Otázka korekcie (zníženia) cien plynu pre našich ukrajinských priateľov môže byť preskúmaná po splynutí Gazpromu a Naftogazu Ukrajiny.”” http://gazprom.ru/p...
Vot i vsjo.

07.09.2011 | parlare

@Milan Debnár
Citujem: "Rusko už nemusí ustupovať, lepšie povedané, môže vydierať"
Takže, ak niekto žiada, aby Ukrajina platila zmluvne dohodnutú cenu, ktorá je dokonca nižšia ako cena v Európe, tak vydiera! Tak to sú teda všetky slovenské podniky asi vydierači! Vydieranie je trestný čin a s vašou koncepciou vydierania je teda celá slovenská ekonomika krminálna. Podajte trestné oznámenie!

Inak, kto sa môže diviť, že Gasprom nechce subvencovať znižovaním dohodnutej ceny krachujúcu Ukrajinu, ktorá spotrebúva viac plynu než mnohonásobne väčšia ekonomika
Francúzsko? Keď žiadam zníženie ceny, mal by som poskytnúť určitú protihodnotu za zníženie ceny, nie? Aj preto je konkurencia plynovodov naozaj dobrá. Nord Sream má svoje otázniky, ale je to dobrá správa v tom, že napomáha rozvoju viac trhových princípov (hoci obchod s plynom má ešte stále od trhu ďaleko). Už sa totiž nebude opakovať situácia ako pred šesť rokmi, že si jeden odberateľ (Ukrajina) bude vedieť vybojovať mnohonásobne lepšiu cenu plynu než iný (Slovensko).

@Juraj Mašláni
Ak chcete znížiť dohodnutú cenu dodávok nejakého tovaru, musíte poskytnúť určitú protihodnotu. Ak chcete za niečo platiť menej než iní odoberatelia, musíte uviesť dôvod, pre ktorý by som vám mal vyhovieť. Že Rusi za zníženie ceny niečo žiadajú, je úplne najprirodzenejšia reakcia. Žiadajú pritom to, čo pre nich môže byť zaujímavé v ukrajinskej ekonomike - teda najmä plynovody. Myslím, že keby bol na mieste Gaspromu nejaký americký koncern, tlačil by určite porovnateľným spôsobom.

08.09.2011 | Juraj Mašláni

Ukrajina nechce platiť za ruský plyn menej než iní odberatelia v EÚ, chce platiť toľko, ako iní odberatelia v EÚ. Podmieňovanie rokovania o tejto možnosti poskytnutím "protihodnoty" - napr. predĺžením pobytu ruskej Čiernomorskej flotily na území Ukrajiny o niekoľko desaťročí (čo sa stalo), získaním ukrajinskej siete plynovodov (čo by bolo o.i. v rozpore s princípmi EÚ v oblasti energetiky) či vstupom do colnej únie Rusko-Bielorusko-Kazachstan (čo by Ukrajine znemožnilo stať sa asociovaným členom EÚ) je neadekvátne v takej miere, že to možno nazvať vydieraním.

07.09.2011 | Karel Hirman

Ahoj, Milan, dovolím si niektoré upresnenia:
1) Fakt, že sa začal natlakovávať prvá línia Nord Stream ešte vôbec neznamená, že už túto zimu pôjde na plnú technickú kapacitu. Je to pomerne málo pravdepodobné. Ergo dodávky minimálne pre túto zimu cez koridor UA-SVK a Jamal ostanú z Ruska do EÚ nenahraditeľné.
2) Teoreticky plyn prúdiaci cez Nord Stream môže ďalej do ČR a SR postúpiť terajšou nemecko-českou plynovou infraštruktúrou, ktorá bola k dispozícii a využitá už v januári 2009, keď sa naši plynári spamätali a urobili reverz v Lanžhote.
3) Tebou spomínaný plynovod Gazela cez ČR sa stavia do Waidhausu výlučne kvôli tomu, aby umožnil Gazpromu dodávať plyn na tradičnú predajnú paritu pre Nemecko a Francúzsko. Inak povedané, až po jeho dokončení a dokončení 2.línie Nord Stream reálne citeľne poklesnú objemy tranzitu cez SR, s čím ale už ráta terajší kontrakt s Gazexportom.
4) Túto zimu ale naozaj je pomerne vysoké stúpajúce riziko novej plynovej vojny medzi UKR-RF. Kým v predošlých dvoch prípadoch okrem naťahovačiek o ceny hráli kľúčovú úlohu pozitívne rozhodnutie Európanov o výstavbe Nord Stream, jeho druhej rúry a priklonenie sa k myšlienke South Stream, teraz to bude opäť otázka kontroly nad UKR tranzitným systémom a novinka-zabránenie podpisu asociačnej dohody UKR s EÚ a jej vstup do Colnej únie s RF. Na strane druhej je faktom, že na UKR nie je v tejto oblasti ešte stále jemne povedané štandartné prostredie. A Ukrajinci neurobili nič pre rozvoj domácej potenciálne veľmi zaujímavej ťažby plynu či pre zmenu palivovej základne od plynu k iným palivám.
5) Čo sa týka diskusie o cene ruského plynu pre UKR podľa dostupných info je faktom, že dohoda vynegociovaná a podpísaná Timošenkovou vytvára pre UKR cenovú hladinu vyššiu ako je cena pre EÚ. A pritom je fakt, že UKR je top odberateľom čo do množstva (cca 5x viac ako SR), a hneď pri Rusku,teda bez prepravných nákladov. Druhou otázkou je stále enormne vysoká energetická náročnosť UKR, ale tá je v porovnaní s ex-ZSSR vlastne štandartná. Len v porovnaní s EU je extrémne vysoká, ale nie už v porovnaní s RF alebo Bieloruskom.

08.09.2011 | lami

spustenie Nord Streamu úplne zmení rokovaciu pozíciu Ukrajiny, či už vo vzťahu k Rusku, alebo aj odberateľom v Európe a možno sa práve teraz dočkáme aj radostných prekvapení :-)

08.09.2011 | parlare

@Juraj Mašláni

1. Ukrajina platí za plyn menej než ostatná Európa, ale je to práve Ukrajina, ktorá žiada ďalšie znižovanie ceny. Ale napriek tomu Ukrajina žiada ďalšie výhody.

2. K predĺženiu pobytu ruskej flotily v Sevastopole do 2042 už došlo minulý rok, ale Ukrajina to vtedy nepodmieňovala takýnmi zníženiami cien, ktoré chce teraz. Naopak, Janukovyč sa vtedy dohodol aj o plyne. Bolo dohodnuté, že ak cena prekročí 330 USD, dostáva Ukrajina rabat do 100 USD.
Čiže dnešný ruský postoj nie je motivovaný otázkami pobytu ruskej flotily. Nechápem, ako teda Rusi môžu "vydierať" v tejto otázke...

3. Ak Ukrajinci nemajú peniaze na plyn a chcú nižšie než dohodnuté ceny za plyn, patrí sa, aby čosi poskytli Rusom aj oni. Napr. aby im predali plynovody. Bez akejkoľvek protihodnoty sa zľavy z dohodnutej ceny na plyn nezvyknú poskytovať.

09.09.2011 | Juraj Mašláni

Ad 1. "Ukrajina platí za plyn menej než ostatná Európa..." Máte poruke nejaké čísla, ktoré by to dokazovali? Alebo si to len myslíte? (samozrejme všetci máme na mysli cenu pre Ukrajinu už so "zľavou" 30 percent, maximálne však 100 USD na 1000 m3. Mimochodom, túto "zľavu" si Rusko odpočítava zo sumy nájomného, ktoré platí Ukrajine za svoju flotilu v Sevastopole!)
Ad 2. Nikde netvrdím, že dnešný ruský postoj je motivovaný otázkami pobytu ruskej flotily v Sevastopole. Uviedol som len príklady ruského postoja v rokovaniach s Ukrajinou o plyne v nedávnej minulosti (flotila) a v súčasnosti (Naftogaz, colná únia).
Ad 3. O "protihodnotách" a ich hodnotách máme rôzne predstavy.

08.09.2011 | parlare

K tomu zabráneniu asociačnej dohody EÚ s Ukrajinou: Ukrajina nemá veľkú šancu na asociačnú dohodu s EÚ bez ohľadu na ruský postoj. EÚ nechce túto asociačnú dohodu a to nielen kvôli biednej ukrajinskej ekonomika, ktorá veľkosťou HDP na 1 obyv. a inými ukazovateľmi výrazne zaostáva za Ruskom i Bieloruskom. EÚ nechce Ukrajinu aj preto, lebo EÚ má svoje vnútorné problémy. Navyše, v čase, keď nikto nevie ako ďalej s Tureckom, nie je ochota podpísať s Ukrajinou ani asociačnú dohodu. Status kandidáta je nereálny úplne, hoci ukr. vláda by rada Ukrajincom maľovala ružovú európsku budúcnosť (najlepšie už za desať rokov). A keď to nevíde, tak treba nájsť vinníka - najlepšie zlú Moskvu. Nie, zabránenie podpisu asociačnej dohody nie je dielom Ruska. To je problém v EÚ samotnej a Rusko môže slúžiť len ako výhovorka!

Keď porovnávate spotrebu plynu Ukrajiny s Ruskom, tak si musíte uvedomiť, že Rusko nie je na import plynu odkázané a to aj napriek svojej skutočne obrovskej spotrebe.

K výške ceny plynu: Dohodu s Tymošenkovou treba doplniť aj ďalšou dohodou s Janukovyčom z minulého roka, takže aj keby tie vaše tvrdenia o cenovej hladine dohodnutej Tymošenkovou boli reálne (to treba dokázať), treba ich počítať pri aktuálne dohodnutom stave.

09.09.2011 | laščik

Tvoje dôvody, prečo EÚ sa zdráha prijať Ukrajinu sú nanajvyš naivné!!! Jediný dôvod je ten, že po prijatí Ukrajiny za riadneho člena by novoprijaté , ekonomicky slabé štáty ,prehlasovali bohaté pôvodné štáty a začali by si tvoriť zákony v EÚ podľa svojich potrieb. To je zároveň dôvod, prečo Slovensko nikdy nemalo vstúpiť do tohoto spolku bohatých štátov, pretože nikdy tak nebude mať nastavené ekonomické prostredie pre svoje potreby.
A zároveň je to aj dôvod, prečo na Ukrajine tzv. nezávisle mimovládne organizácie financované zo zahraničia začínaju hovoriť o tom, že Ukrajina potrebuje protektorát! Pomaly sa začína pripravovať národ na to, že Ukrajina vstúpi do EÚ ale bez hlasovacich práva!!!! Oligarchický model ekonomiky , ktorý nam v našom priestore vnútili práve cudzie mimovládky cez podporu egoizmu poženie nakoniec ľudí na Ukrajine proti vlastným ekonomickým záujmom reprezentovanými ukrajinskými oligarchami, ktorí bránia presadeniu práva obyčajných ľudí! Mimochodom , všimol si si ako ideál egoizmu u nás po vstupe do EÚ vyprchal ??? Dnes nám média stále nahovárajú , že musíme byť solidárny. Z bohatými ???

09.09.2011 | parlare

Čiastočne s tebou súhlasím, ale odmietam tebou uvádzaný dôvod, ktorý má byť rozhodujúcim dôvodom (hovoríš "jediným dôvodom") pre zabránenie podpisu asociačnej dohody s Ukrajinou. Asociačná dohoda ešte zďaleka nezaručuje vstup. Turecko má asociačnú dohodu už z roku 1963.
Navyše pokiaľ ide o hlasovacie práva, veľmi tento problém preceňuješ. Prijatie Ukrajiny by neznamenalo nejaký zásadný zvrat v hlasovaní. Počet hlasov v rade sa určite nerovná veľkosti krajiny. Veľké krajiny nemajú pri hlasovaní v Rade váhu zodpovedajúcu počtu obyvateľov. SR, Litva, Írsko, Cyprus a Estónsko majú dokopy iba okolo 16 mil. obyv., ale až 29 hlasov. Teda toľko hlasov čo Nemecko s 82 mil. obyv. Navyše nie vždy hrá hlavnú úlohu kvalifikovaná väčššina, závisí od druhu politiky, niekedy treba napr. konsenzus. Tie hlasovacie práva nehrajú rozhodujúcu úlohu, inak by Nemecko nikdy nesúhlasilo s takýmto modelom.

10.09.2011 | parlare

1. K nižšej cene plynu na Ukrajine si pozrite napr.:
http://ria.ru/econo...
http://www.baltinfo...
http://rus.ruvr.ru/...

2. Pri tom tvrdení o flotile, som reagoval na váš výrok z 8.9. Z toho výroku sa vyplýávalo, že hovoríte o podmieňovaní rokovaní o ďlašej zľave na plyn otázkami pobytu flotily. Flotila však už bola vyriešená. Preto pôsobí trochu mätúco uvedenie problému flotily vo vete, ktorá začína: "Podmieňovanie rokovania o tejto možnosti..." Asi preto prišlo k nedorozumeniu.
Taktiež nevidím však žiaden problém, ak si Rusko započítava zľavu, ktorú poskytuje Ukrajine pri plyne. započítanie je celkom bežný jav aj inde. Na zľave pre Ukrajinu to však nič nemení.

3. Vaše názory na "hodnoty" a "protihodnoty" nechápem. Lebo ja nemám pocit, že by sa vo svete len tak na požiadanie poskytovali zľavy z dohodnutých cien. Viete, koľko ľudí by na Slovensku tiež kvôli ťažkej finančnej situácii chcelo zľavu na plyn?

11.09.2011 | parlare

@Juraj Mašláni10.9.2011 / parlare / Reagovať
1. K nižšej cene plynu na Ukrajine si pozrite napr.:
http://ria.ru/econo...
http://www.baltinfo...—Miller-227261
http://rus.ruvr.ru/...

2. Pri tom tvrdení o flotile, som reagoval na váš výrok z 8.9. Z toho výroku sa vyplýávalo, že hovoríte o podmieňovaní rokovaní o ďlašej zľave na plyn otázkami pobytu flotily. Flotila však už bola vyriešená. Preto pôsobí trochu mätúco uvedenie problému flotily vo vete, ktorá začína: “Podmieňovanie rokovania o tejto možnosti…” Asi preto prišlo k nedorozumeniu.
Taktiež nevidím však žiaden problém, ak si Rusko započítava zľavu, ktorú poskytuje Ukrajine pri plyne. započítanie je celkom bežný jav aj inde. Na zľave pre Ukrajinu to však nič nemení.

3. Vaše názory na “hodnoty” a “protihodnoty” nechápem. Lebo ja nemám pocit, že by sa vo svete len tak na požiadanie poskytovali zľavy z dohodnutých cien. Viete, koľko ľudí by na Slovensku tiež kvôli ťažkej finančnej situácii chcelo zľavu na plyn?

16.09.2011 | Ratataplán

pán Debnár, že ste až taký "formát", to som nečakal. Nepadli ste náhodou z bicykla a bez prilby..? alebo ste sa netopili v lete na dovolenke...?

17.09.2011 | alex.botev

Viac zaužívaný názov Družba prekladáte ako Bratstvo, ale North Stream nechávate tak. Hm?

04.10.2011 | Juraj Mašláni

Bratstvo nie je "preklad" Družby - sú to dve odlišné rúry. Bratstvo je plynovod a Družba ropovod.
A preklad Družby do slovenčiny by znel Priateľstvo! :-)))

Milan Debnár

Milan Debnár
  • Počet článkov: 7
  • Priemerná čítanosť: 1951
  • Priemerná diskutovanosť: 4
  • RSS blogu

O blogu

Hlavný sekretár TRENDU.