Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Milan Debnár

Nord Stream? Malý dôvod na radosť

06.09.2011 | od fachu

Možnosť, že plynovod Bratstvo bude na začiatku roka odstavený, je väčšia, ako kedykoľvek predtým

 • Tlačiť
 • 16

Ruský plynárenský monopol Gazprom začal pumpovať do diaľkového plynovodu Nord Stream, ktorý obchádza Bielorusko aj Ukrajinu, prvé kubíky plynu. Plynovod má privádzať priamo z Ruska po dne Baltského mora do Nemecka až 55 miliárd kubických metrov zemného plynu.

Slovensko nemá veľký dôvod tešiť sa, že projekt Nord Stream sa stal realitou. Určitú radosť budeme mať mať v prípade, že by sa opäť Rusko nedohodlo na tranzitných poplatkoch s Ukrajinou a Gazprom by zastavil kohútiky na plynovode Bratstvo tak, ako to bolo na začiatku roku 2009 a 2006. Tým, že do Európy sa bude dostávať plyn aj cez Nord Stream, by sa mohol v prípade núdze dostať cez Česko aj na Slovensko. Nord Stream už bol napojený na nemecký plynovod Opal, ktorý však na hraniciach s Českom končí. Opal sa napojí na budovaný plynovod Gazela, ktorý bude pretínať západné Čechy, ale na to si ešte treba počkať. Až potom možno uvažovať o spôsobe, ako dostať plyn z Nord Streamu aj na Slovensko. Tu dôvod na radosť končí.

Pre Slovensko by bolo oveľa lepším riešením skompletizovanie severo-južného ťahu plynovodu, na ktorom sa dohodla premiérka Slovenska s premiérom Maďarska. Projekt však viazne , lebo obe strany očakávajú dotáciu z Bruselu. Brusel však zachraňuje Grécko, Írsko atď. a okrem toho má svoj Nord Stream.

Ostatné je tak už len prizeranie sa, ako z doteraz najvýznamnejšieho európskeho plynovodu, ktorý vedie cez Slovensko a ktorý krajine zarábal nemalé peniaze za tranzit, ubúda plynu. Plynovod Bratstvo má kapacitu až 90 miliárd kubických metrov plynu, ale nikdy sa nevyužíval na sto percent. Takže – jeho rezervy už asi navždy ostanú nevyužité.

Európa dováža z Ruska približne 20 percent objemu plynu, pričom z tohto množstva až 80 percent prúdi cez Ukrajinu a Slovensko. Z tohto potrubia sa teraz až 20 miliárd kubických metrov, určených pre Západnú Európu, presunie do Nord Streamu. To dôvod na radosť pre Slovensko určite nie je.

Nord Stream je pritom v prvom rade ruská priorita – spôsob, akým sa vysporiadať s diktátom tranzitných štátov – ako otvorene a bez servítky priznal aj premiér Ruska Vladimír Putin. V otázkach tranzitu cez Ukrajinu pritom obe krajiny neurobili nijaký významnejší pokrok a napätie sa len stupňuje. (Určite o tom dosť premýšľa vo väzení aj niekdajšia premiérka Ukrajiny Timošenková.) Východisková poloha pre Rusko v rokovaniach s Ukrajinou sa otvorením plynovodu Nord Stream významne mení. Rusko už nemusí ustupovať, lepšie povedané, môže vydierať. Možnosť, že plynovod Bratstvo bude na začiatku roka znovu odstavený, je tak dnes väčšia, ako kedykoľvek predtým...

 

 • Tlačiť
 • 16

Milan Debnár

Milan Debnár
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 1952
 • Priemerná diskutovanosť: 4
 • RSS blogu

O blogu

Hlavný sekretár TRENDU.

Milan Debnár

Milan Debnár
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 1952
 • Priemerná diskutovanosť: 4
 • RSS blogu

O blogu

Hlavný sekretár TRENDU.

Kalendár sa načítava...