Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zvýšenie odvodov živnostníkom Sociálnej poisťovni vyššie príjmy neprinieslo

25.11.2013 | Jozef Mihál

Diskusia (12 reakcií)

25.11.2013 | od A do Z

Zvýšením sadzieb poistného od roku 2013 nevybrala soc.poisť. toľko prostriedkov ako si predstavovala ,živnostníci všetci nezmizli,len sa pretransformovali v s.r.o.Logickým krokom vlády je teraz uvaliť lic. daň na s.r.o,aby sa vybralo toľko prostriedkov ako si plánovači financií naplánovali.Nieje predsa možné, aby vládna strana naplánované úlohy nesplnila.
Ťažko by sa to vysvetľovalo jednotnému vedeniu.

25.11.2013 | AQAQ

Hej tazko sa im to bude vystvetlovat... A smutne je, ze pocet ukoncenych zivnosti je vacsi ako pocet migrantov do s.r.o.Inak povedane dost ich skapalo a presla ich chut podnikat. A to iste sa stane aj s danovymi licenciami. Zabudni sudruch Kazigraf, ze vyberies 124 mil na DL. Niekto sa mozno preskupi mozno spoji no dost ich opat skape a prejde ich nadobro chut podnikat. No a potom pre istotu este uplatnime "stratovu novelu" kt. bude fakt stratova. Takze koho este neprejde chut na podnikanie tak to nebude so SR. Len tak dalej Kazigraf, len si kresli tie svoje fiktivne grafy ... Som zvedavy kto to pochopi skor, ON alebo narod.

25.11.2013 | piggee

Ak sa zavedu licencie, tak sa mnoho povodnych zivnosnikov prestahuje mimo Slovenska a tym padom nie len vyberu menej na odvodoch, ale na vsetkom...
Ja stahujem zivnost do rakuska. Rocna odpocitatelna polozka je 11 tis. eur a odvody dokopy okolo 150 EUR. Preco by clovek mal este podnikat na slovensku zivnost, ked staci ju presunut iba administrativne mimo SR?

25.11.2013 | bubkoch

dopekla, Mihal, keby ste namiesto toho denneho vypisovania clankov v blogu urobili kazdy den tlacovku na temu článku, urobili by ste 1000x lepsie ...
kolko ludi si precita tento blog ? aky vyznam maju tie "intelektualne" diskusie par ludi na blogu ?
keby ste boli kazdy den v zaberoch kamier v TV a kazdy den vyhadzovali ficovi na oci tie nezmysly ktore prijima, dozvedelo by sa to kapanek viac ludi ...
uz vam to tu vypisujem niekolko rokov a vy nie a nie sa poucit z ficovho volebneho vysledku v 2006 a 2011 ... kazdy den na tlacovka a kazdy den kritika oponenta ... hoc aj bez zmyslu ... blogy si mozte vypisovat do smti, volby vam to nevyhra, uvedomte si to konecne

26.11.2013 | Jozef Mihál

Pan Bubkoch, Vy neviete, kolko robime tlacoviek, robime ich dost.

Tym ze pisem, ze to neviete, Vas nechcem urazit - chcem tym povedat, ze na nase tlacovky nechodia vsetky kamery, vsetky media, obvykle pridu agentury, pan Korda, obcas STV, obcas Markiza. TA3 zasadne nikdy. A napriklad v nedelnych TV diskusiach este nikdy Fico nebol v diskusii so Sulikom, hadajte preco.

26.11.2013 | bubkoch

ja naozaj netusim kolko tlacoviek, kedy a kde robite, pisal som ako obycajny jednoduchy clovek akych je drviva vacsina, ktory si pozrie spravy na STV a prelistuje mienkotvorne denniky na webe ...
nie je o vas pocut, nie je vas vidiet, asi ten marketing nerobite celkom dobre, len to som chcel ...
ak je problem v tom ze media o SaS nejavia zaujem a nechcu poskytnutym priestorom propagovat vasu stranu, tak chapem, je to problem ...

26.11.2013 | Niless

Pan Mihal musim sulasit s bubkoch. Smer ide dole s preferenciami ale do volieb nie je tak daleko ako sa zda. Aj Kotleba neporazil Manku nicim nezmyselnym iba viziou. Ludova platforma je mrtva, je cas aby SaS prebrala kormidlo ale nechodte do extremov a la (homosexualita ci makke drogy), ludia maju radi liberalizmus aj Ti ktori mu nerozumeju. Priklad: rozmyslat nad zrusenim spotrebnych dani pre ludi ktori chcu doma palit palenuo? Tak ako to funguje v Madarsku. Vas volicsky elektorat sa posunie od bystrice dalej na vychod az k Ubli. Nech je aj SaS populisticka ale tym spravnym smerom.

26.11.2013 | slimak79

Suhlasim, nechcem uz viacej volit Kotlebu. Dajte nam sancu.

26.11.2013 | samorost

pan Mihal,
vim, ze to tu nekdy aj ctete, nejste az tak utrhnuty od reality jako kolesikovia, poprosim, snazte se myslenky SaS prosazovat jinde. jdete mezi lidi. Zkuste treba na zpusob Matovice prodavat inzertni noviny a davat tam ty kolesikovie bludy a preslapy, nech se to dostane mezi plebs. Tim nechci nikoho urazet, myslim to jako terminus technikus.
--------------------------------------------------­-------------------------------------------
Jinak pro admina webu, proc nejdou delat odstavce ??

26.11.2013 | Jozef Mihál

Dakujem. Pre Vase info, vcera vecer som mal prednasku a diskusiu napriklad na Orave v Dolnom Kubine, 40 ludi z firiem.

02.12.2013 | Peter Višváder

Politika exministra Mihála: najskôr hlava v piesku, potom hlasný krik

Výkriky strany SaS a Jozefa Mihála sú pochopiteľné. Po prvé, je december, teda čas schvaľovania rozpočtu Sociálnej poisťovne a štátneho rozpočtu. Po druhé: SaS opustili všetci politici, ktorí mali konkrétnu agendu a mohli reálne a vecne kritizovať vládnu agendu. Zostať iba pán Mihál a je preto logické, že SaS bude v snahe udržať sa vo verejnosti na mediálnom výslní „páliť„ po Sociálnej poisťovni a jej vedení. Čomu však chýba akúkoľvek logika, je to, že páni Mihál a Sulík vo svojej kritike používajú nepravdivé a krátkozraké argumenty.
Pán Mihál veľmi rád útočí na súčasné vedenie Sociálnej poisťovne s tým, ako sa za jeho úradovania zlepšili jej hospodárske výsledky. Pozrime sa teda bližšie na ich kroky. Za „ministrovania“ pána Mihála sa v Sociálnej poisťovni umelo, v rozpore s účtovnými zákonmi a pravidlami zmenili výsledky hospodárenia. Účtovným presunom 130 mil. eur medzi rokom 2010 a 2011 si vylepšili údaje o výbere poistného. Preukázal to nezávislý audit a výsledkom bolo skresľovanie účtovnej závierky Sociálnej poisťovne predloženej do vlády a parlamentu. Išli až na hranicu logiky a zdravého rozumu: nemôžem predsa vyberať poistné nad 100 %, čo sa za pána Mihála podarilo. Sociálna poisťovňa dokonca prezentovala ďalší „úspech“: údajne znížila pohľadávky. Opäť to však pán Mihál urobil účtovným fígľom. Do Slovenskej konsolidačnej, a.s. presunul 300 mil. eur a naoko znížil objem pohľadávok. Čiže žiadne reálne peniaze, ktoré by prišli do Sociálnej poisťovne. Opäť iba účtovná operácia. Na papieri to vyzeralo všetko veľmi pekne a pán Mihál mohol zvolať ďalšiu oslavnú tlačovú besedu.
Pánovi Mihálovi leží v žalúdku to, že súčasné vedenie zaplatí za licenciu firme Oracle, ale aj Microsoftu, IBM a ďalším. Samozrejme, že sa mu to nepáči, keď v roku 2010 a 2011 ako predseda dozornej rady podporoval pirátsky postoj Sociálnej poisťovne nezaplatiť, len preto, aby navonok mohol ukázať, ako vie šetriť. Tento protizákonný postoj dopadol opäť na súčasné vedenie. Ak by za licencie nezaplatilo, Oracle a ďalší ich môžu vypnúť. Výsledok? Ľudia by nedostávali vyplácané dávky, dôchodky... Chápem, prečo zaplatenie licencií pán Mihál kritizuje. Nevyplácanie dávok by bol okamžitý kolaps Sociálnej poisťovne. A ten by ho dostal na politické výslnie, presne v duchu pravidla: čím horšie, tým lepšie. Nevyhovuje mu, ak sa odstraňujú problémy z jeho éry ministrovania. Nezávislý štátny dozor vyčíslil šafárenie Sociálnej poisťovne za roky 2010 a 2011 v rozpore so zákonom na 69 000 eur. Z toho vynaloženie sumy 10 000 eur vyšetruje polícia pre podozrenie z podvodu.
Pán Mihál si v posledných dňoch rád berie do úst Sociálnu poisťovňu a jej súčasné vedenie v súvislosti s výsluhovými dôchodkami. Asi nečíta stanoviská Sociálnej poisťovne a ak ich číta a tvrdí stále to isté, tak neberie do úvahy reálne fakty alebo nevie s nimi pracovať. Ba čo viac, nerešpektuje právny systém, čo je v prípade poslanca nebezpečné. Po prvé: tento problém sa začal za jeho ministrovania v roku 2010, pokračoval v septembri 2010 vydaním prvých troch judikátov Najvyššieho súdu SR. Ako inak, strčil pred ním hlavu do piesku. Po druhé: Ak sme v právnom štáte, každý uzná, že Sociálna poisťovňa musí dodržiavať zákon. Po tretie, ak je v zákone nejednoznačný výklad alebo rozpor, treba rešpektovať výklad súdu. V tomto prípade to urobil Najvyšší súd SR celkovo 7 judikátmi, ktoré zaväzujú Sociálnu poisťovňu k súčasnému postupu. Takže vťahovať v tejto súvislosti do hry súčasné vedenie Sociálnej poisťovne je opäť len politická hra SaS. Ale zvykajme si, SaS sa potápa a čas schvaľovania rozpočtu sa priblížil. Treba sa však pýtať pána Mihála: všetky problémy, o ktorých píše, boli známe v čase, keď bol ministrom. Čo on urobil pre ich riešenie? Nič. Iba strkal hlavu do piesku. Dnes si myslí, že keď bude hlasno kričať, zbaví sa viny. Tak len kričte pán Mihál, my už budeme vedieť prečo.

Stanovisko Sociálnej poisťovne,
Peter Višváder, hovorca

17.08.2015 | Duski55

Dobrý deň.
Dovoľujem si obrátiť sa na Vás s úvahou, či uvažujem správne.
Dôchodkový vek dovŕšim 18.11.2017, t.zn do predčasného dôchodku by som mohol odísť k 18.11.2015. Dôchodok by sa mi vypočítal z POMB k 31.12.2014 (2,0334) a skorigoval na upravený POMB (1,8140). ODP by som mal 44,0219, ADH pre rok 2015 je 10,6865 a korekcia za predčasný dôchodok by bola -12%. Výška môjho dôchodku by teda bola 1,8140 x 44,0219 x 10,6865 x 0,88 = 853,39 €.
Ak by som bol päť rokov dobrovoľne nezamestnaný a o dôchodok požiadal k 18.11.2020, POMB by sa nezmenil, akurát upravený POMB by sa skorigoval na 1,720, ODP by sa taktiež nezmenilo, ADH v dôsledku medziročných valorizácií napr. á 3% by sa zvýšilo na 12,3886 a korekcia na predčasný dôchodok by prestala platiť. Bez toho, aby som čokoľvek naviac odpracoval, by sa výška môjho dôchodku zmenila na 1,7200 x 44,0219 x 12,3886 x 100% = 938,05 €.
Uvažujem správne ?
Vopred vďaka.

Jozef Mihál

Jozef Mihál
  • Počet článkov: 324
  • Priemerná čítanosť: 16113
  • Priemerná diskutovanosť: 18
  • RSS blogu

O blogu

Poslanec NRSR (SaS)