Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zákonník práce k 1.1.2013

28.10.2012 | Jozef Mihál

Diskusia (25 reakcií)

29.10.2012 | Roman Kanala

Toto je úplne pekelný zákonník práce a je to cesta do Francúzska. Prvým problémom je nahradenie práce na živnosť či na dohodu pracovným vzťahom. Na jednej strane je to dobre, lebo po dobabraní Zákonníkom práce jeho veličenstvom Fico I sa mnoho zamestnancov ocitlo v postavení živnostníka. Upratovačka mala namiesto pracovnej zmluvy obchodnú zmluvu ako konzultantka v oblasti čistoty podlahových plôch a žiadnu sociálnu ochranu. Ale tu je ochrana úplne prehnaná, lebo na akýkoľvek pracovný výkon je treba pracovná zmluva, aj na malé objemy prác. S upratovačkou bude treba uzavrieť pracovnú zmluvu na 4 hodiny týždenne, to znamená 1/10 úväzku. Zákaz práce na dohodu a premenovanie na študentskú brigádu je tiež nezmysel. Na Švajčiarsku po švajčiarsky je to úplne ponechané na zmluvnú slobodu.
 
Druhá hlúposť je obmedzenie pracovných zmlúv na dobu určitú. To je nezmysel. Ochranu zamestnanca poskytovala už lehota 3 rokov a 3 po sebe idúce zmluvy. Napríklad na Švajčiarsku po švajčiarsky je to ošetrené tak, že nie je presné číslo a je to ponechané na dobrú vôľu a zdravý rozum. Reťazenie zmlúv na dobu neurčitú nie je hlúpo a hrubo zakázané, iba to zakladá rovnaké práva ako zmluva na dobu neurčitú, ako výpovednú lehotu.
 
Podobne aj súbeh výpovednej lehoty a odstupného. Na Švajčiarsku po švajčiarsky odstupné zo zákona neexistuje. V konkrétnych prípadoch môže byť dané do zmluvy, prezýva sa zlatý padák a je to pre vedúcich pracovníkov v súkromnom sektore, ktorí si ťažšie zháňajú miesto. Zo zákona sú všetky pracovné vzťahy ukončiteľné do 3 mesiacov. To znamená aj pri neoprávnenom vyhodení z práce môže zamestnanec dostať spätne nanajvýš 3 mesiace odstupného za nerešpektovanie 3-mesačnej výpovednej lehoty. Namiesto zasahovania do zmluvnej slobody súkromných subjektov štát posilňuje ochranu nezamestnaných, lebo to je plne v jeho kompetencii. Liberálny zákonník práce generuje viac nezamestnaných, ktorým treba pomôcť nájsť ďalšiu prácu, rekvalifikovať sa, zaplatiť zamestnávateľovi príspevok na zaučenie sa zamestnanca pre dlhodobo nezamestnaných alebo starších ľudí.
 
Na Francúzsku po francúzsky majú podobne zdubasené pracovné právo a čudujú sa, že im podnikatelia zatvárajú fabriky. Debata je nanajvýš zredukovaná na cenu práce, pritom je to až druhý najdôležitejší parameter. Prvým je daňové zaťaženie firiem. Francúzsko je daňové peklo. A Francúzsko je aj legislatívne a administratívne peklo. Aj keď v tomto Fico ešte má čo doháňať, vykročil po francúzskej ceste.

29.10.2012 | ulicnik24

dobra vola a zdravy rozum funguje pokial je rovnovaha na trhu, co u nas rozhodne neplati. U nas maju navrch podnikatelia, preto mozu vydierat zamestnancov. Z tohto pohladu je nutne upravovat aj to co inde nie je nevyhnutne. Napr v Irsku nemusi byt pracovna zmluva ani na papieri, u nas si to neviem predstavit.

29.10.2012 | Roman Kanala

Ani vo Švajčiarsku pracovná zmluva nemusí povinne mať písomnú formu, ale je to veľmi doporučené, lebo to predíde neskorším nedorozumeniam. Ak si donesiete domov remeselníka, tak mu nebudete robiť pracovnú zmluvu, len sa predbežne dohodnete na cene, aby Vás potom neomráčil. Ak sa zamestnáte na dobu neurčitú, tak je veľmi hlúpe nemať písomný doklad o pracovnom vzťahu, lebo človek nikdy nevie, či tomu druhému jedného dňa nerupne v bedni alebo zomrie a jeho dediči nebudú mať žiadne povinnosti.
 
Zdravý rozum, dobrá vôľa, a proporcionalita, teda symetria práv a povinností, sú základnými princípmi švajčiarskeho práva. Ostatné paragrafy sú len doplnkami a preto zákonník nemusí byť objemný ako biblia. Aj zvyklosti, obyčaje a tradície majú silu zákona, ak niečo nie je riešené písaným zákonom. Ako je možné, že to funguje? Lebo to tak fungovalo odveky. Neboli prerušenia vojnami, arizáciami, kolektivizáciami, kultúrnymi revolúciami, okupáciami, normalizáciami, prichmatizáciami. Podobne aj na Americku netreba pracovnú zmluvu, stačí zhodná vôľa oboch zmluvných strán. Ale pozor, na Americku potom majú raj právnici, lebo pri absencii formálneho právneho kódexu sa otvára cesta interpretáciám, čo v Európe až tak nejde.
 
Podnikatelia budú mať navrch len dovtedy, kým tam bude nezamestnanosť 20 až 30 percent. Pri 2% nezamestnanosti si budú zamestnanca vážiť a bojovať oň. Kým tam bude Fico, nezamestnanosť neklesne. To sú tie istoty. Smrteľný koktail pre ekonomiku.

29.10.2012 | ulicnik24

pracovnou zmluvou nemam na mysli ze donesiem domov Milana a dam si vykachlickovat kupelnu, lebo to je obycajna ZoD, ale tu debatime o zakonniku prace takze mam na mysli obycajnu zmluvu na dennodenne dochadzanie do prace

29.10.2012 | antonin

„Pri výpovedi z hore uvedených dôvodov dohodou sa okrem doteraz ustanovenej výpovednej doby priznáva zamestnancovi aj právo na vyplatenie odstupného...“ A neplatí to, že pri výpovedi dohodou nie je ustanovená výpovedná doba ale len dohodnutý dátum ukončenia pracovného pomeru ?

29.10.2012 | agiam

správne by malo byť nasledujúce znenie:

"Pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených hore pri výpovedi (teda § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu) patrí zamestnancovi odstupné vo výške, odstupňované podľa počtu rokov odpracovaných u zamestnávateľa takto:"

ostatný text dalej je správny..

20.11.2012 | Jozef Mihál

...vselico sa zmenilo... a nie vsetko media komentuju tak, ako je v novom Zakonniku...

29.10.2012 | besy

To znamená,že dohodári nebudú mať nárok na PN? ale predsa odvody budú platiť musia .

30.10.2012 | Roman Kanala

Doporučujem jeden veľmi dobre napísaný článok. Ak dohodár po starom mal 380 EUR na ruku, stál zamestnávateľa 400 EUR. Po novom ho bude stáť 650 EUR.

http://www.menejsta...

20.11.2012 | sysel06

"Pri výpovedi z hore uvedených dôvodov dohodou..."

Aj majster tesar sa obcas utne. Dufam, ze takuto hrubu chybu vo formulacii autor co najrychlejsie opravi.

20.11.2012 | Jozef Mihál

Ano, endrju, uz aj to opravujem a ospravedlnujem sa laskavym citatelom. Namiesto textu:

"Pri výpovedi z hore uvedených dôvodov dohodou..."

ma byt spravne:

"Pri skonceni pracovneho pomeru dohodou z horeuvedenych dovodov..."

13.12.2012 | KukuckaBA

Navrat do zamestnania po RODICOVSKEJ DOVOLENKE. Sice moja otazka nie je aktualna uplne kvoli zmene zakonika prace :-), ale verim, ze mi i tak pomozete! 1.2.2008 som nastupila na matersku dovolenku, nasledne rodicovsku nasledne opat materska a s druhym dietatom a opat rodicovska dovolenka. Rodicovska dovolenka sa mi konci 21.6.2013, avsak zamestnavatelovi som cca 2,5 mesiaca vopred pisomne (mail) avizovala, ze by som rada nastupila spat do prace cca k 15.1.13, resp. 1.2.13. Zamestnavatel mi vsak ponukol pracovne zaradenie na nizsiu poziciu, aku som zastavala pred odchodom. S touto ponukou nie som spokojna a rada by som vedela, ako mam dalej postupovat. Plne si uvedomujem, ze moja pozicia je obsadena inym clovekom na trvaly pracovny pomer na dobu neurcitu. Co mozem od zamestnavatela pozadovat, ak mi nedokaze ponuknut rovnaku pracovnu poziciu? Je pre mna vyhodnejsie riesit to teraz, ci sa "stiahnut" a pockat do ukoncenia rodicovskej dovolenky (do dovrsenia 3 rokov dietata) a riesit to potom? ROvnako by ma zaujimalo, ako je zamestnavatel povinny pristupit k financnemu ohodnoteniu po navrate z rodicovskej dovolenky. Pred nou sa moja mzda skladala z 2 zloziek = zakladna mesacna mzda + mesacna odmena vo vazbe na kvalitu vykonanej prace. Mam narok na obe zlozky automaticky, ci len na zakladnu mesacnu mzdu? Vopred dakujem za pomoc a ustretovost!

17.12.2012 | DoDo27

Dobrý deň prajem. Ja by som potreboval trochu lepsie vysvetlit tuto vec:V § 240 odsek 3 Zákonníka práce sa znova určuje povinnosť pre zamestnávateľa vytvoriť zástupcom zamestnancov podmienky na výkon ich činnosti = poskytnutie pracovného voľna s náhradou mzdy.


Mám to chápať tak že ja ako člen výboru zástupcov zamestancov tak mám nárok na mzdu za výkon tejto činnosti???

05.02.2013 | testerka

Krásny deň želám. Chcela by som sa opýtať, sko je možné, že v jednej nemenovanej firme v SR sa predlžuje pracovný pomer viackrát ako 2 alebo 3-krát. Deď sme sa nato opýtali kompetentných, povcedali nám, že oni majú výnimku a môžu predlžovať pracovný pomer koľkokrát chcú. Je to možné?

05.02.2013 | Jozef Mihál

Z uvedených informácií neviem posúdiť, či je alebo nie je predlžovanie PP na dobu určitú v súlade so Zákonníkom práce. Predlžovanie viac ako 2x je možné, Zákonník pozná viaceré výnimky, pozrite sama § 48, citujem:

...
(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky s vysokoškolským učiteľom alebo tvorivým zamestnancom vedy, výskumu a vývoja je možné aj vtedy, ak je na to objektívny dôvod vyplývajúci z povahy činnosti vysokoškolského učiteľa alebo tvorivého zamestnanca vedy, výskumu a vývoja ustanovený osobitným predpisom.

(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, ak ide o pracovné podmienky a podmienky zamestnávania podľa tohto zákona a o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci podľa osobitného predpisu, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom.

(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.

(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.

11.02.2013 | testerka

Reagujem, na Vašu odpoveď zo dňa 5.2. Myslíte, že aj práca v automobilkách sa považuje za sezónnu? Pretože to predlžovanie zmlúv sa týka jednej automobilky v SR. Niektorým zamestnancom predĺžili zmluvu už 4-krát a viac. Je to naozaj možné? Ďakujem

11.02.2013 | Jozef Mihál

Nepoznám detaily, tak sa nemôžem presne vyjadriť. Musel by som vidieť konkrétne znenia príslušných pracovných zmlúv. Teoreticky si viem predstaviť aj v automobilke odvolanie sa na § 48 ods. 4 písm. b).

Ale Vaša úvodná otázka obsahuje tvrdenie "oni majú výnimku" - takéto niečo nie je možné, aby konkrétna firma mala výnimku zo Zákonníka práce.

08.04.2013 | plosina7

Chcem sa spýtať, zamestnanec bol zamestnaný na dobu určitú od 01.04.2011 do 31.12.2011, nová pracovná zmluva na dobu určitú od 01.01.2012 do 31.12.2012, ďalšiu zmluvu na dobu určitú mal uzavretú od 01.01.2013 do 31.12.2013. K 01.05.2013 chcem s ním ako zamestnávateľ rozviazať pracovný pomer z dôvodu nadbytočnosti, chcem sa spýtať na koľko mesačné odstupné má nárok a koľko mesačnú výpovednú lehotu.

06.06.2013 | testerka

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či mi môže zamestnávateľ zamietnuť čerpanie dovolenky,z dôvodu že nie je v termíne "celozávodnej" dovolenky? Pred časom som sa pýtala zamestnávateľa, kedy bude termín dovolenky, a bolo mi povedané,že od 29.7. 2013 Na základe tejto informácie som si s rodinou zaplatila zahraničnú dovolenku. Ale termín "celozávodnej" dovolenky sa posunul až na 5.8.2013 Môže mi na základe tohto zamestnávateľ zakázať odísť na moju naplánovanú dovolenku? Dokonca mi povedali, že ak chcem odísť na dovolenku musím si vyrovnať mínusové hodiny v časovom konte, ktoré tam mám, mimochodom nie z vlastnej viny. Za odpoveď vopred ďakujem

03.07.2013 | mitinka1

Dobrý deň,chcem sa spýtať,či má zamestnávateľ právo zvolať poradu,na ktorú sa musia dostaviť všetci pracovníci aj vo svojom osobnom volne?? Má právo siahnuť aj na ,,odmeny" vo výplate ak zabudne oznámiť,že prísť nemoholo nakoľko bol odcestovaný poprípade u lekára??Má aj právo vidieť potvrdenie od lekára,že naozaj tam bol a dostaviť sa vo svojom osobnom volne nemohol? Može to nariadiť aj človeku ak je po nočnej 12h smene?Budem vďačná za každú odpoveď.

09.08.2013 | DaHo

Dobrý deň, v Zákonníku práce, podľa § 63 ods. 1, písm. c) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.
Mám otázku:
- Kto vydáva takéto potvrdenie? Všeobecný lekár alebo PZS?
- Ako postupovať v prípade, že zamestnanec nebol vypísaný a donesie potvrdenie od všeobecného lekára so znením podľa Zákonníka práce a po vykonaní mimoriadnej lekárskej prehliadky PZS, táto uvedie v Posudku o zdravotnej spôsobilosti na výkon konkrétne činnosti, že zametnanc je spôsobilý bez akéhokoľvek obmedzenia na výkon konkrétnych činností.
Ktorý posudok má brať do úvahy zamestnávateľ? Ak nemá zamestnancovi výpoveď, poruší zákon?

09.08.2013 | DaHo

Oprava posledná veta - Ak nedá ....

05.01.2014 | carlie

Dobry den.
Chcel bi som sa Vas opytat ohladom nepretrzitej 12 hodinovej prevadzky,ZP dovoluje len 4 mesiace odrobit do roka.Vzhladom nato ,ze v nasej firme neposobia ani odbory a ani zamestnanecka rada a chcely bi sme takto pracovat cely rok v 5 smennej prevadzke ,ci existuje nejaka vynimka alebo nieco
podobne aby ani zamestnavatel a ani mi nemali stym nejake opletacky.Vsetci zamestnanci a aj zamestnavatel bi stym suhlasil keby sa naslo najake riesenie .
Dakujem

22.02.2014 | surka123

dobry den. checel bi som sa opytat či mam narok na odstupne ked bola pracovna dohoda na dobu určitu !!!! moj nastup bol 18.02 2011do 31.O8 2011 dalšia dohoda 31.08. 2011 do 31.08. 2012 dalšia dohoda 31.08. do 28. 02. 2014. presne včera (21.02) my oznamali že skončia so mnou pracovny pomer (bez odstupneho) a teraz čerpam dovolenku do 28. 02. ( nemal som žiadnu absenciu ani hrube porušenie) moj pracovny pomer trval do kopy 3 roky!!!! PROSIM VAS ODPIšTE MI čI MAM NAROK NA ODSTUPNE ZATIAL SOM VYPOVED NEPODPISAL KCEM SA PORADIT DAKUJEM VOPRED!!!!!!!!

11.06.2015 | Peter Peter

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či je to podľa zákona správne, pracujem nočné smeny a zamestnávateľ nám vypláca 20% z minimálnej mzdy, no nie mojej ale čo je určená štátom , zákonník som si prečítal je tam napísané že z minimálnej no dá sa to pochopiť rôzne a ešte jedná otázka ak pracujem na tri smeny môžu ma nútiť pracovať aj všetky soboty? čítam v zákonníku že asi môžu nariadiť nadčas, no je to tam tiež napísane že mám nárok na dva dni za sebou v týždni tak neviem ako to mám pochopiť? Vopred ďakujem za odpoveď a ostávam z pozdravom: Peter

Jozef Mihál

Jozef Mihál
  • Počet článkov: 324
  • Priemerná čítanosť: 16111
  • Priemerná diskutovanosť: 18
  • RSS blogu

O blogu

Poslanec NRSR (SaS)