Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Záchranné koleso pre živnostníkov

22.10.2013 | Jozef Mihál

Diskusia (18 reakcií)

22.10.2013 | Felix Edmundovič Dzeržinskij

Chlapci, chlapci zo SaS. Za tento typ socialistickej retoriky si uz rovno mozete na celo vylepit cedulku socialista. Alebo lepsie je pouzit slovko socan, ktore vas milovany vodca tak rad pouziva. Vo vasej firme uz ostalo slovicko liberalny len ako spomienka na to, nad cim ste dakedy hutali. Teraz je uz to len o strkani sa do ..., teraz konkretne zivnostnikov, ktorych ste, ako si vsetci spominame, pod vedenim sudruha Mihala osklbavali pocas svojho vladnutia.

Toto je len dalsi klinec do rakva vasej nemohucnosti a zufalstva. Ale cuduje sa niekto? Vsak v nedelu Mihal prehral v televiznom suboji ako maly Jarda. Uplne nepripraveny, jachtajuc svoje hesla, nedokazal sa ani len pozriet na svojho supera. S takymito ludmi chcete vitazit v triednom boji o srdce volica?

22.10.2013 | samorost

troska zjednodusene a jine je zase naopak generalizovane.
---
Nic neni tak horuce, ako sa uvari. Pokud ti strana SaS vadi, tak se na ni vykasli a nekomentuj ji.
Mam dojem, ze to mas trosku pomylene, protoze prave podnikatele zivi tu čečvu a meli by jim ruky bozkavat za to, ze je zivi. Pokud se budou mit dobre zivnostnici, tak se to ukaze v realne ekonomike a ne na drbnutych grafech Kazisveta.
Sami SMERaci si rezou vetvu pod sebou, kdyz likviduji zivnostniky. Oni jsou totiz nejzranitelnejsi na trhu prace, vic nez zamestnanci, kteri maji vyhody, ktere zivnostnik nikdy mit nebude. Nikdo mu neproplati dovolenku, paragraf a jine vyhody, ktere maji zamestnaci.

22.10.2013 | skorodochodca

Neviem, či po tom, ako ste Fica ľahko pustili k moci, má zmysel diskutovať ... s niekým, kto ako prvý začal dusiť živnostníkov. Medzi iným aj tým, že im zvýšil minimálny vymeriavací základ pre poistenia, zvýšil maximálny vymeriavací základ na odvody na 4-násobok priemernej mzdy ... atď. Ťažko sa verí, že niekto, kto mal "vybavenú" cestu do Južnej Kórey to myslí so škrtaním stimulov vážne. Rovnako je ťažké uveriť, že ten, ktorý počas prvej ficovlády hlásal formulku 16+16+16 po zasadnutí v koaličnej rade odsúhlasí zvýšenie DPH na 20% z devätnástich, a neskôr aj zdravotný odvod z dividend. Iný z partie doporučoval Ficovi zrušiť preddavky na daň právnických osôb a po zasadnutí do kresla šéfa MF upraví preddavky tak, že sa už ani nevracajú ....
Fakt, ťažko veriť ... v dobrý úmysel, a že sa polepšia a budú podnikateľom vytvárať rovné podmienky a lepšie prostredie pre súťaž.
Napriek tomu vám okomentujem vašich 10 bodov záchranného pásu pre živnostníkov (alebo záchranného pásu SaS pred ďalšími voľbami):
1. diskutabilné - radšej zjednotiť so zamestnancami - v spoločných položkách
2. áno, rovnako s poistením v nezamestnanosti ... a otvoriť trh súkromnému poistenie straty príjmu
3 diskutabilné - zavádzate ďalšiu protiústavnú nerovnosť z titulu vlastníctva
4. áno,
5. áno, pripúšťam aj diferenciáciu
6. vrátiť do doby socializmu - kto má rádio a tv
7. nie
8. nie
9. áno
10 áno

23.10.2013 | ubuntu

Skvelá reakcia, som zvedavý, čo na to SaS...

23.10.2013 | api

Bez prijatia naspäť Úradu pre štátnu službu sa už so žiadnou stranou nebudem ani baviť, aj keby sľubovali modré z neba a Vila k tomu. Bez zabezpečenia úradov a úradníkov, aby tam prestalo kmotríčkovanie môžu príjať aj pozlátené zákony, ich "vykonávatelia" na ne budú s.. kašľať a robiť si svoje kšefty na náš úkor ďalej. A to, ako všetci politici mlčia pri otázke na tento úrad, či dokonca klamú, ako Beblavý, tak to je jasný dôkaz, že vedia, prečo ho nechcú späť. Lebo bez neho to tu bude stále kamarátmi rozpredaný babanistán!!

A samozrejme ako píše skorodôchodca v hodnotení - polovica tých návrhov je hlúposť, ktorá živnostníkov nebrzdí, nie su natoľko potrebné, ako dôležitejšie veci...

23.10.2013 | Ťažko veriť

Je to fakt sranda, ako si NAŠI predstavitelia privlastnili, zodpovednosť za peniaze pracujúcich a podnikateľov.
Ja fakt nechápem, prečo by som mal akékoľvek dane platiť komukoľvek. Moja práca a môj zárobok je len vďaka mojej činnosti.
Prečo mám platiť sociálne dávky, keď na každom rohu stoja žobráci čo vyberajú milodary od okolo idúcich? a keď sa moja rodina dostane do problémov, štátny aparát mi povie , že mám najskôr predať chladničku , auto , TV.... a až keď uvidia že žijem ako / cigáň - aj keď oni majú zlaté reťaze.../ až potom mi možno dá pomoc:-)
Prečo mám odvádzať na Zdravotnú poisťovňu? , keď som už dobrých 15 rokov nemal čas byť chorý a keď aj idete k lekárovi , tak si platíte. A zubára mám súkromného, ktorý ani nemá a nechce zmluvu s poisťovňami.
Prečo mám platiť dane, keď sa používajú na podporu Gigantických firiem a hypermarketov, ktoré ma likvidujú , na podporu podvodníkov, ktorí ma likvidujú a "hospodária" s nimi ľudia , za ktorých by som nedal ani cent.
atď........
Neviem či to môže byť ešte horšie, ale verím že to dokážu.
Z môjho okolia priateľov podnikateľov, ktorý dlhé roky budovali a robili poctivú prácu, sú väčšinou už zamestnanci. Mali slušné firmy Nap. výroba nábytku, reštaurovanie nábytku...Teraz? jeden pracuje na pumpe, druhý otvoril obchodík 3x5 metrov so sekond hand aby prežil, ďalší dvaja rozvážajú pizzu, ďalší je šofér v DHL ...atď. Ja si už tiež zháňam prácu a idem to asi zabaliť.
Čo viac dodať ?

PS pre SAS.
1.Napíšte presné body programu
2.Napíšte jasne, presné postupy ako budú účinne vykonané 3. Napíšte k činnostiam presný termín do kedy budú vykonané
4. Napíšte presné osoby za činnosti a termín zodpovedné.
5. Napíšte presne prísne sankcie , za nedodržanie presných postupov a termínov
6. Napíšte ako to opravíte, ak sa niečo nedodrží
........atď.
7. Toto dajte na svoje bilboardy , zverejnite to v médiach
8. Prísne to dodržte

To je jediná cesta Von z tejto krajiny. Druhá je vycestovať odtiaľto na milión rokov.

23.10.2013 | Jano 1

Pekné a chvályhodné, ale treba pripomenúť - pamätáte si ešte, čo robila s daňovým a odvodovým zaťažením živnostníkov vaša vláda?

Len na pripomenutie pre tých, čo majú krátku pamäť: http://ekonomika.sm...

23.10.2013 | Jozef Mihál

Reakcia na reakcie. V úvode článku som zrekapituloval, čo pripravovala vláda, ktorej som bol členom. Neviem kde starodochodca prišiel na to, že sme zvýšili minimálny VZ na odvody - práve naopak, návrh bol na ich zníženie.

Ak si dáte tú námahu a pozriete si návrh zákona (v článku je link) v § 138 nájdete, že min. základ mal byť 3,3-násobok životného minima.

Čo v prípade schválenia zákona by v tomto roku bolo 3 x 194,58 = 642,11 eur - avšak sadzba poistného, ktorá by sa týkala SZČO mala byť 13+10 = 23% a tak povinné minimálne poistné by v tomto roku bolo 147 eur. Čiže menej, ako to bolo ešte v roku 2012 podľa starých pravidiel(160 eur).

A poprosím porovnajte si 147 eur a "Ficovych" 185 eur.

Atď. Viem, že si dobre pamätáte mediálnu kampaň, ktorá vtedy bežala - veď novinári a vydavatelia mali prečo bojovať, keď dovtedy sociálne odvody vôbec neplatili. Fakty sú však iné.

04.11.2013 | hulo11

Ste si istý, že by sa Vám podarilo presadiť nulové investičné stimuly? Ľudia sa budú pýtať, prečo rastú nové zahraničné podniky(a pracovné miesta) za hranicami a u nás nie. Ale hlavne sa budú pýtať, prečo po 5-10 rokoch(keď skončia daňové prázdniny) odchádzajú investori inam a ľudia odchádzajú na úrad práce? Vykryjú tieto straty noví živnostníci a ich zamestnanci?

Samozrejme, najlepšie by bolo, ak by sme vedeli prilákať/udržať investorov aj bez stimulov. Ale kým ich budú ponúkať naši susedia, tak s tým veľa nenarobíme. Podobne ako dotácie poľnohospodárstva - kým to bude politika EU a budú v ostatných krajinách EU, tak bez nich sú naši poľnohospodári nekonkurencieschopní.

23.10.2013 | ib

Ano, suma poistneho z min. VZ, ktory bol nastaveny vyssie ako sucasny, bola planovana nizsia. To je pravda. Ale v poistnom nebolo nemocenske, t.j. pocas choroty, materskej, osetrovania clena rodiny, atd. nebolo mozne narokovat si davku a SZCO musela vyzit zo svojich zdrojov. A argument, ze SZCO to nevyuzije neobstoji, nakolko vyska vyplacanych davok pre SZCO z fondu nemocenskeho poistenia rastie. Ale co je dolezitejsie. Navrh bol urobeny tak, ze sposobil vysoky vypadok zdrojov v syteme soc. poistenia a zdravotneho poistenia, ktory mal byt vykryty z dani, ktore sa mali zvysit (vid. dolozka). Veci treba vysvwetlovat komplexne a to bez ohladu na politiku.

23.10.2013 | HlasNaHlas

Podporil by som Váš návrh, keby ste zrušili aj hornú hranicu odvodov. Pri Vašom návrhu by nejaký podnikateľský s.ráč mohol zarábať miliardy a odvody by platil len po istú hranicu, čím by boli znevýhodnení práve tí, čo zarábajú menej. SPRAVODLIVOSŤ PRE VŠETKÝCH!!! Týmto sa riaďte! A nie tými, čo Vás platia. Rovné odvody pre každého - ostatne o tomto som tu už písal pred niekoľkými rokmi. Asi čítate diskusie... Ale čo je spravodlové pre všetkých ohýňate, aby to bolo dobré len pre niektorých.

Buďte trochu objektívni - teda celá Vaša partaj! Inak sa prataj!
Sprisahali ste sa proti Radičovej a chceli ste, aby padla, lebo nebol zameraná len na blaho podnikateľov, z čoho ste si urobili biznis-stranu. Ale padli ste všetci. Chodili ste hrávať pólo či golf do Tatier a na chudákov ste s.r.a.l.i. na čele so Sulíkom. Ale aj s SDKU Miklošom či Kollárom. A čudujete sa, prečo ľudia idú za Ficom? Lebo im aspoň niečo sľúbil (hoci klame ako vy všetci). Niet vo vás spravodlivosti, neobhajujete ľudí, ale vlastné záujmy. Teraz, keď ste mimo hry, kam by ste sa chceli dostať, aby ste si navzájom mohli dohadzovať štátne zákazky, by vám boli dobré aj ich hlasy a náramne sa staviate za tých, ktorým ubližujú. Zabudli ste však, že vyššie odvody pre živnostníkov ste naplánovli práve vy, teda Mikloš, boli ste v tej vláde. Bude naozaj dlho trvať, kým si získate dôveru, ak vôbec.

23.10.2013 | Jozef Mihál

Urážate, nič iné. Napíšte, kedy a ako konkrétne SaS dohadzovala niekomu štátne zakázky.

A pre Vaše info, ja chodím na "golf a pólo" už dlho a najmä od roku 2009 sem:

http://www.profutba...

23.10.2013 | Jozef Mihál

A ešte jeden link na "golf":

http://blog.etrend....

24.10.2013 | slimak79

Inak ludia, ked ma nejaky Mihal na golf - on nieje nejaky mozgovy trust -vlastne ako minister bol minusom - skoro ako kazdy minister- vlastne nic - nato by sme mat narok vsetci. Aj na golf, aj na dovolenku.

Je tak pan Mihal, ci to nemozeme mat aspon vacsina? Aspon 1000 eur ci uz na dovolenku ci iny ciel? To je tak vela?

Tu musia ozaj zivorit ludia s 300,500,700 platom?

Teraz sa pytam seriozne, keby sa nekradlo a nekradlo, mali by ludia v cistom aspon o 200 eur mesacne viac , ja myslim, ze hej.

23.10.2013 | HlasNaHlas

Ja Vás urážam? Konkrétne SAS má niečo za nechtami odpočúvanie novinárov. A čosa týka spravoania štátneho majetku, resp. zákaziek, toto som našiel na jednom diskusnom fóre (ako dobre, že existuje internet, pripomeňte si staré časy):
http://www.aktualit...
"...34David, Ty snad srandujes... :D Sulik nestratil chrtovu kost??? :D Ked sa s Kocnerom bavil o tom, ze sa uplacaju poslanci pri volbe GP??? Nestratil chrbtovu kost, ked sa dostal priamo ku Gorile, od Nicholsona, ved jeho byvala je v strane, no a aj tak isiel s Gorilami do koalicie??? :D Dokonca nemal problem nanominovat si Bubenikovu do rezortu... Mikilos dupol, no a hned bola gorila vo Fonde Narodneho Majetku... Tiez organizacia zalozena len preto, aby sa lahsie kradol statny majetok!!! hahahahahaha, no a vrchol vsetkeho bolo to, ked z neho urobili jeho koalicni partneri idiotka, no a supli ho za sefa parlamentu v ktorom nikdy nesedel... Sefovat niecomu o com nemas ani paru, tak to chce nielen vela odvahy, ale hlavne malo sebareflexie... Takze Sulik nad sebou zlomil sam palicu... Preto sa z 12% zrazu stalo len 6%... :D..."

ďalej si to môže dočítať tam. Aj vaši partneri mali dosť masla na hlave, nechce sa mi to teraz hľadať. Podávali ste si s nimi ruky...

Ale reagujte prosím na toto (čo ste si "nevšmli"):

1. Rovné odvody pre každého - čo poviete na zrušenie hornej hranice odvodov?Kde je SPRAVODLIVOSŤ PRE VŠETKÝCH!!!

2. Sprisahali ste sa proti Radičovej a chceli ste, aby padla.

3. Neobhajujete ľudí, ale vlastné záujmy (doplňujme strannícke a keďže vyhovujú podnikateľom, tak aj osobné).

24.10.2013 | samorost

to jsou otazky mimo misu,
1/
otazka úplne spatna, ja bych se zeptal jinak. Proc nejsou osvobozeni od dani a odvodu vsichni do 1892 Eur, ktere berou poslanci jako nezdanitelne nahrady ??
Podle Ustavy jsme si vsichni rovni, akurat vycuranci mohou vsechno jeste vic narovnat
2/
zeptej se SDKU, proc chteli a povalili vladu. To ti nevadi, jak SDKU a spol otocili kabaty ??
Jen tak mimochodem, SMER zvolilo 24% obcanu. Ti ostatni se jen strasne nastvali na platinove sitka, NASMED, Paroplyn, Danovy urad a vsechny nadute smolky odignorovali.
Za tyto chyby nemuze SaS, ale ciste jen nenazranci a dementi v SDKU.
3/
pokud se budou mit dobre podnikatele, tak se budou mit dobre i zamestnanci. Bohuzel, naopak to tak nejak nefunguje.
To ale naprosto nesouvisi s tim, ze mezi podnikateli jsou hyeny. Ty hyeny jsou vsude, proc si myslite, ze jen podnikatele jsou vynimka a vsichni jsou hyeny.

23.10.2013 | HlasNaHlas

A čo sa týka chodenia na golf a pólo, tam chodili iní "páni", prepáčte mi prosím, pán Mihál, to nebolo pravdivé, pomýlil som sa.

Čo sa mi SAS páčilo, bola neochota zavaizať sa k eurovalu. V tom som Vám držal palce.

24.10.2013 | redlu

Pán Mihál, čím je to, že sľuby politikov sú vždy krajšie ako ich konkrétne kroky. Mne by úplne stačilo namiesto sľubov, keby ste napravili to čo ste spôsobili. Mám na mysli novelu zákon o sociálnom poistení § 138 odsek 2 a 5. Ako zamestnanec si platím sociálne a zdravotné poistenie. Chcel som si privyrobiť ako SZČO, no z 1000 eur čistého zisku som musel štátu na daniach a odvodoch odviesť 1723 eur. Takže namiesto prilepšenia som štátu odovzdal plat za 1,5 mesiaca. Štát nechce odo mňa 30% alebo 50% zárobku, ale viac ako som zarobil. Vám to pripadá normálne? Pretože, každý z môjho okolia to považuje za poriadnu ********. Je zaujímavé že v odseku 6, ktorý určuje hornú hranicu odvodov je vymeriavací základ v úhrne, ale pre spodnú hranicu platí,že ako zamestnanec a aj ako živnostník musím platiť odvody aspoň z minimálnej mzdy (teda dvakrát).

Jozef Mihál

Jozef Mihál
  • Počet článkov: 324
  • Priemerná čítanosť: 16113
  • Priemerná diskutovanosť: 18
  • RSS blogu

O blogu

Poslanec NRSR (SaS)