Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vyššia materská, lepší rozpočet

07.12.2011 | Jozef Mihál

Diskusia (0 reakcií)

07.12.2011 | ulicnik24

ze ci nam pan buduci exminister bude potom opat radit ze ako si prilepsit ked teraz len kuka ako nas osklbat.

07.12.2011 | pavelo

Zaujimava argumentacia: kedze si zamestnanec nemoze volit, tak to neumoznime nikomu. Co tak progresivne zrusit komplet status SZCO?

Druha vec je, ze ocividne je nemocenske poistenie zle nastavene.

08.12.2011 | Oskarka

môžu pracovať neobmedzene aj popri RD - len nie sú voľné prac. miesta...

Všetci si môžeme nakúpiť darčeky pod stromček neobmedzene - len nie sú peniažky......

Ale môžeme.....

09.12.2011 | miro12345678

ha,ha,ha čím viacej romskych mamičiek bude čím dlhšie na materskej a čím väčší bude plat riaditela soc.poistovne,tak tým menší deficit bude......marihuana zaberá !!!

13.12.2011 | Marek Kleniar

Ja navrhujem vytvorit novy odvod "Materske poistenie" ktore by bolo povinne a vo vyske 5% vymeriavacieho zakladu.
To znamena ze pri hrubom prijme 1000eur by bol mesacny odvod 50eur a manzelsky par by za 40rokov prace zaplatil do SP 48000eur, co by vytvorilo priestor na 100% matersku pocas celych 3 rokov materskej dovolenky s obmedzenim napr na 3 deti aby sa to nezneuzivalo.

Inac pan Mihal viete si predstavit ze vsetky vase prijmi idu na hypoteku, najom, energie, poistky a pod. a zijete s manzelkou a detmi len z materskej a neskor z rodicovskeho prispevku? Odporucam vyskusat (jeden mesiac akoby s materskou a jeden mesiac s rodicovskym prispevkom).

14.12.2011 | mamadana

Ako vzdy najviac dostane ta mamicka ktora aj najviac zaraba a tie ostatne buduce mamy na vacsine uzemia Slovenska kde sa nedaju najst pracovne miesta s ohodnotenim viac ako 400-500 Eur samozrejeme dostanu takmer nic ak si teda nepriplatia 400 Eur ( celu vyplatu ) aby dostali tu najvyssiu matersku , ktora bude trvat 8 mesiacov ...hanba vam za taketo zmeny ...je tazke si platit 400 Eurovy priplatok ( 35,15 percent z najvyssieho zakladu )zo 190 Euroveho rodicovskeho prispevku a suma sumarom je ze vlastne za tak si vlastne aj tak zaplati polovicu materskej a ten zvysok je akoby vyska rodicovskeho prispevku a mozno k tomu 100 Eur naviac ...vybabrali ste teda s nami poriadne ...dakuejeme pan Mihal za taketo zmeny ...vdaka bohu idu volby v marci a vy opat mozete radit ako vybabrat so systemom ale z druhej strany a snad nam ficova vlada pomoze zmenit tento blaf na system ktory bude ustretovy vsetkym vrstvam v spolocnosti nielen bohatej smotanke!!!!

20.02.2012 | oskar71

Manželka si na materskej a pokračujúcej rodičovskej dovolenke 6 rokov platila poistné na poistenie v nezamestnanosti, vychádzalo to okolo 6 EUR mesačne. Za 6 rokov takto zaplatila do poisťovne vyše 400 EUR. Po zmene podmienok by musela platiť okolo 120 EUR kompletný balík poistenia. Manželka je znova na materskej, ale takúto sumu sa jej už neoplatí platiť.
Keď sa vrátime k paralele o osobnom aute, pán Mihál:
1) Predmet poistenia existoval, t.j. zamestnanie manželka mala
2) Reálne jej hrozí strata predmetu poistenia (neochota ďalej zamestnávať matku 3-och detí po 7-8 rokoch bez kontaktu s profesiou)
3) V žiadnej komerčnej poisťovni sa mi nestalo, že by 20-NÁSOBNE ZVÝŠILA POISTNÉ. Takú poistnú zmluvu, kde by bola táto možnosť by som nikdy nepodpísal.

Moja manželka si začala platiť poistné za určitých podmienok, ktoré sa teraz zmenili. Za nových podmienok už nechce byť poistená. Nemala by mať nárok na vrátenie poistnej sumy, ktorú za 6 rokov zbytočne platila, t.j. na vyše 400 EUR?

09.12.2012 | vdovsky dochodok

Dobrý deň.
Musím sa podeliť so skúsenosťami s poskytovaním materskej. Týka sa to konkrétne mojej dcéry, preto viem o čom hovorím. Stručne zhrniem: Dcéra dala k 31.12.2011 výpoved, lebo odišla s manželom do Švajčiarska. Išla sa zaregistrovať do soc. poistovne a rozhodla sa platit nizsie poistne. Vzápätí otehotnela. Tým že "uzatvorila novú poistnú zmluvu" sa pripravila o materskú v sume, ktorá by jej na základe zarobku patrila, pripravila sa o "ochrannu lehotu" ktoru by mala, keby sa vobec nebola soc poistovni ohlásila a napriek tomu, že od skončenia VŠ bola vždy zamestnana a odvadzala poistne má nárok len na najnižšiu davku. ni tu doteraz nedostala - aj ked sa syn narodil v sepetmbri 2012 - lebo soc. poistovna žiada potvrdenie, žee jej vo Švajčiarsku nikto nič neplatí.
Vysvetlite mi:
1. Ako moze zakon pripravit človek o ochrannu lehotu
2. Ako moze poistovna ukratit človeka, ktorý riadne roky pripspieval - ona jediná má presné údaje a jedina vie zistit, či niekto odvadza fingovane vysoke poistne aleb nie
3. Prečo nemože človek doplatit poistne - ako v zdravotneej poistovni, aby ddostal, čo mu riadne patri
4. Ako mozete mat rozne poistenia, ked je jedna poistovna, v ktorej sme všetci povinne poistení a napr. ako zamestnanec si ani nemožem vybrať, ake poistenie budem alebo nebudem platit.
6. Dokažem existenciu niečoho. Ako dokažem neexistenciu? Ak nebola v CH zamestnana, čo nebola, a nebola poistena, kto jej o tom da potvrenie? Ani sama soc. poistovna si nevie rady, lebo sama si to zistuje a doteeraz nevie!!
Zmenou zakona sa s vodou vylialo aj decko - postihnutí sú nie tí, ktorí zneuživali system, ale tí, ktorí do neho riadne prispievali.
A komedia nakoniec:
Soc. poistovna ju urguje za platbu poistneho 14€ mesačne, lebo odbor vyberu poistneh nevie o tom, že je na metrskej, hoci sa s iným odborom vybavuje za matersku pomaly pol roka. Systemy vraj nie su prepojené.
Je jasne, že tí, čo prijimaju zakony vobec nevedia, ako beži život.

Henrieta

Jozef Mihál

Jozef Mihál
  • Počet článkov: 324
  • Priemerná čítanosť: 16119
  • Priemerná diskutovanosť: 18
  • RSS blogu

O blogu

Poslanec NRSR (SaS)