Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sociálne a zdravotné poistenie (zmeny v odvodoch) od 1.1.2013

16.08.2012 | Jozef Mihál

Diskusia (66 reakcií)

16.08.2012 | Pavol Čižmárik

Vdaka za prehlad.
S tym nemocenskym som to tusil. Beztak (zrejme stale) prebytkovy fond nemocenskeho poistenia zasadne zvysi svoje prijmy (posunom stropu z 1.5 na 5nasobok priemeru) ale vydavky zostanu, kde boli (max. na 1.5 nasobku priemeru).

Z prebytkoveho fondu bude este prebytkovejsi a prebytkom sa bude sanovat I. pilier. Komedia na pokracovanie.

Skoda, ze smerakom nikto nepovedal, ze by mohli skusit posachovat s odvodmi. Na nemocenske by namiesto 1,4+1,4 stacilo zrejme 1,4+0. A skor sa mohlo zvysit % odvodu zamestnavatelov do RFS, ked nie priamo do fondu starobneho poistenia. Co uz, raz to bude treba vymiest a postavit nanovo.

16.08.2012 | skorodochodca

Neviem, či RFS je ten správny fond, ktorý by som zvyšoval. To, že ho mám v zuboch, viete.
Divím sa, že žiaden "pravicový" poslanec nenamietal jeho výšku, pretože na odvody 4% do 2P platiť poistku 3,75% sa mi zdá dosť neprimerané. Viem, že sa vykrýva z neho SP, ale sadzby už dávno mali byť optimalizované - posledný, ktorý to mohol urobiť, bol Mihál. Od Richtera to nečakám.
V zákone urobil Mihál jeden pokus o slobodnejší 2P - roky sporenia na 5 rokov. Vybavoval to hlavne pre seba, lebo je v 2P, ako minister mal 2 roky dobrý plat a bude poslancom štyri roky - tak bude mať nárok na dôchodok zo sporenia.
Osobne považujem dobu sporenia a vekový limit 35 rokov za neslobodu. Hlavne teraz, keď bude možné prispievať aj dobrovoľne. Výška nezdaneného príspevku do 2% sa mi zdá tiež obmedzujúca - je to cca 20€x12=240€ - pretože Mikloš zrušil pre 3P oslobodenie vo výške asi 12.000Skk = cca 400€.
V podstate, v 2P sa bude dať šetriť viac, než doteraz - teda, dobre zarábajúci si z prebytku bude vedieť u DSSiek uložiť viac (ak sa mu to oplatí) a za oveľa kratšiu dobu, než priemerne zarábajúci.

16.08.2012 | slimak79

"Mihalov" index mi zarobil za 4 mesiace 6,2%. Je to viac ako do roka(12 platieb po 9%)co som tam vlozil, ci vlozim.
Zarobil, teda som uz prestupil do garantovaneho na 70%.

17.08.2012 | Jozef Mihál

AD slimak79.

Ano, indexove fondy (aspon tri najuspesnejsie) dokazali sporitelom od aprila do augusta za 4 mesiace zhodnotit majetok o 6%, co pri optimistickom predpoklade zachovania tohto trendu je 18% rocne.

Ako je zname, sam mam 80% svojej investicie v 2P v indexovom fonde a odporucam tak urobit vsetkym sporitelom, ktori si to vzhladom na vekove limity mozu dovolit.

17.08.2012 | tt

Dobry den, a ma to este vobec zmysel? Ked uz nebude indexovy fond povinny, nezrusia ho vsetky DSSky? Viete o nejakej ktora sa ho chysta zachovat?

17.08.2012 | Jozef Mihál

AD tt,

...potom, co SMER-aci zvysili poplatok za zhodnotenie v indexovych fondoch z 0,2% na 0,3% a potom, co zvysili poplatok za zhodnotenie z 0% na 10%, by sli DSS-ky sami proti sebe, keby rusili najvynosnejsie fondy.

Poznamka ... http://surovcik.blo...

24.08.2012 | jobo

Tak potom prečo podnikajú DSS tak ako podnikajú a nie normálne , na vlastnú päsť ?
DSS za 42 rokov si odo mňa vezme 18% zo všetkých mojich vkladov .. Však to je jej zárobková činnosť .. ale prečo musí na ten zárobok čakať 42 rokov ? prečo si tých mojich 110 tisíc odvodov nepožičia dnes , za dva roky by ich vrátila a zostalo by jej možno 25% zárobku ??
Viete mi zodpovedať túto otázku ? alebo pán Kaník ? Alebo pán Frešo ?
Prečo by sa grupa najlepších ekonómov a právnikov správala takto nelogicky ??

17.08.2012 | Pavol Čižmárik

No to sme dvaja, co mame v zuboch RFS...najma kvoli tomu, ze nechapem, preco do neho (ak by aj sluzil na to, na co je stvoreny) mali prispievat aj ti, co nie su v IIP.

Tak ci onak, na zmenu % odvodov vo fonde starobneho poistenia sa smer neodvazi a to nemocenske by som naozaj upravil, najma vo vyhlade na jeho ocakavanu privatizaciu neskor.

Napokon, fakt nevidim dovod, aby som ako zamestnavatel prispieval do fondu, pricom pri PN prvych 10 dni PN zamestnanca platim tak ci tak zo svojho.

17.08.2012 | Jozef Mihál

AD skorodochodca.

Dovolim si doplnit informacie, ktore ste poskytli vo Vasom diskusnom prispevku.

1. V danovo-odvodovej reforme vlady I.Radicovej sme navrhovali zrusenie tzv. "fondoveho hospodarstva" v Socialnej poistovni. Inymi slovami zrusenie sucasneho systemu osobitnych fondov.

2. V zakone o starobnom dochodkovom sporeni sa skratila doba sporenia potrebna na ziskanie dochodku z 2P z 15 rokov na 10 rokov. Pre Vase info, pri starte 2P bola v zakone podmienka 10 rokov, trio Fico-Tomanova-Madej to zmenilo na 15 rokov, my sme vratili spat povodnych 10 rokov.

A este poznamka k dobrovolnemu sporeniu do 2P:

Samotna vyska dobrovolnych prispevkov do 2P v zakone nie je nijako obmedzena. Dobrovolny prispevok moze byt pokojne povedzme vo vyske 100 eur mesacne. Ina vec je vsak danova ulava, ktora je novinkou v zakone o dani z prijmov. Citujem:

"Nezdanitelna cast zakladu dane je suma preukázateľne zaplatených dobrovoľných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, a to najviac do výšky 2 % zo základu dane (čiastkového základu dane) zisteného z príjmov podľa § 5 alebo podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo zo súčtu čiastkových základov dane z týchto príjmov. Suma podľa prvej vety nesmie presiahnuť výšku 2 % zo 60-násobku priemernej mesačnej mzdy."

To realne znamena, ze aby sa vyuzilo danove oslobodenie, mal by byt dobrovolny prispevok max. 2% zo zakladu dane zamestnanca - co je hruby prijem znizeny o povinne odvody. A ten zaklad dane by mal byt max. 3930 eur mesacne.

Pan (pani) skorodochodca - z uvedeneho vidite, ze to nie je take jednoduche, pokial ide o dobrovolny prispevok a technicky (ked sa nad tym hlbsie zamyslite, co Vy dokazete) je to zo strany predkladatela zakona nezvladnute.

24.08.2012 | jobo

DOBRE , pán Mihál ,

Tak sem verejne napíšte , koľko peňazí by mal človek ak ukladá 42 rokov mesačne po 100 euro na termínovaný vklad , a koľko ak bude mesačne ukladať tých istých 100 euro do druhého piliera ..

No , schválne ... Ja to viem .. Aj vy to viete ..
Ale neviem prečo ste to ešte nikdy nezverejnili .. Alebo viem ? Vieme ?

24.08.2012 | jobo

Pravdepodobne bude treba znovu siahnuť po kalkulačke , čítať noviny a internet ...
LEBO .. ak má niekto dosť peňazí bude si ich sám ukladať do bánk na termínované účty .. LEBO .. NIKDY nebude zhodnotenie v DSS také ako v obyčajnej banke ..
Tie indexy čo sa prezentujú sú len čísla .. teoretické .. prax je iná , a bude iná keď dôjde na lámanie chleba ...

Ak niekto píše za 4 mesiace 6,2 percent , to je za rok 18 percent , to je priam na nobelovu cenu ... AHA .. dá sa , ak DSS obchodujú s drogami alebo bielym mäsom ..

Alebo .. Taká podrývačná otázka , ak je niekto taký génius a vie zhodnotiť peniaze za rok o 18 percent prečo by zhodnocoval moje a nie svoje ? Kľudne stačí aby si DSS požičala nikde na 5% úrok peniaze a 13 jej potom ostane .. 13 vlastných , nie je to lepšie ako poplatok ??
Naozaj sa tu všetci zbláznili ???

16.08.2012 | slimak79

Nemyslim, ze by chceli este prebytkovejsi fond - oni chcu solidaritou zrusit I.pilier a teda zabit socialny a zdravotny system.
neviem ci niesu vacsie naroky na materske ako v minulom roku,ale priemerna doba trvania PN sa nadalej rastie.
http://www.socpoist...

Teda sa ani nezda, ze by to bol velmi prebytkovy fond.
Som nasiel udaj ze prijmy SP od EAO su za rok 2011 4 269 miliona. Sadzba celkova je u zamestnancov 34,6% a nemocenske je 2,8.
Teda prijmy nemoc.fondu su 345 milionov a vydavky na rok 2011 su 412 milionov eur.

Teda zrejme nebol prebytkovy.

16.08.2012 | skorodochodca

Vlani prebytkový nebol. Dôvod už uviedla aj pani Navrátilová ako post k jednému z tvojich postov. Problém tohoto fondu sa schováva za dobrovoľným pripoistením, ktoré za malé platby sľúbilo vysoké materské a nemocenské - zaviedla Tomanová, zrušil Mihál.
Roky predtým bol prebytkový, preto sa zaviedol nízky strop VZ.

16.08.2012 | slimak79

Nizky strop tam bol vzdy. Mihal mohol len obmedzit scitavanie VZ - zo zamestnania plus druhe zamestnanie, dalsia zivnost ci dobrovolne poistenie.

Je to paragraf 138 ods.11(priklad z roku 2009) - nedalo sa dobrovolne zvolit VZ na 3 nasobok a tym si bol obmedzeny. Kazdy VZ bol obmedzeny na 1,5 nasobok.

Oni(MIhal) obmedzili to ze sa to uz nedali VZ scitavat. Priklad pre materske tak si mohol mat maximum 1,5 nasobok.
Tam bola zmena v §58 odsek 3 narok na nemocenske davky.

------------
Problem dobrovolneho poistenia a znevyhodnenia riesili - ze ak si sa chcel ci ches dobrovolne nemocensky poistit,si musis platit aj dalsie poistne.

Inak teba respektujem - vyznas sa ale hlavne rozmyslas. Aj ked si uz skoro dochodca. "Nemyslis"(zrejme to nepotrebujes) len na seba(nepozeras sa len svojim pohladom,perspektivou).
http://www.finance....
Co si myslis o tomto materialy?
Keby to neslo - je to praca IFP - Implicitne zavazky z 15.8.2012
Implicitné záväzky prepočítané na hodnotu roku 2012 by dosiahli pri predpoklade nezmenených politík úroveň 342% HDP. Zrealizovanie všetkých navrhovaných opatrení by implicitný dlh znížilo na hodnotu 204% HDP. Najväčšou mierou sa na tomto pozitívnom vývoji podieľa zmena valorizácie dôchodkov.
Cast textu,keby link nefungoval aby sa to cez googlu dalo lahko najst. Tie tabulky su pre mna uchvatne.

17.08.2012 | slimak79

https://lt.justice.g...
Vdeficite nemocensky fond bude aj v roku 2013.

Pri novopriznávaných dôchodkoch sa vychádzalo z predpokladu, že starobných
dôchodkov bude priznaných celkom 26 000 s priemernou výškou dôchodku 380,06 Eur,
predčasných starobných dôchodkov bude priznaných 19 500 s priemernou výškou dôchodku
381,70 Eur a invalidných dôchodkov bude priznaných 23 800 s priemernou výškou dôchodku
243,44 Eur.

Ide o rocnik 1952,ktorych sa narodilo 102 700. A na dochodok ide 26 000 - teda 25% teda az kazdy stvrty clovek. Kde su ti ostatni? No na dochodku. O com to je?

V žiadnom prípade snahou strany SMER-SD nie je, aby dôchodcovia poberali svoje dôchodky kratšie obdobie v porovnaní so súčasnými poberateľmi dôchodkov, práve naopak našou snahou je, aby do budúcnosti, keď sa ľudia budú dožívať vyššieho veku, ak im to zdravotný stav a situácia na trhu práce umožní, pracovali dlhšie a následne poberali dôchodok približne rovnako dlho ako súčasní poberatelia dôchodkov.
--------
Hned ich idem volit. A opat sa pozrite na ten link implicitneho dlhu a kolko sa planuje vynakladat na zdravotnictvo - aby mi to zdravotny stav dovolil. Planuju dat to iste co dnes 4%

16.08.2012 | gode

Prosim vas, ako to je s platenim odvodov do socialnej poistovne pre slobodne povolania, pokial viem tato skupina dlhodobo nebola povinna platit do socialnej poistovne, ale mohli to robit dobrovolne, Mihal to prave chcel zmenit, aby vsetci platili povinne, ale neviem ako to dopadlo(rozpad vlady atd..) a teraz je okolo toho ticho resp. sa nikde neviem docitat ci sa ponechava status quo alebo ak sa to meni, tak odkedy atd..?

17.08.2012 | Tralala2

Konecne zasadna reforma.
A koniec zneuzivania prace na dohodu.

17.08.2012 | OliWer

Netrep, Sumracnik, a pozri si vyznam slova "zasadny" v SSJ.

17.08.2012 | Jozef Mihál

Ano. Potesi to napriklad obcianske zdruzenia alebo centra volneho casu, ktory vyplacali externym spolupracovnikom na dohodu niekolkodesiatok eur. Konecne sa praca tychto obetavcov, externistov, nebude zneuzivat. Verim, ze ste spokojna(y).

17.08.2012 | Oskarka

Na "dohodu" pracujú aj predavačky v Tescu!!! Normálne predavačky s pracovnou zmluvou boli prepustené a nahradané dohodármi - v našom meste to prebehlo v r. 2010.

17.08.2012 | Jozef Mihál

AD Oskarka.

Poradte mi, odkial mam v Interi BA zohnat mladeznickym trenerom malych futbalistov k ich 100 eurovej odmene na dohodu dalsich 50 eur na odvody?
.
Vopred uprimne dakujem za naozaj dobru radu.

18.08.2012 | Oskarka

Neverím, že toto nikomu nenapadlo: dať do zákona obmedzenie, že dohoda sa môže, okrem študentov, uzatvoriť len s takým človekom, ktorý má aj iný príjem, z ktorého platí odvody /pracovnú zmluvu/ alebo nejaký dôchodok/. Týmto opatrením by sa skutočné dohody zachovali.

Na Slovensku je 800 000 dohôd, časť z nich je vynútený pracovný pomer bez odvodov. Pán Mihál, kedy by ste Vy zakročili proti takémutu zamestnávaniu, až by počet dohôd prekročil počet riadnych pracovných zmlúv?

13.10.2012 | ffefedlo

Oskarka a kto nakupuje v tescu? obcania z velkej britanie, alebo slovaci??? :))) Ak slovaci, tak potom im to mozu dat vediet, ze takto sa to nerobi tym, ze tam nepojdu a podporia tych, ktori zamestnavaju poctivo, na pracovnu zmluvu s podmienkami ake si zasluzia...

alebo zavolaj stat a ten to hned vyriesi... ved predsa doteraz sme ho tu poslednych minimalne 60 rokov nemali... inak by s nimi vedel ale riadne zatocit...

27.08.2012 | avaksal

Dobrý deň!
Minulý školský rok som pracovala na dohodu ako učiteľka ZUŠ (som SZČO).
Chcem sa opýtať, či pri odvodoch prác na dohodu od 01.01.2013 budem mať nárok na preplatenie dovolenky a či sa bude z tejto práce aj naďalej odvádzať 19% daň ...
Ďakujem.

13.10.2012 | ffefedlo

to mash pravdu, koniec zneuzivaniu zamestnancov, dobre im tak pazravym zamestnavatelom. politici to za nas vyriesia, oni nas ochrania, odstrania zlych zamestnavatelov, a budu zamestnavat v statnych firmach a iba s dobrymi podmienkami a nebudu ludi ozobracovat, budu vysoke platy a menej roboty, viac dovoleniek a pracovneho volna a vsetko to zaplatia ti bohati pazravi zamestnavatelia co doteraz nakradli na dobrych zamestnancoch tie tazke miliony. konecne im daju nafrak a stat zvitazi, bude tu raj na zemi, obzerstvo, laska medzi ludmi, konecne ziadna nenavist, zavist, ziadne zle pocity... ach radost zit priatelu tralala2 :)

17.08.2012 | gode

Mohli by ste prosim pan Mihal reagovat aj na moj dotaz? dakujem:)

17.08.2012 | Jozef Mihál

Dobry den, napiste presnejsie, o aku cinnost ide, resp. o ake prijmy ide.

18.08.2012 | gode

Slobodne povolanie, umelec na volnej nohe. Pokial viem system bol nastaveny tak, ze tato skupina mohla platit socialku dobrovolne, ale nemusela povinne(bez ohladu na vysku prijmov). Viem, ze ste sa to chystali zmenit, ale neviem nakolko sa vam to podarilo a ani sa mi nedari nikde zachytit ake plany ma tato vlada v tejto konkretnej veci?

19.08.2012 | Jozef Mihál

gode:

Je mi jasné, že ste umelec na voľnej nohe, čakal som, že to zadefinujete presnejšie, No nič, snáď Vám pomôže táto informácia:

1. Ak máte príjem poskytovaný na základe licenčnej zmluvy za používanie už v minulosti vytvoreného umeleckého diela alebo umeleckého výkonu (tzv. pasívny príjem). Tak ako poberateľ pasívnych príjmov z autorských honorárov, bez ohľadu na výšku príjmu, neplatíte po 1.1.2012 ani sociálne ani zdravotné poistenie ako povinne poistená SZČO.

2. Ak máte príjem za vytvorenie diela a umeleckého výkonu (tzv. aktívny príjem). Tak:

Sociálne poistenie:

Takýto príjem za rok 2012 je pre sociálne poistenie považovaný za príjem szčo, Ak príjem szčo v roku 2012 prekročí sumu 4716 eur, povinné poistenie szčo vznikne tejto osobe od 1.7.2013, ak osoba bude mať posunutý termín na podanie daňového priznania, povinné poistenie szčo jej vznikne 1.10.2013.

Zdravotné poistenie:

Zdravotné poistenie sa z tohoto príjmu platilo aj pred r.2012, aj v r. 2012 a bude sa platiť aj v r.2013. Poberatelia týchto príjmov sú naďalej aj v r.2012 považovaní pre zdravotné poistenie za szčo.

22.08.2012 | gode

Dakujem pekne.

Vacsinou pracujem na autorsku zmluvu(robim 3d grafiku, animacie, printy, modely..), ktora je rozdelena na zmluvu o vytvoreni umeleckeho vykonu a licencnu zmluvu - vacsinou to je 50/50, zatial som mal pocit, ze toto delenie je dost svojvolne a dalo by sa kludne vacsinovo preniest na licencnu zmluvu, tzn. za vykon samotny by som dostal symbolicku sumu a gro by bol prijem z licencnej zmluvy - nerozumiem vlastne cim je toto ohranicene a definovane.

Doteraz mi to bolo vlastne jedno, pretoze som do socialnej poistovne nemusel platit vobec, ak ale od polovice buduceho roka ako pisete budem musiet, tak to dost dramaticky meni situaciu, pretoze suma, ktoru predpokladam budem platit do socialnej je vyrazne vyssia ako dane a zdravotny odvod dokopy. Takze bude velmi zalezat na definicii aktivneho a pasivneho prijmu a moznosti byt plateni primarne cez licencnu zmluvu.

Mam trochu pocit, ze sa o tomto dost malo informuje a malokto presne vie ako to vlastne je.(napr. kolko umelcov si je vobec vedomych, ze im vznikne povinnost platit socialku a co to pre nich znamena..)

22.08.2012 | Jozef Mihál

Do konca roku 2012 mate este 4 cele mesiace, takze...

A pokial ide o informovanost, kto chce, informacie si najde (google). Pripadne si pockajte na druhy diel Danovych a odvodovych tipov, vyjde v marci 2013 ,-)

17.08.2012 | slimak79

Pan Mihal, pani navratilova -ci skorodochodca.
------------
Pri novopriznávaných dôchodkoch sa vychádzalo z predpokladu, že starobných
dôchodkov bude priznaných celkom 26 000 s priemernou výškou dôchodku 380,06 Eur,
predčasných starobných dôchodkov bude priznaných 19 500 s priemernou výškou dôchodku
381,70 Eur a invalidných dôchodkov bude priznaných 23 800 s priemernou výškou dôchodku
243,44 Eur.
-----------
Chcem vysvetlenie.
Ako je mozne ze dochodcov je 26 000 a invalidov 23 800.
Este raz ak pocetnost tych(rocnik 1952) co ma ist do dochodku na buduci rok pri narodeni bola 103 000. Ok nejaky zomreli. Ale preco o dochodok ziada len 26 000?

Aby ste to chapali ak tento stav trva cca 10 ci viac rokov sa da povedat ze my mame tolko invalidov ako dochodcov.

Ok dochodca si to vyrobil, predcasny dajme tomu tiez, skutocny invalid OK. Ale v tej skupine invalidov 23800 neverim ze viac ako polovica si to zasluzi a kludne dochodok poberaju aj 40 rokov. Ja to mam platit?

Vyuzil som system na materskej,ale mal som dieta(nepodviedol som nikoho, nikomu som nemusel dat uplatok) platil poistne ale poistne podvody ako nemocenska ci tito invalidi.

neviem ci si uvedomujete ale kazdy 3-4 clovek by mal byt invalid. Mam 2 surodencov zena tiez a 4 rodicov (zmojej strany) 14 ludi - statisticky sme mali byt 3 invalidi. A nik. Svagor co ma nabeh - alebo by splnal podmienky podla mna nema sancu byt invalid.

Teda odpoved. Ja to platit uz nikdy nebudem. Spravte si poriadok - A normalny dohodcovia ci skorodochodcovia ci skutocni invalidi - spravte si poriadok - ja ten vas boredel odmietam platit.

19.08.2012 | Kesler

Smer schválil Mihálovu reformu penzií. To je titulok z HN, to nepotrebuje komentar sudruh Mihal. Mozete dalej lapotat ako ste okradli tych ktori poctivo platili do systemu, ale nemali 6 tisic.

21.08.2012 | bubkoch

3. pilier ostal bez danovej ulavy ?
aky zmysel ma potom od septembra prispievat don nad povinne minimum tusim 4€, ked cely svoj prispeok nad povinne minimum mozem presunut do 2. piliera ako dobrovolny s danovou ulavou ?
DDS-ky sa asi nepotesili danovej ulave dobrovolneho prispevku do 2. piliera ...

23.08.2012 | bubkoch

mozem poprosit odpoved ? ostal 3. pilie bez danovej ulavy alebo sa to zrusenie ulavy zrusilo ? neviem ci som hladal vsade, ale v schvalenych zakonoch som to nenasiel

23.08.2012 | besy

Prosím Vás v prípade ak som zamestnaná na dohodu vykonaní práce ,dohodu mám uzavretú na jeden rok jedná sa o sčasti
administratívnu prácu budem mať nárok v prípade PN o nemocenskú event. OČR? kto bude vyplácať ,zamestnávateľ či sociálna poisťovňa?

23.08.2012 | Jozef Mihál

besy, ak podla dohody mate narok na odmenu kazdy mesiac (co predpokladam tak aj bude), potom budete nemocensky poistena od 1.1.2013 (ak sa medzitym vdaka novele zamestnavatel nerozhodne Vasu dohodu vypovedat).

To znamena, ze:
-
1. Pri PN budete mat narok na nahradu mzdy prvych 10 kal. dni od zamestnavatela, od 11.-teho dna nemocensku zo SP.

2. Pri OCR budete mat narok na osetrovne za prvych 10 dni od SP.

27.08.2012 | Zavacky

Uvažujte so mnou:
Mladý človek si nevie nájsť zamestnanie.Ked si nájde na čas zamestnanie,mzdu má malú.Toto trvá aj 10 rokov.Za ten čas si nasporí minimum.Potom sa uchytí,má lepšie platenú prácu.Po 20 rokoch si niečo nasporí.Medzitým sa nám ustáli PRÁVE PREBIEHAJÚCA kríza a hosp. stagnácia.Skrachujú firmy,banky príp.aj štáty.Jeho DSS-ka má štátne dlhopisy a cenné papiere,ktoré s istotou stratia na hodnote.Ak do toho zarátame prakticky trvalú infláciu,pred dôchodkom bude mať tento človek na svojom účte minimum,alebo málo. Aký dôchodok bude mať ??? A neskrachuje DSS-ka aj napriek výborným zákonom ??? A akú soc.dávku bude mať od štátu ten,čo nikdy nepracoval ???
Sporím si v 2.pilieri.V septembri vystupujem.

13.10.2012 | ffefedlo

uvazuj so mnou... :)))

sucasna nezamestnanost, nezamestnanost mladych... na tychto pracuju pracujuci

sucasni dochodcovia a buduci dochodcovia... na tychto pracuju a budu pracovat pracujuci

kto bude pracovat na dochodcov a nezamestnanych, ked vela mladych ludi bude nezamestnanych vid grecko a spanielsko???

co je lepsie??? :))))) mash to priatelu jedno, ale ked si sporis sam, aspon ked zomries 2 roky po zaciatku tvojho dochodku, tak tych 200 eciek co si odtrhal rodine od ust kazdy mesiac a radosti z moznej dovolenky, zdedi po tebe, kdezto v prvom pilieri si pomastia ruky vsetci ostatni. No ak ti to nevadi, kludne vkladaj do studne peniaze, z ktorej tvojej rodine pit nedaju... :)))

31.08.2012 | redlu

Pán Mihál, viete mi povedať, kde vo svojich výpočtoch robím chybu? Som zamestnanec a ako zamestnanec si platím sociálne a zdravotné poistenie. Nakoľko plat 600 eur nie je pre mňa dostačujúci, chcem si privyrobiť ako SZČO. Za rok mám ako SZČO hrubý príjem 5000,- eur, čím mi vzniká povinnosť platiť odvody aj ako SZČO. Po odpočítaní nákladov je môj čistý príjem 1000,- eur . Z toho zaplatím 190,- eur daň a 1563,24 sociálne poistenie z minimálneho vymeriavacie základu a zdravotné poistenie 70,- eur (po ročnom zúčtovaní). Takže moje prilepšenie k platu je mínus -723,24 eur za rok práce.

13.10.2012 | ffefedlo

no blbe... musis prestat pracovat, viac volit lavicu, ta ti da socialne istoty vo forme prislubu a tesit sa z toho ako sa budesh mat v buducnosti... ako v raji...

ale nie priatelu redlu, ani pravica ani lavica na teba nemysli, myslia na svoj krasny stat ako im tie suvahy krasne sedia ci nesedia, ale ty ako obycajny clovek si im uplne viesh kde... stat ta chce furt chranit, lebo si mysli, ze si *****, ze sa neviesh o seba postarat a ak nahodou vyskakujesh, ze by si sa chcel sam o seba postarat a za sluzby poskytovane statom jednotlivo platit, tak ti povie za zvuku dalsich lenivych a neschopnych ludi, ze halooo spravodlivost, spolupatricnost, solidarita... a ty plat -723,24 eur, rob ako ***** v robote plus ako szco a maj este aj dobry pocit... no hotovy uzol...

19.09.2012 | Tralala2

Konecne normalna REFORMA

09.10.2012 | spi77

keby tak bola zasadna reforma :-( ak neratam zdravotnu poistovnu, tak vsetko platim stau (cast 2P transferuje DSSke). je naozaj scifi predstava, keby stat povedal - vezmem ti 40% a podelím ich ako treba, namiesto toho ako tu saskujeme s percentom sem a tam na kazdy odvod individualne? jeden odvod na jeden ucet raz mesacne... velka skoda, ze ste tou reformu nerozbehli viac...

11.10.2012 | Lina12345

Zdravím vás, pán Mihál,
po 35 odpracovaných rokoch vo svojom odbore mi ako dlhodobo nezamestnanej nevyšiel predčasný dôchodok. Nárok na starobný nadobudnem v 7/2013.
Prosím o radu ohľadom dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti.
Od 15.1.2010 som doň prihlásená. Po roku platenia sa od 1.2.2011 zmenil zákon. Touto novelou zákona boli okradnutí o doposiaľ do FZ vložené peniaze tí, ktorí v balíčku poistenia nepokračujú. Aby som neprišla o vložené peniaze, rozhodla som sa pokračovať v poistení "v balíčku". Kým nadobudnem nárok na podporu, zmení sa ten zákon po 3-ti krát, od 1.1.2013.
Ale späť k mojej otázke.
Nárok na podporu nadobudnem 16.1.2013.
1. Ako ovplyvní novela zákona platná od 1.1.2013 výpočet podpory v nezamestnanosti? Zachová sa jej výpočet ako doposiaľ? Podľa súčastného zákona si ju vypočítať viem.
2. Aký vplyv bude mať prípadná moja PNka /na ktorú si platím v balíčku/ na výpočet podpory po jej skončení?
Za dobrú radu vopred ďakujem.

11.10.2012 | Lina12345

O P R A V A
- od 15.1.2011 dobrovoľne prihlásená do FZ

- od 1.2.2012 sa zmenil zákon o sociálnom poistení

17.10.2012 | deellon

po 1.1.2013 ak bude pracovat predcasny dochodca na dohodu ovplyvni mu to negativne dochodok? musi si dat prepocitat alebo nemusi ? bude predcasny starobny dochodca pracujuci na dohodu platit z odmeny za pracu na dohodu odvody na SP čo mu zniži hodnotu bodu pre vypocet dochodku? a bude mat kvoli praci na dohodu v buducnosti narok na nizsi dochodok? vdaka za vysvetlenie

09.11.2012 | szr

Dobry den pan Mihal

Mam podpisanu dohodu o vykonani prace na dobu urcitu od 1.9.2012 do 30.6.2013 ako ucitelka nábozenskej vychovy. Dohodnuta praca zahrna 5 hodin tyzdene. 5€/hod.
Podla novej legislativy, by som mala ja, aj zamestnavatel platit socialne odvody.
Otazka 1: Kto ma oznamovaciu povinnost voci poistovni? Zamestnavatel (ako u klasickej pracevnej zmluve), alebo ja (ako pri SZCO)
Otazka 2: Kedze v sucasnosti nemam iny pracovny uvezok a platim si zdravotne poistenie sama, ako bude mat na to vplyv zmena platenia odvodov na moje sucasne zdravotne poistenie?
Otazka 3: V pripade, ze podla novych podmienok je pre mna nevyhodne pokracovat v tejto praci na dohodu, mam pravo ju vypovedat z dovodu zmeny legislativy? Docitala som sa, ze dohoda o vykonani prace na dobu urcitu, je nevypovedatelna zo strany zamestnanca.

Dakujem

Zita

10.11.2012 | Jozef Mihál

Ad szr:

1. Zamestnavatel

2. Odvody na ZP sa budu platit z dohody, Vy sa ako samoplatitel zo ZP odhlasite a sama platit nebudete.

3. Vypovedna doba pri dohode o pracovnej cinnosti je 15 dni, ziaden specialny vypovedny dovod typu zmena legislativy neexistuje. Ak mate skutocne uzatvorenu dohodu o vykonani prace, tak môžete od dohody odstúpiť len vtedy, ak nemôžete pracovnú úlohu vykonať preto, že Vam zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky.

19.11.2012 | suny

Dobry den pan Mihal,
chcela by som sa poradit.
1/Ake typy zmluv navrhujete pouzit, ak pracujeme s anketarmi, ktori:
a/maju zivnost a mozu robit na zivnost (mozu vystavit fa)
b/nemaju zivnost (boli na DoVP).

Nejedna sa o pravidelny prijem!

2/Menili sa odvody v pripade Prikaznej zmluvy a Mandatnej zmluvy, ktore budu platit pre rok 2013?

Dakujem.

20.11.2012 | IvonaB

Dobrý deň,
rada by som Vás opýtala na aktuálne (a po 01.01.2013) riešenie otázky týkajúcej sa odmeňovanie predsedov SVB.

Predsedovi SVB je na základe Zápisnice zhromaždenia vl.bytov odsúhlasená odmena, citujem: .... „SVB xxx schaľuje odmenu pre predsedu vo výške 50 Eur mesačne“...

S predsedom je uzatvorená Dohoda o pracovnej činnosti so znením 1.bodu dohody:... „zamestnanec sa zaväzuje vykonávať práce spojené s funkciou predsedu spoločenstva vo výške 50 Eur mesačne“...

Predseda aj skutočne vykonáva rôzne práce súvisiace s chodom SVB... Nepoberá odmena iba čisto z titulu svojej funkcie !!!

Je takýto postup správny?

Veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď.

29.12.2012 | razmil

chcem vediet ake odvody budem platit ako živnostník dochodca od 1.1.2013. Živnost si chcem založit v januari 2013 a predpokladám ročný príjem cca 2 500 eu .

dakujem

30.12.2012 | Jozef Mihál

RE razmil:

Pri prijme brutto 2500 za rok 2013, a pri uplatnení 40% paušálnych výdavkov budete mať základ dane 1500 eur.

Z toho zaplatíte daň 19% = 285 eur, a zo základu 1500/1,9 = 789 eur zdravotné poistenie v ročnom zúčtovaní za rok 2013 v sume 110 eur.

09.01.2013 | monikagy

Dobrý deň pán Mihál.

Som mamička na materskej dovolenke a chcem pracovať na dohodu. Momentálne za mňa štát platí dôchodkové aj zdravotné poistenie. Ako sa budú platiť odvody potom, keď budem na dohode, keď tie obsahujú okrem iného aj predtým menované dôchodkové a zdravotné poistenie? Bude sa to odvádzať duplicitne, alebo štát doplatí iba určitú časť?

Ďakujem za odpoveď.

24.01.2013 | stefankonkol

Mám byt v Bratislave, ktorý prenajímam. Keďže ja v Bratislave nebývam, o byt sa stará môj známy - vyberá od nájomníkov nájomné, ak nájomník odíde zoženie nového, postará sa aj o opravy atď. Za toto mu platím asi 80 Eur mesačne. Som povinný platiť za neho aj odvody? Ja som dôchodca. On je živnostník a odvody si platí. Písomnú zmluvu nemáme.

25.01.2013 | adaD123

Dobry den p.Mihal,
dovoľujem si Vás požiadať o poskytnutie info ohľadom zdravotného poistenia 2013.
Od 1.1.- 24.3.2013 pracujem na zmluvu a ako zamestnanec platím odvody na zdravotné poistenie.
Od 25.3.- 7.12.2013 budem na materskej dovolenke, teda budem poistencom štátu. Od 8.- 31.12.2013 si vyčerpám dovolenku za rok 2013.

Počas materskej dovolenky by som chcela pracovať u toho istého zamestnávateľa, ale na dohodu s nepravidelným príjmom a inou náplňou.
Podľa § 11 ods.4 ZZP je štát platiteľom poistného /ak v odseku 8 nie je ustanovené inak/ za m) osobu, ktorá poberá materské. Ďalej podľa ods. (8) Štát nie je platiteľom poistného za osobu podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r), t) a u), ak má v rozhodujúcom období vymeriavací základ podľa § 13 vyšší ako 2918 € alebo vyšší ako jeho pomerná časť prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorých poistenec bol osobou podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r), t) a u).

Môj prípad, § 11 ods.4 (m) – poistenec štátu poberajúci materské odsek 8 nespomína. Vyplýva mi z toho, že za mňa – osobu poberajúcu materské a pracujúcu na dohodu, bude platiť ZP štát a nebudem povinná platiť ani odvody na ZP z dohody, ani ked dosiahnem vyšší VZ ako 2918,70 €?

Moje otázky:
1. Budem odvádzať odvody na zdravotné poistenie z dohody o o vykonaní práce, ak budem na materskej dovolenke ?

2. Budem odvádzať odvody na zdravotné poistenie z dohody, ak budem na materskej dovolenke, len v prípade že dosiahnem vyšší VZ ako 2918,70 € ?

3. Do VZ 2918,70 € sa počíta len príjem dosiahnutý z dohody ? Alebo celoročný ?

4. Ak budem mať VZ zo zmluvy spolu 2400 € a z dohody počas MD rozdiel (2918-2400) max 518 €, nebudem povinná platiť ZP z dohody ?

5. Ako /koľko budem musieť platiť ZP, ak na zmluvu zarobim 2400 € + počas MD na dohodu 300 € measčne (vyšší VZ ako 2918,70 €)?

Dakujem

04.02.2013 | Jozef Mihál

adaD123:

1. Áno.

2. Otázka nemá zmysel.

3. Funguje to takto. Štát platí poistné za poistencov uvedených v ods. 7 písm. a) až l), n) až r), t) a u) vtedy, ak ich vlastný VZ (napríklad zo zdravotného poistenia zamestnanca) je vyšší ako 2918,70. Táto hranica a VZ sa alikvótne upravia, ak status poistenca podľa ods. 7 písm. ... netrvá celý rok ale len časť roka.

Vy môžete mať problém vtedy, ak budete pracovať na dohodu po skončení materskej - na rodičovskej dovolenke. A nebudete prihlásená ako zamestnanec z dohody počas všetkých dní, kedy budete na rodičovskej dovolenke.

04.02.2013 | Jozef Mihál

K tejto téme o pár dní píšem článok, verím že po jeho prečítaní Vám to bude jasnejšie.

04.02.2013 | martina36

Dobrý deň, p. Mihal.

Chcela by som sa informovať ohľadom materskej dovolenky v roku 2013.
V rokoch 2010, 2011,2012 som pracovala v zahraničí konkrétne v Anglicku. Kde som skončila v decembri 2012, momentálne som na úrade práce a zistila som že som v 6týždni tehotenstva. Mám nárok na nejakú materskú? Z čoho mi ju sociálna poisťovňa bude rátať? Existuje nejaké pripoistenie ktoré by mi pomohlo pri výpočte? A ak sa ešte teraz zamestnám bude to pre mňa výhoda?
Budem veľmi vďačná ak mi odpoviete.
Vopred ďakujem

04.02.2013 | Jozef Mihál

Odporúčam preštudovať poradňu Sociálnej poisťovne tu:

http://www.socpoist...=&insurance_kind=0&target_group=22­5&life_sit=0&kriterium=all&amp­;page=1

Nárok na materské mať budete. Ale ak nechcete mať materskú vypočítanú zo základu len 393 eur, odporúčam nájsť si zamestnanie - ak sa tak stane, materská sa vypočíta z príjmu v novom zamestnaní na Slovensku, maximálne však z mesačného základu 1179 eur.

09.02.2013 | stefankonkol

Dobrý deň, pán Mihál,

som dôchodca a prenajímam byt v ktorom som predtým býval (teraz bývam v inom meste). O byt sa stará môj známy, ktorý tiež býva v tom paneláku. Vyberá nájomné od nájomníkov, zoženie nového nájomníka, keď starý odíde, kúpi (za moje peniaze) novú chladničku, keď sa stará pokazí atď. Za toto mu platím 80 – 85 € mesačne. Z toho si on platí daň a ja platím daň z nájomného od nájomníkov. Písomnú zmluvu nemáme. On je živnostník a odvody si platí. Mám za neho platiť nejaké odvody aj ja?

Ďakujem za odpoveď.

09.02.2013 | Jozef Mihál

Nie je Váš zamestnanec, nejde o závislú prácu, máte vzťah živnostník - živnostník, zodpovednosť za platenie daní a odvodov zo svojich príjmov má on sám.

12.02.2013 | stefankonkol

Dobrý deň, pán Mihál,

ďakujem za promptnú odpoveď. Akurát, že ja nie som živnostník, ale len dôchodca prenajímajúci byt. Či je to v tomto pripade jedno?

Ďakujem vopred za odpoveď na túto doplňujúcu otázku.

12.02.2013 | Jozef Mihál

Ano, je to jedno.

13.02.2013 | stefankonkol

Ďakujem, pán Mihál.

05.03.2013 | NIKA52

Dobry den Pan Mihal,
chcela by som sa opytat,momentalne som na predlzenej materskej a koncom mesiaca odchadzam so synom mimo EU ,budeme prec nieco vyse roka. Viem ze musim ukoncit predlzenu matersku , a co zdravotne poistenie, treba mi ho ukoncit a vratit preukaz poistenca?? V zahranici budeme poisteni, no zatial este nemam o tom ziadne papiere, kedze este sme neodcestovali. Ako mam postupovat??
Dakujem NIKA

10.03.2013 | bodaf

Dobrý deň pán Mihál,
poraďte mi prosím Vás, čo mám robiť. Mám 88 ročnú mamku, ktorá je v Domove dôchodcov v Streda nad Bodrogom, dostáva vdovský dôchodok okolo 230,-€ a minulý rok jej zvýšili úhrady za služby na cca 400,-€/mesačne. V októbri sme dostali rozhodnutie, kde je vyčíslený rozdiel, ktorý máme doplácať, vychádza to na 200,-€. Sme traja súrodenci. Brat 61 ročný (Zemplínska Teplica) je asi 7 rokov nezamestnaný a predpokladám, že sa mu už ani nepodarí zamestnať, už aj kvôli zdraviu. Druhý brat 60 ročný (Kráľovský Chlmec) je živnostník, jeho príjem nie je vysoký ale hlavne je veľmi nestabilný. Ja mám 53 rokov (Košice), som zamestnaná, zarábam okolo 650,-€, žijem s 27 ročným synom, ktorý je nezamestnaný. Predtým 5 rokov sa snažil uživiť ako živnostník, lenže čo zarobil, to odovzdal na odvody, ba aj moje úspory padli na tento účel, pretože sme si stále mysleli, že to bude snáď už lepšie, ale nebolo. Jednoducho povedané, nemáme z čoho dotovať mamke pobyt v DD. Poraďte mi prosím Vás, čo mám robiť, aby som mohla kľudne spávať, keď už raz sa neviem o mamku inak postarať? Pripájam rozhodnutie, voči ktorému sme sa odvolali, ale doposiaľ nemáme naňho žiadne spätné stanovisko. Pekne Vám ďakujem za odpoveď.

Jozef Mihál

Jozef Mihál
  • Počet článkov: 324
  • Priemerná čítanosť: 16113
  • Priemerná diskutovanosť: 18
  • RSS blogu

O blogu

Poslanec NRSR (SaS)