Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Naozaj dostávajú nezamestnaní dôchodok vypočítaný z priemernej mzdy?

12.12.2013 | Jozef Mihál

Diskusia (5 reakcií)

12.12.2013 | slimak79

Nic na tom nie je pravdy?
Co clovek, co siel na dochodok v roku 2006 a za socializmu mal nadpriemerny prijem dajme tomu dvojnasobok - od 89 - 90,91,93 roka na urade prace(teda nic nerobil - inak netvrdte ze sacializmu nemali prijem aj taky co nikdy nic nespravili - a mali aj ten dvojnasobok). Aky ma dochodok?

A aky ma ten co za socializmu mal 1 a potom minimum - a cely zivot musel pracovat. A siel na dochodok tiez v 2006.
A ake dochodky maju asi dnes - koniec roka 2013.

Inak dobry blog. Ale tie moje otazky by bolo treba zodpovedat.


Lebo ja som pocul ,ze to mozne je.

12.12.2013 | Niless

Pan Mihal toto som aj ja pocuval z viacerych stran a tvaril som sa ze to nie je mozne. Co ale mozne je a v podstate sa to aj udialo je fakt, ktory spomenul aj slimak79, ze do 89 a zaciatku 90 rokov malo mnoho Slovakov vo vztahu k priemernej mzde (osobny mzodvy bod) vymeriavacie zaklady bud na urovni priemeru alebo nadpriemer. Po prvej polovici 90tych rokov mnoho ludi aj ked si udrzalo pracu islo s mzdovym bodom za tie roku dost dolu. A poznam aj na zaklade vypisov z individualnych uctov SP min. jeden priklad, zhodov okolnosti ide o bratov, kde jeden v podstate od 95 roku nepracoval a druhy pracoval este aj po naroku na dochodok (o 15 rokov viac) ale rozdiel ich dochodkov je nie vacsi ako sto Eur....za 15 odpracovanych rokov navyse.

Tym chcem povedat len to, ze realne dochadza k tomu u dochodcov, ze Ti co odpracovali 40 rokov si pri porovnani s tymi ktori odpracovali len 25 ci 30 r. velmi nemuseli prilepsit lebo ich osobny mzdovy bod znizil nizsi prijem vo viacerych rokoch.

13.12.2013 | Anonym

A čo je na tom nepochopiteľné, ak niekto odpracoval o 15 rokov viac (zrejme) s podpriemerným platom, tak má navyše iba o 100 € ? Skôr by ma zaujímalo, z čoho ten prvý žil tých 15 rokov, keď nepracoval. Okrem toho neuvádzaš, či mali tých 25-30 rokov rovnaký plat. Inak z toho príkladu č. 5 je vidno, že tí čo celý život podpriemerne zarábajú alebo si toľko odvádzajú (a takých je u nás dosť) budú mať dôchodok taký, že budú ešte závidieť dnešným dôchodcom ťažkajúcim si na malú penziu. Týmto ľuďom by však nepomohol ani druhý pilier, pretože ich odvody by boli nízke.

13.12.2013 | ari2

Pán Mihál, ešte poprosím:

A ako je to s povinnou základnou vojenskou službou?
A tiež: Neplatil štát do určitého roku (okolo r. 2004) dôchodkové poistenie aj za evidovaných nezamestnaných?

A nakoniec: Započítava sa do výpočtu niektorá z dôb vymenovaných vyššie? Čo je to náhradná doba?

13.12.2013 | Anonym

Odpovede na všetky tvoje otázky sú na webe sociálnej poisťovne.

Jozef Mihál

Jozef Mihál
  • Počet článkov: 324
  • Priemerná čítanosť: 16127
  • Priemerná diskutovanosť: 18
  • RSS blogu

O blogu

Poslanec NRSR (SaS)