Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako Vás pán Fico klame

24.08.2014 | Jozef Mihál

Diskusia (28 reakcií)

25.08.2014 | Roman Kanala

K tej nezamestnanosti mladých: má dve príčiny. Obe majú spoločné to, že produktivita mladých nedosahuje hodnotu minimálnej mzdy a tak sú nezamestnateľní, hlavne na východe. Mladí nemajú praktické zručnosti, ani užitočné, upotrebiteľné vedomosti. Tie získajú až praxou. Ale do praxe sa dostanú, až keď podnikateľ nemá na výber a musí zamestnať ich, lebo skúsený pracovník na trhu práce nie je. No a minimálna mzda sa zas zvýšila, čím sa ďalej zvýšila bariéra vstupu mladých na trh práce. Okrem toho minimálna mzda je plošná, celorepubliková. Na východe je to veľa peňazí, v Bratilave bagateľ. Preto mladí musia migrovať, lebo doma sa neuživia. A východ sa tak ďalej zbedačuje.

25.08.2014 | @@@

minimalna mzda na to nema vplyv ...ak by si zrušil minimalnu mzdu tak si naivny ak si mysliš žeby sa na vychode nezamestnanost znižila z 20% pod 5% ...na nezamestnoast ma vplyv spotreba len preto žeby si zrušil minimalnu mzdu neznamena že hned by firmy prijmali zamestnancov aj keby ich nepotrebovali načo by to bolo dobre ? ....a po dalšie mnohi mlady z vychodu odchdzaju prave preto že tam zarobia malo a ty im chceš dať ešte menej ...ked budu robiť za 250 eur mesačne tak určite na tom vychode ostanu robiť ...ty maš ale logiku :P

25.08.2014 | Roman Kanala

http://www.topky.sk/...

25.08.2014 | Jozef321

Mihal, zivnostnikov ste zlikvidoval vy so Sulikom ucelovym rusenim "vynimiek", honom na zivnostnikov. Ekonomicki odbornici na zapade vedia, ze vynimky su potrebne - samozrejme tie ucelne, pretoze zamestnanec a zivnostnik su ine kategorie. Sazmorejme, vynimku poslancom a lekarom z neplatenie dani a odvodov ste nezrusili.
Dobre viete, ze ucinnost vasich zmien - drtenia malych podnikatelov - sa prejavuje az s rocnym. pripadne dvojrocnym odstupom.

25.08.2014 | Jozef Mihál

Pán Jozef321, poprosím napíšte ako konkrétne sme so Sulíkom zlikvidovali živnostníkov. Ja si spomínam na jednu jedinú vec - a to urobenie poriadku s príjmami umelcov a autorov - príjmy za vytvorenie diela alebo podaný umelecký výkon podliehajú sociálnym a zdravotným odvodom, naopak tzv. tantiémy, tj. príjmy za použitie diela nepodliehajú ani sociálnym ani zdravotným odvodom. Predtým v tom bol guláš.

Vopred ďakujem.

25.08.2014 | Jozef321

http://www.cas.sk/cl...

Latečková Silvia
Dobrý deň p.Miháľ,
som SZČO a poviem Vám , že som teda fakt v šoku z toho čo pre nás chytáte . Prepáčte,ale vy a samozrejme aj ostatný tvorcovia zákonov musíte byť naozaj v koncoch odkiaľ zohnať peniaze .,keď nás drobných a stredných živnostníkov chcete zodrať z kože . Aspoň tie 40 percentné výdavky ste nám mohli nechať . Zaujímalo by ma prečo si už nebudeme môcť odvody odčítať z daní ako nákladovú položku , keď ich musíme platiť či sa nám to páči alebo nie . To vaše akože zníženie odvodom je len na zalepenie očí tým , ktorý asi nevedia počítať . Chcem sa Vás len spýtať , čo sme Vám my živnostníci spravili , že sa na nás vyvršujete nič od Vás nechceme , staráme sa sami o seba bez nároku na dovolenku , platíme ako najatý a ešte je málo ? Pýtam sa Prečo? ďakujem
Jozef Mihál - ONLINE
Zivnostnik, ktory je naozaj tzv. drobnym zivnostnikom a zarobi si do 500 - 600 eur hrubeho mesacne, bude mat od 1.1.2012 vyssi cisty prijem a to aj vtedy, ak si nadalej bude uplatnovat pausalne vydavky. 40% pausalne vydavky totiz zostavaju v platnosti - avsak s obmedzenim ich maximalnej moznej vysky na cca 200 eur mesacne. Ak ma niekto na zivnost prijmy povedzme 1000 eur mesacne a vyssie a pausalne vydavky boli pre neho vitanou danovou ulavou, musi sa zmierit s tym, ze rozsah tejto danovej vynimky sa obmedzuje, respektive by mal prejst na zuctovavanie realnych vydavkov, podla toho, co je pre neho vyhodnejsie.

----------------------

p. Mihal, chcel ste pausalne vydavky zrusit na 200 eur mesacne. Fico ich obmedzil na 420 eur mesacne. O 210% viac ako vy.

----------------------


Michal
Pan minister nepaci sa mi Vasa reforma odvodov... teraz platim odvody 400 Eur mesacne dane v tisicoch Eur nestiham to uz pomaly platit... je to uplne demotivujuce radsej budem menej pracovat alebo podvadzat ale si dam firmu do offshore ako ste mi raz poradil....ako by som mal platit statu viac za nic........ nemyslite si ze ty ktory su uspesny by nemali byt trestany ?? Preco ten ktory ma mesacne obrat 500 EUR /a je evidentne zamestnany na zivonost a nepodnika/ ma mat lepsie podmienky ako ten co ma ovela viac lebo podnika a snazi sa ?
Jozef Mihál - ONLINE
Preco zamestnanec, ktory zaraba porovnatelne ako Vy, plati vyssie odvody ako Vy? Nezabudajte prosim, ze najma zdravotne odvody su odvody majuce solidarny charakter. Socialne odvody zasa znamenaju prostriedky, z ktorych sa vyplacaju dochodky sucasnym dochodcom. Nie je prave najstastnejsie, ak system umoznuje dvom prijmovo porovnatelnym ludom platit uplne rozdielne sumy.

---------------------------------

Ludia vam vysvetlovali, aky je rozdiel medzi zamestnancom a podnikatelom. A pritom ako liberalovi vam to vysvetlovat nemali - skutocny liberal si cti osobnu slobodu jednotlivca a pravo na jeho rozhodovanie a znasanie nasledkov svojich rozhodnuti. Vy ako ultralaviciar nic take neuznavate, a chcet vsetko maximalne zdanit a zodovodnit.

---------------------------------


http://ekonomika.sm...

3. Zrušia sa odvodové výnimky
Ak firma zaplatí zamestnancovi odmenu pri pracovnom alebo životnom jubileu, zamestnanec od januára z tejto sumy zaplatí už aj sociálne a zdravotné odvody. Platiť odvody bude aj z odstupného, odchodného či z náhrad za pracovnú alebo služobnú pohotovosť. Odvody sa budú platiť aj z pracovných dohôd. Náklady sa zvýšia aj pre firmy. Odvody sa budú povinne platiť aj z nepravidelných príjmov, ale iba dôchodkové. „Ak niekto napríklad raz ročne dostane odmenu ako člen dozornej rady alebo ako konateľ eseročky, odvedie z nej poistné na dôchodkové poistenie,“ povedal minister práce Jozef Mihál.

4. Zvýšia sa maximálne vymeriavacie základy na odvody
Zamestnanci s nadpriemernými zárobkami budú od januára platiť vyššie odvody. Maximálny vymeriavací základ na sociálne aj zdravotné odvody sa zvýši na päťnásobok priemernej mzdy. Dnes sa zdravotné odvody platia najviac z trojnásobku priemernej mzdy, čo je tento rok 2169,09 eura. Na starobné dôchodkové a invalidné poistenie či poistenie v nezamestnanosti sa platia odvody najviac zo štvornásobku priemernej mzdy, čo je od júla 2978 eur. Z nemocenského poistenia sa dnes platia odvody najviac zo sumy 1116,75 eura, teda 1,5­násobku priemernej mzdy. Pre zamestnanca s mesačným príjmom 3000 eur tak od januára stúpnu odvody zhruba o 16 eur mesačne. Ešte viac sa zvýšia náklady pre jeho zamestnávateľa. Ten zaňho na odvodoch zaplatí viac približne o 120 eur. Ak má 20 takých zamestnancov, náklady na odvody, ktoré za nich platí, stúpnu firme asi o 2380 eur.

--------------------------------------

http://ekonomika.sm...

Sulíkovi sa nepáči, že Mihál navrhol zvýšiť stropy na odvody, čo postihne najmä ľudí s vysokými zárobkami približne nad 2978 eur. No dotkne sa to už ľudí s príjmom nad 1100 eur. „Som jednoznačne proti,“ citovali šéfa parlamentu Hospodárske noviny. Miškov zasa Mihála v pripomienkovom konaní dokonca obvinil, že niektorými svojimi návrhmi porušuje vládny program. „Návrh zákona o sociálnom poistení nie je v súlade s programovým vyhlásením vlády,“ odkázal kolegovi.

Nepáči sa mu najmä to, že reforma odvodov, ktorú Mihál plánoval svojimi návrhmi naštartovať, opomenula znížiť odvodové sadzby tak, aby zmeny zasiahli podnikateľov, zamestnancov dohodárov a ostatné dotknuté skupiny ľudí miernejšie.


Odvodovo­daňová nádielka
Minister Mihál okrem iného navrhol, aby ľudia, ktorí pracujú na pracovné dohody, platili z nich aj odvody, čo dnes nemusia. Mohlo by to negatívne postihnúť aj mnohých študentov či učiteľov. K 30. júnu 2010 bolo podľa údajov Sociálnej poisťovne asi 560­tisíc pracovných dohôd.

Živnostníkom Mihál naordinoval vyššie vymeriavacie základy a z podnikateľských výdavkov chce vyhodiť odvody.

Koaličná opozícia
Kritika balíka prichádza aj od KDH a Mosta-Híd. „Som z toho mierne rozčarovaný. Nie je preto správne, aby sa záchrana rozpočtu položila najmä na plecia živnostníkov a obyčajných ľudí, ktorí majú príjmy z dohôd,“ povedal poslanec KDH Július Brocka.

--------------------------

Ako vas poznam, budete sa hajit tym, ze pausalne vydavky ste nezrusil vy, ale fico. Hoci pravda je, ze uz ste mal paragrafovane znenie na stole a v online rozhovroch ste mal v plane zrusit ich na uroven 200 eur mesacne - akurat ste si povalili vladu a LEN PRETO ste nestihli zrusit pausalne vydavky na uroven sialenych 200 eur mesacne.

Precitajte si vsetci, co mal v hlave Mihal ako minister. Ide o tak masivne zvacsovanie statu, ze keby to bolo len na nom, tak tu platime pomaly uz aj odvody za dychanie vzduchu.

p. Mihal uz hra na to, ze prebehol dlhy cas, mnoho veci sa zabudlo (ale zaplatilo), a niektore z jeho ultralavicovych napadov okresali partneri ako v rozpore s programovym vyhlasenim vlady a drtenim obcanov.

Google pomoze. Vyhladavanie podla casu, datumove rozmedzie 1.1.2010 - 31.12.2011.

25.08.2014 | Jozef Mihál

Výborne. Citovať príspevky z čias, kedy ešte nikto nevedel ako bude odvodová reforma vyzerať, je presvedčivý argument. Videli ste návrh vrátane pozmeňovacích návrhov, dôvodovej správy, doložky finančných vplyvov k zavedeniu superhrubej mzdy v druhom čítaní v parlamente? Viete, že živnostníci si na rokovaniach, ktoré som s nimi viedol pravidelne každý týždeň mohli vybrať medzi znížením minimálnych odvodov na sumu cca 140 eur mesačne alebo stropom paušálnych výdavkov 500 eur mesačne? Viete, že odvodová reforma a zavedenie superhrubej mzdy malo vo výsledku (resp. moderne povedané "na konci dňa") ľuďom priniesť v súčte o 60 mil. eur vyššie čisté príjmy, teda štát mal stratiť 60 mil. eur? Porovnajte si to s "reformou" vlády R. Fica, ktorá ľuďom zobrala na vyšších daniach, odvodoch a likvidácií II. piliera 1000 mil. eur ročne, inými slovami 1 miliardu eur ročne.

25.08.2014 | Jozef321

p. Mihal, su to citaty ktore hovoria, ako to vidite vy, bez zmekcujucich korekcii partnerov.
A je to o tom, ake mate vy pravo kritizovat nieco, co by ste vy urobil voci obcanom este drsnejsie.

Hlavna otazka. Cim sa vo vasej politike a mysleni prejavuje liberalna ucta k osobnej slobode a zodpovednosti jednotlivca - ked ste clenom liberalnej strany?

PS:
A chilsky experiment zvany II. pilier je kapitola sama o sebe - mozno to tu na tu temu este rozpumpujeme, aby sa ukazalo, co konkretne je slovensky II. pilier.
..... hoci tam by ste si vysluzil jednu jedinu pochvalu vasho politickeho zivota: zavedenie indexovych fondov.

p. Mihal, ste spokojny s tym, co ste porobil?
Co by ste urobil inak?
Ale - uprimne - obhajobu za kazdu cenu a neschopnost priznat si chyby - nie je to co ma zaujima.

25.08.2014 | @@@

a čo poviete nato že ten užasny druhy pilier vyvtara pre štat štatny dlh ...všetko čo je dnes v druhom pilieri čiže vyše 5 mld eur sa v štate odzrkadluje ako štatny dlh čiže to zaplatime všetci dvakrat čiže ty čo sporia si zplatia dôchodok a plus ešte raz ten dlh a to vas netrapi ? ...ako može niekto vyvtoriť niečo take pochybne ? ...a ešte niečo vy ste snaď veštica ked viete čo bude o 30 rokov a ako bude na tom vtedy ekonomika nie len slovenska ale celosvetova :P

25.08.2014 | Jozef Mihál

... a ešte jedna poznámka. Ak mal niekto doplatiť na odvodovú reformu, tak to v prvom rade - a to naozaj - boli novinári. Dovtedy totiž z príjmov na autorské zmluvy platili len zdravotné odvody. Po novom mali platiť aj sociálne odvody tak nečudo, že si nechceli nechať vypustiť rybník a šili do nás, čo sa dalo. Klasický živnostník by nič nestratil.

25.08.2014 | @@@

zvyšovanie dph-čky ?...neboli ste vy nahodov vo vlade ktora zvyšovala DPH z 19 na 20% ?....neznie vam ten vaš text v članku populisticky :) ...ja viem vaše vyhovorky by boli ale mi sme mali na to dôvod a bla bla :P

25.08.2014 | Jozef Mihál

Pán tri zavináče, zákon o DPH bol nastavený tak, že keď deficit ŠR poklesne pod 3%, DPH sa vráti na pôvodnú úroveň 19%. Deficit ŠR je pod 3% a tak sa DPH mala vrátiť na 19%. Neviem či má zmysel znova písať o tom, čo už bolo 100 x napísané a pripomínať Vám, ako Fico vyskakoval, keď bola DPH na prechodnú dobu zvýšená na 20%.

25.08.2014 | @@@

fakt je ale taky že k zvyšeniu nikdy nemalo dojsť a tym padom že došlo sa urobila velka chyba ...podobne je to ako ked sa vam narodi dieta tak ako to zmenite už nijako stale to bude vaše dieta a ak ste ho nechceli nemali ste urobiť prvotnu chybu a ta prvotna chyba je vaša chyba čiže zvyšenie dph-čky z 19 na 20% ten zvyšok su len populisticke kecy ake bežne robite vy politici :P

25.08.2014 | Jozef Mihál

Pán tri zavináče, uznávam, nemali sme (SaS) s tým v roku 2010 súhlasiť, bola to chyba. Tých 200 mil. eur, ktoré vtedy znamenalo navýšenie DPH z 19% na 20% sa pokojne dalo ušetriť na strane vládnych výdavkov.

25.08.2014 | Jozef321

Pan liberal ctiaci si osobnu zodpovendost jednotlivca - vy zasa vtipkujete vsak?
Aj vy viete, ze slovenske zakony su trhaci kalendar. Urobili ste ten zakon ustavny? Nie, cize ste proste zvysili dane, pretoze u nas sa dane neznizuju a vinny je ten, kto ich zvysi. Cize ako obvykle predovsetkym pravicova vlada.

25.08.2014 | augustin.ondrejkovic

http://ekonomika.sme...

25.08.2014 | LacikaJ

Ešte som nikdy nepísal komentáre do blogu, ale už sa to nedá , veď všetci keď sú v opozícii sú múdri, ale akonáhle sa dostanú do vlády tak na všetko zabudnú, a všetci sa dajú na žmýchanie tých, ktorí v tomto poondenom štáte sú ešte ochotní robiť, a nemajú šancu po straníckej línii sa dopracovať k eurofondom. Dávať živnostníkov na úroveň zamestnanca je úbohé, lebo zamestnanec si príde odpracovať čo sa mu povie, a živnostník si ešte aj prácu musí svojimi referenciami zabezpečiť.

26.08.2014 | rgu

To je na dlhú debatu, či živnostník má mať extra výhody proti zamestnancovi. Aj súhlasím, čo ste napísali. No, čo ak som vysokokvalifikovaný a nie lacný zamestnanec, ktorý sa aj natrápil, aby to know-how získal a udržal. A zamestnávateľ bez know-how zamestnancov nemá čo predávať a na čom zarábať. Tým som len chcel povedať, že nie vždy je to také jasné a jednoduché, že zamestnanec iba príde a odpracuje si.

25.08.2014 | Motylx

Nálada za mihalovho " panovania ":

http://www.porada.s...

25.08.2014 | bubkoch

mihal tiez vie ako sa pise demagogia ...

ide vláda dôchodcom jednorazovo pridať 13 eur ... z peňaženiek ľudí vytiahne každý rok asi 230 miliónov eur

takze 13€ na 1 dochodcu vs 230 mil. € za vsetkych 5,5 mil. osob spolu ...

keby tam napisal 2,3 miliardy za 10 rokov, znelo by to este bomastickejsie a tych 13€ malichernejsie ... :-D

btw: vianocne prispevky ste mali zrusit hned po nastupe do vlady, PRECO STE TO NEUROBILI ???

26.08.2014 | rgu

Prečo demagógia? Myslíš, že Trend čítajú ľudia, ktorí skočia na všetko a nevedia si dať veci do akých-takých súvislostí? Keď si s tým začal, tak 230 mil / 5,5 mil osôb dá 41,8 Eura.

25.08.2014 | Ko Rund

Nuž p. Mihál ako minister začal "blúzniť" aj o takej veci, ako zobrať dôchodcom s vyššími dôchodkami ako priemerná mzda tento "rozdiel". Tuposť nad tuposť !!! A odvody by ste mi nechceli vrátiť? A odvody nad 3 nás. priem plat ktoré ste mi odmietli darebácky započítať sú kde ? A kde sú odvody z posledného roky v ktorom mi vznikol nárok na dôchodok sú kde ???
Nemám rád Fica, ale že ste vypadli z vlády som sa s veľkou úľavou potešil. Ale zobrať darebákom, defraudantom, mafiánom, ... na to VY proste nemáte !!! Len OKRáDAť slušných ľudí a nimy zákonne získané prostriedky. Never more SAS !!!

26.08.2014 | rgu

Zlú povesť získal J.M ako minister lebo išiel svojimi krokmi dosť priamo k odvodovému bonusu (OB) a ľudia vôbec nevedeli čo vlastne ich čaká. Videli iba nepríjemné kroky, ale vôbec netušili, že potom by veci fungovali jednoduchšie a asi aj lepšie. V OB sa odvody rátajú zo základu dane a nie sú rátané do nákladov. V podstate by to mohla byť všetko jedna daň, ale na odvody tam je strop. Nie je to problém ako sa to ráta. Vadilo by to niekomu ak jeho čistý príjem kvôli tomu stúpne, alebo sa nezmení, ale počítanie bude ľahšie? Dokonca ak to nie je náklad, nie je treba extra dodaňovať , či pýtať naspäť preplatky dane ak zúčtovanie odvodov vykáže nedoplatok/preplatok. To zjednodušuje administratívu.
Mne sa odovodový bonus páči, mám ho naštudovaný už min. od roku 2007. Jednoduchý systém, kde sa všetky príjmy spočítajú (dokonca aj základná sociálna dávka od štátu pre každého, čiže aj živnostníka, ktorý zarobil príliš málo, lebo sa mu nedarilo) a pri sadzbách daní a odvodov 16% a 16% vychádzal určite lepšie ako súčasný systém.
Ja si myslím, že potrebujeme jednoduchý systém daní a odvodov, paušálnych výdavkov a iných vecí vplývajúcich podnikanie, aby hocikto kto má nápad a snahu uživiť sa sám, mohol kľudne začať bez strachu, že to administratívne nezvládne. Že nemusí hľadať a platiť poradcov a účtovníkov.

27.08.2014 | Jozef321

Podstatou je, ze uz zasa je ten sialeny system ktory tu je ako tak odladeny, hoci veci ktore do socialky zaviedol Mihal su tak komplikovane, ze su s nimi problemy doteraz.
To "zjednodusenie" znamena znova vsetko zmenit. A teraz podstata podstaty. Ked sa vsetko zasa meni - hoci vysledok je jednoduchy, ked sa ide do detailov, vzdy su tam nejake zlozitosti. A Mihal je ten posledny, ktory by mal zavadzat zjednousenia. Take veci ake zaviedol do socialky ako minister su extremom ZBYTOCNEJ komplikovanosti, ktorej ucelom je sikana poistencov a hlavne vybrat zo vsetkych co najviac penazi.
Okrem oligarchov a financnych a inych skupin, tie nemusia platit nic (offshore). To je slovensky system a la "pravica".

27.08.2014 | Vlasko

Bohuzial ako vsetci politici aj Mihal postupoval klasickym systemom: najprv zvysime dane(odvody) a ked zvysi cas urobime reformu, ktora to vsetko zjednodusi. Ak by postupoval tak ako mali uz mohol byt odvodovy bonus zavedeny - tie vyhovorky o postupnosti, ktore stale pocuvame od politikov, su trapne najme potom co sa nezdrahaju zvysovat dane s minimalnym avizom, zavadzaju obmedzenia na poslednu chvilu atd.

28.08.2014 | Jozef321

Za klasicke "najprv vam vsetkym zvysime dane a odvody - a potom ich snad mozno niekomu znizime" (v nejakej statistike objavia nejake znizenie dani) - to by sa malo stat trestnym cinom.

28.08.2014 | samorost

pokladam p.Mihala zas jednoho z odborniku, kteri by mohli udelat neco dobre pro plebs.
Ale jak je znamo, kazdy dobry skutek musi byt po zasluze potrestan, tak si to ted Mihal vyzere za vsechny ty, kteri jeho myslenku znasilnili a lobisticky pozmenili k obrazu svemu.
---
Urcite to nebyla SaS, ktera zdvihla DPH, dokonce byla tvrde proti, jen SDKU je oligarchicka strana, ktera jde pres mrtvoly a stranu SaS si vychutnala vydiranim. To uz si ale nikdo nepamatuje, ze ???

29.08.2014 | Jozef321

Ano, Mihal je na slovensku povazovany za odbornika. A to ludmi, ktori nerozumeju oblasti socialneho poistenia ci dani.
Co Mihal vie je precitat si zakon, a urobit k tomu komercne skolenie - na ktorom tetam vysvetli to co je zrejme a na to co nie je zrejme povie svoje dojmy. Nic viac, nic menej.
Veci v ktorych sa Mihal objavil prakticky ako tvorca dopadli hrozne, napriklad rocne zuctovanie zdravotneho poistenia ci zmeny v soc. poisteni za jeho ministrovania.

Oligarchicku stranu SDKU si pamatame. Pamatame si aj na sladke SMS-ky Sulika s Kocnerom a to ako si Sulik nechal kontolovat blogy Kocnerom. Ked sme pri oligarchickych stranach.

Jozef Mihál

Jozef Mihál
  • Počet článkov: 324
  • Priemerná čítanosť: 16119
  • Priemerná diskutovanosť: 18
  • RSS blogu

O blogu

Poslanec NRSR (SaS)