Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Michal Padych

Nehnuteľnosti po roku 2016

19.01.2016 | M. Padych

„So far so good.“ Tak si dovolím zhodnotiť roky od začiatku dekády po koniec roka 2015 v odvetví nehnuteľností. Rekordne nízke úrokové sadzby podporené silnými dávkami kvantitatívneho uvoľňovania na prvý pohľad pomohli a transakcie v nehnuteľnostiach rýchlo rástli. Ako sa však vyvinie situácia po roku 2016?

 • Tlačiť
 • 0

Ekonomická nestabilita a migrácia kapitálu

Relatívne silný rast v Spojených štátoch na jednej strane a rozkývaný rast v Európe na strane druhej znamená, že vznikajú dve oblasti s rozdielnymi cyklami monetárnej politiky.

Rastúce úrokové sadzby v Spojených štátoch môžu znamenať rastúci dolár, ktorý následne spôsobí problémy pre dolárových dlžníkov najmä v rozvíjajúcich sa krajinách. Nestabilita síce bude na vzostupe, ale som presvedčený, že rast úrokových sadzieb nebude rýchly. Dokonca si myslím, že nízke úrokové sadzby budú s nami oveľa dlhšie ako si myslíme. Možno už ako „new normal“.

Druhým dôležitým ekonomickým faktorom je skutočnosť, že rozvojové trhy prestavajú rásť tak rýchlo ako po minulé roky. Niektoré budú trpieť nízkymi cenami komodít, niektoré silným dolárom, niektoré poklesom exportu a globálneho obchodu a niektoré kombináciou všetkých spomenutých. Následkom bude, že mnoho mien rozvíjajúcich sa krajín začne devalvovať, čo bude znamenať, že firmy tu nebudú investovať v objemoch z minulosti a začnú meniť svoje zameranie späť na rozvinuté trhy.

Hľadanie investičných príležitostí s požadovanou výnosnosťou bude čoraz náročnejšie

Čo však firmy nájdu na rozvinutých trhoch? Okrem silnejšieho konkurenčného prostredia alebo stále hroziacej deflácie vo výrobe, budú musieť čeliť najmä nízkym yields. Profitabilita firiem tak začne klesať a tlak na marže bude rásť. Keď k tomu pripočítame už teraz napnuté pracovné trhy, rastúce mzdové náklady budú ukrajovať z profitu ešte viac.

Ak teda doteraz chcela firma zarábať povedzme 13 % ročne, onedlho bude akceptovať aj 10 %. Všetky tieto faktory budú mať aj priamy vplyv na akciové trhy, ktoré v kombinácií slabnúcich fundamentov (profitabilitia), ako aj chýbajúcich podporných nástrojov (kvantitatívne uvoľňovanie) nebudú mať dôvody na silné rasty ako v minulosti.

Čo to všetko znamená pre nehnuteľnosti v roku 2016?

Pre realitný trh sú to však dobré správy. Pretože nižšie yields z nehnuteľností už nebudú považované za až taký „zlý“ deal. V časoch „zero-rate-trap“ a „global-savings-glut“ zarábať povedzme 5 až 7 % v „income producing deal“ je dobrý výsledok.

Špeciálne v kombinácií s možnosťou fixácie yieldu na relatívne dlhodobé obdobie, s dobrým profilom rizika, s možnosťou umiestniť veľký absolútny objem do investície, a k tomu ešte tak jednoducho. Objem peňazí do nehnuteľností tak narastie. A bude rásť aj v strednodobom horizonte, ak sa potvrdí predpoklad dlhodobo nižších úrokových sadzieb a problémov na strane dopytu v iných odvetviach ekonomiky.

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Michal Padych

Michal Padych
 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 3020
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Ako riaditeľ pre komerčné nehnuteľnosti v Penta Investments som zodpovedný za viacero rezidenčných projektov, napr. aj Sky Park od Zahy Hadid. Zaujímajú ma najmä nové trendy a inovácie, ktoré budú mať dopad na realitný trh.

Michal Padych

Michal Padych
 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 3020
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Ako riaditeľ pre komerčné nehnuteľnosti v Penta Investments som zodpovedný za viacero rezidenčných projektov, napr. aj Sky Park od Zahy Hadid. Zaujímajú ma najmä nové trendy a inovácie, ktoré budú mať dopad na realitný trh.

Kalendár sa načítava...