Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slováci sú produktívnejší ako Česi

27.04.2011 | Michal Lehuta

Diskusia (5 reakcií)

28.04.2011 | pavelo

mam dojem v Cechach je Praha este vacsi extrem co sa tyka platov ako Bratislava na Slovensku. Co moze dost skreslovat vysledne grafy aj pocity. (Clovek co pride z Kosic do Prahy moze mat neopravnene pocit, ze Cesi su na tom vyrazne lepsie ako v skutocnosti.)
Mohlo by byt zaujimave porovnavat nie cele republiky, ale regiony.

30.04.2011 | fpavlik

Ceske regiony (mimo Phu) su vyrovnanejsie, co do priemernej mzdy, kvality zivota a napokon zivotnej urovni. Kym na SK BA vedie a postupne TT mierne straca, daleko vacsi prepad je v NT, TN, ZA a este katastrofalnejsi BB, PO, KE.

Ceske rozdelenie sa mi vidi lepsie, pretoze to rozlozenie je rovnomernejsie.

28.04.2011 | jurajz

Dakujeme za statistiky. S trochou ironie by sa to dalo interpretovat ze pracujeme ako blazni, nic za to nemame a ked pride cas penzie tak zomrieme :-)

Nemate nahodou aj data porovnavajuce len regiony Praha vs. Bratislava, alebo porovnanie ocistene od vplyvu tychto miest? Tieto dva regiony su extrem a bolo by zaujimave vidiet ocistene data ako to naozaj je.

28.04.2011 | grgo

Ale predsa len by som mal otázku na jednu vašu pasáž:

"A naozaj, HDP na pracujúceho bolo na Slovensku v roku 2009 o desatinu vyšší ako v ČR. Produktivita na odpracovanú hodinu dokonca o viac ako pätinu vyššia. Nižšie mzdy pri vyššej produktivite potom vyplývajú práve z dvojnásobnej nezamestnanosti – pracovná sila je na Slovensku lacnejšia, lebo je jej vzhľadom na pracovné príležitosti oveľa výraznejší prebytok. Zároveň pri vysokej nezamestnanosti zostáva v zamestnaní väčšinou tá produktívnejšia časť obyvateľstva – v produktívnejších odvetviach. Preto ak by mala nezamestnanosť na Slovensku klesnúť na českú úroveň, nadpis tohoto blogu by už platiť nemusel."

Takže aký je váš argument? Lebo hovoríte dve veci:

1. Nezamestnanosť spôsobuje vyššiu konkurenciu na pracovnom trhu, čo tlačí dole mzdy.

2. Nezamestnanosť znamená, že nekvalifikovaný a nízko produktívny zamestnanci sú mimo pracovného trhu, čo spôsobuje vyššiu produktivitu na zamestnanca.

Nie je 1 a 2 v priamom protiklade? Lebo v zásade 1. hovorí, že na Slovensku nie je problém štrukturálna nezamestnanosť ale máme problém s nedostatkom dopytu. Teda že na každé voľné pracovné miesto existuje veľa uchádzačov, a toto tlačí na nízke mzdy. Zatiaľ čo dvojka hovorí, že na Slovensku máme problém v štrukturálnej nezamestnanosti, teda že nezamestnaný nemajú komu a ako ponúknuť svoju prácu. Nemôžete mať obidvoje (teda minimálne nie v sile ktorá by vysvetľovala také obrovské rozdiely v medzi mzdou a produktivitou ).

Ale faktom je, že sám by som rád vedel ako je možný takýto dlhotrvajúci rozkol medzi rastom HDP mzdami na Slovensku. Môj súkromný tip by bol v tom, že existuje niekoľko špičkových podnikov produkujúcich obrovské HDP na zamestnanca (možno automobilky?) a ktoré vo veľkom odnášajú pridanú hodnotu von z krajiny. Teda Slovensko má z nich menší osoh (či už vo forme zvyšovania miezd alebo rozširovania investícií) ako by sa očakávalo. Malá vyjednávacia schopnosť zamestnancov (so slabými odbormi) situácii asi tiež zrejme nepomáha.

28.04.2011 | grgo

Problém môže byť aj spôsob merania HDP, teda že HDP môže byť nafúknuté vplyvom podcenenia hodnoty importovaných inputov. Nedávno som o tom čítal tu: http://innovationan...

Michal Lehuta

Michal Lehuta
  • Počet článkov: 80
  • Priemerná čítanosť: 5375
  • Priemerná diskutovanosť: 16
  • RSS blogu

O blogu

Reportér-analytik týždenníka TREND. Pracoval aj v kancelárii Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, v TREND Analyses, a pre inštitút INEKO. Ako konzultant spolupracuje aj s projektom Demagog.sk. Vyštudoval spoločenské vedy a medzinárodné vzťahy na Jacobs University Bremen.