Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Michal Lehuta

Prečo, bratia, od počatia?

26.05.2011 | Michal Lehuta

Ľudský život je hodný ochrany už pred narodením. Ale prečo už od spojenia spermie s vajíčkom?

 • Tlačiť
 • 43

Viacero rešpektovaných slovenských novinárov nedávno podporilo iniciatívu proti umelým prerušeniam tehotenstva - potratom. Diskusií na túto tému som už absolvoval veľa, a stále na ňu nemám silno vyhranený názor. Teší ma však, že počet potratov u nás dlhodobo klesá. Od žien, s ktorými som sa rozprával, viem, že tento zákrok pre nich bol, a azda aj doteraz je, veľkou ranou na duši. A ak by sa mne a mojej partnerke nejaké to dieťa "pritrafilo", asi by som bol za to, aby sme si ho "nechali". Nerozumiem však argumentom ochrancov života "od počatia".

Ľudský život je hodný ochrany už pred narodením. Hovorí naša ústava, ja súhlasím, a vy asi tiež. Keďže medzi deväťmesačným plodom a čerstvo narodeným dieťaťom nie je žiadny hmatateľný rozdiel, ak chránime život novorodencov, mali by sme ho chrániť aj pre vyspelé plody. Ale odkedy je plod "vyspelý" natoľko, že má právo na život - a teda žena/rodičia nemajú právo sa ho zbaviť? Podľa platnej legislatívy od troch mesiacov tehotenstva. Podľa odporcov potratov však už od počatia - teda od splynutia ženskej a mužskej pohlavnej bunky.

Pro-life aktivisti sa odvolávajú na biológov, ktorí hovoria, že už od počatia je plod "plnohodnotným ľudským jedincom". Keď to hovoria vedci, asi majú pravdu. Medzi biologickou a morálno-právnou definíciou je však veľký rozdiel. Deti sú tiež "plnohodnotným ľudským jedincom", ale nemôžu napríklad voliť či šoférovať. Morálno-právny status "plnohodnotných ľudských jedincov" je rozdielny už teraz, a jednotná veková hranica medzi dospelými a deťmi je asi rovnako arbitrárna, ako trojmesačná "lehota" na potrat. Tá druhá však odporcom potratov predsa len vadí.

Tvrdia, že zhluk buniek po počatí má potenciál vyrásť v dospelého človeka, a preto je hodný právnej ochrany. To by však logicky sedelo, len ak by mal štát za cieľ podporovať čo najväčší počet členov svojej spoločnosti. A to vôbec nie je také zrejmé. A propos, odkiaľ majú vlastne pro-life aktivisti ten argument "od počatia"? Ide väčšinou o veriacich kresťanov, ale pokiaľ viem, nikde v Biblii sa nič o ochrane života od počatia nehovorí (pravda, keď sa písala, ľudia ešte o pohlavných bunkách a vývoji plodu veľa nevedeli). Či hovorí?

U mňa osobne je hranica medzi zaslúženou ochranou a zaslúženou voľbou čisto emocionálne tam, kde sa plod začína podobať na ľudského jedinca, kde mu začína fungovať nervová sústava, a mohol by vnímať, cítiť bolesť. Nie som tak zbehlý v biológii, aby som presne vedel, čo z tohto kedy nastáva, ale zrejme to bude niekedy v treťom mesiaci tehotenstva. Čiže som v tejto téme akýsi mainstreamovec. Ale argumentom odporcov potratov sa nebránim. Ak máte podľa vás nejaký relevantný, spomeňte ho prosím v diskusii.

Konečná odpoveď však asi zostáva na každom z nás. Agnostik by preto mohol namietať, že takéto diskusie, keďže "nikam nevedú", nemajú žiadny zmysel. To si však nemyslím. Nech už takéto debaty nevedú k nijakým jasným záverom, ich prínos je podľa mňa v "obrusovaní" postojov extrémistov - tak z jednej, ako aj z druhej strany tohto konfliktu, čo znižuje nebezpečné pnutie v spoločnosti.

 

 • Tlačiť
 • 43

Rubrika výchova k mysleniu, morálka, príspevok do verejnej diskusie, filozofia, politická filozofia

Tagy potraty, interrupcie, umelé prerušenie tehotenstva, pro-life, pro-choice, iniciatíva Za život, od počatia

Michal Lehuta

Michal Lehuta
 • Počet článkov: 80
 • Priemerná čítanosť: 5393
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

Reportér-analytik týždenníka TREND. Pracoval aj v kancelárii Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, v TREND Analyses, a pre inštitút INEKO. Ako konzultant spolupracuje aj s projektom Demagog.sk. Vyštudoval spoločenské vedy a medzinárodné vzťahy na Jacobs University Bremen.

Michal Lehuta

Michal Lehuta
 • Počet článkov: 80
 • Priemerná čítanosť: 5393
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

Reportér-analytik týždenníka TREND. Pracoval aj v kancelárii Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, v TREND Analyses, a pre inštitút INEKO. Ako konzultant spolupracuje aj s projektom Demagog.sk. Vyštudoval spoločenské vedy a medzinárodné vzťahy na Jacobs University Bremen.

Kalendár sa načítava...