Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Po zafixovaní kurzu koruny budú výraznejšie rásť ceny

21.01.2008 | Michal Lehuta

Diskusia (6 reakcií)

21.01.2008 | hruso

Tvoja uvaha sa mi nezda velmi správna. Opisoval si dva faktory, ktoré vplývajú na zvyšovanie cenovej hladiny - domáci rast cien a posilňovanie kurzu koruny. Keďže koruna sa naviaže na euro tak ako faktor zanikne. Ale vôbec neberieš do úvahy vplyv posilňovania Eura ako novej domácej meny a vôbec s ňou nenarábaš. Taktiež by si mi mohol vysvetliť rozdiel medzi pojmami zvyšovanie cenovej hladiny a rast cien. Podľa mňa sú to totožné pojmy ale ty s nimi narábaš ako s rozdielnymi.

21.01.2008 | Radovan.Kavicky

Nie každý rast cien je infláciou (zvyšovaním cenovej hladiny). A rast cien môže a nemusí byť spôsobený infláciou. Vykazovaná inflácia (rast cenovej hladiny; dôraz je tu na dlhodobejší rast cenovej hladiny - 2 až 3 štvrťroky po sebe) závisí aj od spotrebného koša a pridelených váh jednotlivým položkám spotrebného koša. Skutočná inflácia je pre každého človeka iná, lebo každý má iný spotrebný kôš. No a aby som to už úplne dorazil - vnímaná inflácia je vždy vyššia ako skutočná, či vykazovaná. :)
Super post, Mišo.

21.01.2008 | Michal Musak

ja by som k tomu len doplnil, ze statisticka inflacia nadhodnocuje realnu inflaciu
a. preto, ze statisticka inflacia nevie dobre zohladnit narast kvality (co je v novych krajinach EU ako sme my asi dost velke issue)
b. pre subsitucny efekt - t.j. spotreba ludi reaguje na zmeny ceny vacsim podelom pomalsie rastucich potravin (inymi slovami, ak rastie cena hrusiek rychlejsie ako jablk, ludia zacnu kupovat viac hrusiek a menej jablk - spotrebny kos vsak ostava az do dalsej upravy rovnaky)
c. a este je tam nejaky dalsi dovod, na ktory si teraz nespomeniem :)

napriklad v pripade USA sa tieto efekty odhadovali na up to 3 %

21.01.2008 | Peter Hrubina

Podľa môjho názoru úvaha v článku je správna. Medzi riadkami vymedzuje problém rozporu medzi nominálnou a reálnou konvergenciou. Európska komisia na jednej strane požaduje striktné dodržanie inflačného kritériá a na strane druhej je otázka približovania životnej úrovne k "starej" EU15(reálna konvergencia). A práve proces reálnej konvergencie spôsobuje vznik tlakov na zvýšenie dynamiky rastu cenovej hladiny.

Avšak, horeuvedené dáta som sa pokúsil tiež analyzovať a výsledky, ktoré som dosiahol sú podstatne odlišné od tých prezentovaných. V hore uvedenej analýze ma trošku zmiatlo, ktoré z 32 krajín Európy boli zaradané keď Nórsko a Luxembursko boli vyňaté. Ja som analyzoval lineárny vzťah cenovej úrovne(EU27=100%) a HDP per capita v PKS(EU27=100%) za rok 2006 pre 27 súčasných členov EÚ. Ide o hypotetickú analýzu, nakoľko v roku 2006 ešte "dvadsaťsedmička" neexistovala. Jediný jednoduchý lineárny regresný model, ktorý mi vyšiel nedosiahol ani 50% vypovedaciu schopnosť.

Preto by som na základe týchto faktov neschádzal do analýz vplyvu očakávanej hodnoty inflácie na rok 2009 a ďalej. Na to by sme museli do modelu zahrnúť aj napríklad premennú inlfácia, pretože to, že na území SR bude medziročný nárast cien o 3% neznamená, že sa o tieto tri percentá priblížime k základnej hodnote EU27.

24.01.2008 | mch

Otazka znie: o kolko bude inflacia v SR rychlejsia po prijati Eura oproti tomu, aka by bola, keby SR Euro neprijala?

Kdesi som videl paper - simulaciu, tusim to bolo od analytika jednej severskej banky, ktory tento vplyv odhadoval na urovni 0,5 az 1 percento, ale neviem ho teraz najst...

Michal, mas samozrejme pravdu ze nejde o samotnu zmenu meny: efekty konvergencie zazili aj niektore ine, napriklad pobaltske krajiny, ktore Euro este nemaju, no svoje meny zafixovali na Euro uz pred rokmi. Mozno sa staci poobzerat po odpovedi tam...

24.01.2008 | lehu

tuto je paper z najnovsieho cisla Biatecu, ktory hovori o tych pobaltskych krajinach http://www.nbs.sk/B...
--
a dakujem za komentar, pravdupovediac som sa este nestretol so studiou ktora by predikovala kolko konvergencie by islo cez vymenny kurz a kolko cez ceny, to by bolo urcite zaujimave vediet.. v poslednych piatich rokoch (2003-7) napr. koruna posilnila oproti euru o 21%, a ceny narastli o 27%, cize skoro pol na pol tie dva kanaly

Michal Lehuta

Michal Lehuta
  • Počet článkov: 80
  • Priemerná čítanosť: 5375
  • Priemerná diskutovanosť: 16
  • RSS blogu

O blogu

Reportér-analytik týždenníka TREND. Pracoval aj v kancelárii Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, v TREND Analyses, a pre inštitút INEKO. Ako konzultant spolupracuje aj s projektom Demagog.sk. Vyštudoval spoločenské vedy a medzinárodné vzťahy na Jacobs University Bremen.