Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Michal Lehuta

Pastieri smrti

01.12.2013 | Michal Lehuta

Veľa mozgových buniek muselo umrieť pri písaní listu biskupov

 • Tlačiť
 • 19

Milí bratia a sestry!

Vaša cirkev stráca akúkoľvek súdnosť. "Ak sa človek postaví proti Božiemu poriadku, nastolí kultúru smrti," píše sa už v prvom odseku tzv. pastierskeho listu biskupov, ktorý sa dnes číta vo všetkých kostoloch. My ateisti, ktorí sa proti "božiemu poriadku" definovanému katolíckou cirkvou staviame z podstaty asi každý deň, nastoľujeme teda kultúru smrti. Čo už no, tak aspoň nám na začiatku priamo nevynadali do Satanov, Hitlerov alebo nejako podobne...

Kultúra smrti, o ktorej sa v liste veľa konkrétností nedozvieme, vraj spôsobuje, že rodina v Európe nemusí prežiť. Tak to bude asi niečo vážne. "Aktéri kultúry smrti používajú na jej presadenie značne prešpekulované metódy. Do veľmi ušľachtilých pojmov vkladajú úplne nový a opačný, teda dehonestujúci obsah. Hovoria o „ľudských právach“ a o „právach dieťaťa“, ale do týchto práv chcú presadiť také veci, ktoré ľuďom aj deťom škodia. Pod rúškom práv dieťaťa, ktoré oni presadzujú, otec a matka strácajú možnosť svoje deti zodpovedne vychovávať. A pritom dieťa má prirodzené, Bohom dané právo na výchovu." Naznačujú tu biskupi, že veria ruskej propagande o juvenilnej justícii? Alebo že sú proti sexuálnej výchove na školách? Alebo že feministky zvyknú byť zároveň za legálnosť potratov? Nezainteresovaný človek (ako ja) nevie, čo si má o týchto slovách myslieť.

Ďalej sa dozvedáme, že ku "kultúre smrti" patria aj homosexuálne partnerstvá. "Stúpenci kultúry smrti prichádzajú s novou „gender ideológiou“. [...] na roveň manželstva chcú presadiť aj spoločenstvo dvoch mužov, či dvoch žien." Čo majú homosexuáli so smrťou spoločné, však biskupi nešpecifikujú.

"chcú teda zobrať mužovi právo na identitu muža a žene právo na identitu ženy." Kto a kde ide brať identity mužov a žien, páni biskupi? Nech som prvý, kto do nej / do neho hodí kameňom... Podľa môjho názoru je vývoj presne opačný - a to, že liberalizmus v identite pohlavia znamená, že ľudia môžu žiť svoje identity slobodne, a nemusia v nej byť determinovaní len svojou biológiou.

"Predstavitelia mnohých krajín týmto aktérom kultúry smrti z nepochopiteľných dôvodov ponižujúco podliezajú a cez zákonodarstvo, ktoré je niekedy v rozpore so zdravým rozumom, im vychádzajú v ústrety. Takí nemajú žiadnej morálnej hrdosti a svoj národ pripravujú nielen o jeho dôstojnosť, ale pomocou zákonov ho vydávajú na zánik." Takže Slovákom hrozí zánik ...lebo sa homosexuáli budú môcť ženiť? Inak by plodili deti? Či heterosexuáli ich budú po novom plodiť menej?

"Aktivisti „rodovej rovnosti“ sa nevzdávajú, ale čakajú na vhodnú príležitosť, aby pomocou legislatívy mohli ovládnuť výchovnovzdelávací proces a vnútiť túto „sodomskú ideológiu“ do školskej i predškolskej výchovy. Išlo by o taký výchovný proces, ktorý by dieťa obral nielen o dôstojnosť, ale morálne i psychicky by ho dokonale zmrzačil. Dieťaťu by znemožnil vyrásť po každej stránke v zrelého muža a v zrelú ženu." Tu biskupi zrejme narážajú na zavedenie sexuálnej výchovy na školách. Znovu si myslím presný opak, a to to, že rozumná sexuálna výchova by umožnila, nie znemožnila, "dieťaťu vyrásť po každej stránke v zrelého muža a zrelú ženu". Práve tabuizovanie témy a netolerancia k inakosti túto zrelosť mladým odopierajú.

"Ako Nazaretská rodina chránila dieťa útekom do Egypta, tak aj my sme povinní za každú cenu chrániť zdravý vývoj detí pred nebezpečnou „gender ideológiou“. Mne sa skôr zdá, že deti (i dospelých) treba chrániť pred zle vyargumentovanými textami hociakej ideológie - i tej klerikálnej.

V pevnej nádeji, že k týmto vážnym otázkam zaujmete správny postoj, Vám udeľujem svoje požehnanie.

Michal Lehuta

pošli na vybrali.sme.sk

 

 • Tlačiť
 • 19

Rubrika výchova k mysleniu, príspevok do verejnej diskusie

Tagy pastiersky list, biskupi, gender, homosexuáli, KBS, cirkev

Michal Lehuta

Michal Lehuta
 • Počet článkov: 80
 • Priemerná čítanosť: 5393
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

Reportér-analytik týždenníka TREND. Pracoval aj v kancelárii Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, v TREND Analyses, a pre inštitút INEKO. Ako konzultant spolupracuje aj s projektom Demagog.sk. Vyštudoval spoločenské vedy a medzinárodné vzťahy na Jacobs University Bremen.

Michal Lehuta

Michal Lehuta
 • Počet článkov: 80
 • Priemerná čítanosť: 5393
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

Reportér-analytik týždenníka TREND. Pracoval aj v kancelárii Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, v TREND Analyses, a pre inštitút INEKO. Ako konzultant spolupracuje aj s projektom Demagog.sk. Vyštudoval spoločenské vedy a medzinárodné vzťahy na Jacobs University Bremen.

Kalendár sa načítava...