Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Michal Lehuta

Nobelista radí, ako bojovať s chudobou

20.10.2015 | Michal Lehuta

Aj Slovensko môže pridať ruku: nevyvážať do Afriky zbrane, či tlačiť na zrušenie prehnanej ochrany poľnohospodárstva v EÚ

 • Tlačiť
 • 2

Brit Agnus Deaton minulý týždeň získal Nobelovu cenu za ekonómiu za „analýzu spotreby, chudoby a blahobytu“. Okrem merania a modelovania spotrebného správania rôznych skupín obyvateľstva sa čerstvý sedemdesiatnik zaoberá aj chudobou: tak jej premenami v čase a ako aj možnosťami zlepšenia životnej situácie najbiednejších.

Rozvojová pomoc bohatších krajín podľa ekonóma veľmi rastu príjmov chudobných krajín nepomáha. Často docieli opak, najmä keď je tunelovaná miestnymi skorumpovanými inštitúciami. A. Deaton svojou nedávnou knihou Veľký únik: Zdravie, bohatstvo a pôvod nerovnosti (2013) ukázal, že západná pomoc často slúži skôr na zahnanie pocitu viny a súcitu s biednymi než na skutočné zlepšenie tamojšej ekonomickej situácie.

Napriek tomu sa v rozvojovom svete, najmä v Ázii, počas uplynulých dvadsaťpäť rokov situácia pre niekoľko miliárd ľudí výrazne zlepšila. Podľa Svetovej banky, s ktorou Deaton roky úzko spolupracuje, sa podiel obyvateľov planéty v extrémnej chudobe (s menej ako 1,9 dolárom na deň, resp. miestnym ekvivalentom tejto sumy) po prvý krát v histórii znížil pod jednu desatinu a ďalej klesá. Teda nerastie, ako tvrdí lobista proti imigrácii Roy Beck.

Veľkým únikom v názve knihy nobelistu sa preto myslí vymanenie sa stámiliónov z chudoby. Hospodársky rast Číny bol v posledných rokoch taký významný, že miestna stredná trieda už v početnosti dokonca prerástla americkú. Kým v USA je podľa analýzy Credit Suisse 92 miliónov ľudí s majetkom od 50 do 500 tisíc dolárov, v Číne je to po očistení o cenové rozdiely už 109 miliónov ľudí.

Aké sú teda konkrétne spôsoby pomoci chudobným krajinám podľa čerstvého nositeľa Nobelovej ceny? Nejde ani tak o obmedzovanie oficiálnej rozvojovej pomoci, ktorá veľmi nepomáha. Napokon, táto forma pomoci tak či onak dlhodobo na význame klesá. Oveľa dôležitejšie sú v transfére zdrojov k najchudobnejším takzvané remitencie, teda posielanie peňazí emigrantov späť domov.

Podľa ekonóma by v pomoci chudobným krajinám malo ísť najmä o obmedzenie obchodu so zbraňami (čitateľovi sa môžu vybaviť aj netransparentné slovenské dodávky do Afriky), ktoré umožňuje pretrvávanie občianskych konfliktov. Ale aj o skvalitnenie obchodnej a dotačnej politiky bohatých krajín, napríklad zrušenie vysoko protekčnej spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie. Napokon, vyspelé krajiny by naďalej mali najchudobnejším krajinám poskytovať technickú pomoc, či podporovať vývoj liekov proti chorobám trápiacich najmä svetovú chudobu.

Britský magazín The Economist minulý týždeň v téme čísla popísal, ako vykorenenie siedmych chorôb, ktoré vyspelé krajiny už dávno nepoznajú, napríklad malárie a žltačky typu C, môže zachrániť viac ako milión životov ročne.

Dôležité je tiež budovanie miestnych inštitúcií, najmä právneho štátu: potom už zahraničná pomoc nie je ani viac potrebná, pretože hospodársky rozvoj krajiny podporí spontánny prílev zahraničných investícií, napísal v ekonómovom profile Peter Boettke pre portál Politico.

Viac o práci a živote čerstvého nositeľa ceny Švédskej centrálnej banky za ekonómiu na počeť Alfréda Nobela v aktuálnom čísle TRENDU 42/2015 na stranách 48-49, ktoré vychádza vo štvrtok.

 • Tlačiť
 • 2

Michal Lehuta

Michal Lehuta
 • Počet článkov: 80
 • Priemerná čítanosť: 5391
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

Reportér-analytik týždenníka TREND. Pracoval aj v kancelárii Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, v TREND Analyses, a pre inštitút INEKO. Ako konzultant spolupracuje aj s projektom Demagog.sk. Vyštudoval spoločenské vedy a medzinárodné vzťahy na Jacobs University Bremen.

Michal Lehuta

Michal Lehuta
 • Počet článkov: 80
 • Priemerná čítanosť: 5391
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

Reportér-analytik týždenníka TREND. Pracoval aj v kancelárii Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, v TREND Analyses, a pre inštitút INEKO. Ako konzultant spolupracuje aj s projektom Demagog.sk. Vyštudoval spoločenské vedy a medzinárodné vzťahy na Jacobs University Bremen.

Kalendár sa načítava...