Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Náboženstvo pre ateistov

27.07.2012 | Michal Lehuta

Diskusia (22 reakcií)

27.07.2012 | franto123

Vážený pán Lehuta, očakával by som od média ako je Trend, vyššiu mieru sekularizmu. Podobné ideologicky zamerané články majú priestor na šírenie svojich filozofií v médiách, alebo miestach špeciálne na to vyhradených. Dúfam že médium Trend nemieni meniť svoje zameranie z ekonomického na filozofické médium, bez ohľadu či teistické, alebo ateistické.

27.07.2012 | Michal Lehuta

a kde vidíte v článku ideológiu? :)

27.07.2012 | grgo

Prečítali ste si aj článok, alebo ste do diskusii skočili hneď čo ste uvideli nadpis? Však pointou celého článku je analýza toho, čo všetko by mohla sekulárna spoločnosť odpozorovať od náboženstiev v záujme uspokojenia psychologických potrieb jej členov.

27.07.2012 | topol

článok úplne mimo,ale zadanie splnené.

27.07.2012 | miroslav ocenas

Michal vďaka za článok. Zaujímavý postreh a dobré čítanie. Knihu si určite prečítam...

27.07.2012 | Oskarka

Boh je náhradný otec pre dospelých. Aj keď už nie sme deti, stále je v nás potreba mať nad sebou rodiča, ktorý nás vychováva, určuje čo je dobré a čo zlé, dobrých odmeňuje a zlých trestá. Je tak jednoduché nechať zodpovednosť na božiu vôlou, nechať niekoho iného za seba rozhodovať, veď bez vôle božej sa nič nestane. Veď predsa nemôžeme byť vo vesmíre len my sami, niekto to musí riadiť. Keby boh nejestvoval - museli by sme si ho vymyslieť....

29.07.2012 | josephko

Mne napríklad príde zvláštne až absurdné, že niekto v Boha neverí. Samozrejme je to jeho právo, ale... Príde mi to rovnako čudné, ako keby niekto neveril, že existuje elektrický prúd, pretože ho nikdy nevidel. A nepresvedčilo by ho ani to, že každý deň môže všade vidieť jeho účinky, či už v prostredníctvom osvetlenia, chladničky, televízora... A dokonca aj nemálo mŕtvych po zásahu elektriny.
Ale bude skalopevne tvrdiť, že elektrický prúd neexistuje, pretože ho ešte nikto nikdy nevidel.
Je zaujímavé, že veľká väčšina tých najvýznamnejších vedcov bola hlboko veriaca - napríklad len Newton a Einstein. Trochu sa zaujímam o vedu, a keď na základe kvantovej teórie a mechaniky človek začína tušiť, ako svet funguje a z čoho sa skladá - tak príde na to, že to, čo si my predstavujeme pod pojmom svet, je len ilúzia. Neexistuje žiadna hmota - existujú len energetické častice (zhluky energie), medzi ktorými je 99,9999% prázdneho miesta, a rôzne druhy síl, ktorými sú tieto častice priťahované a odpudzované. Takže 99,99% toho, čo my považujeme sa svet, je v skutočnosti prázdnota. V porovnaní s vedou je náboženstvo absolútne rozumnou alternatívou.

27.07.2012 | changarid

Stále mám za to, že Botton je nastrčený agent veriacich, ktorého jedinou úlohou je robiť ateistom hanbu :-) Na vytriezvenie odporúčam reakciu Jerryho Coyna: http://whyevolution...

27.07.2012 | Michal Lehuta

sranda, ked pisali ten clanok, bolo vraj 84% proti. konecne cislo je 54% za :)

28.07.2012 | Ivan Schultz

Náboženství činí lidi obětavějšími a velkodušnějšími,… ale jde to i bez něj
http://www.osel.cz/...

Je náboženství zdrojem morálky?
http://www.osel.cz/...

Viera v nadprirodzeno je prirodzená
http://www.osel.cz/...

Lidská nezištnost má kořeny ve válkách
http://www.osel.cz/...

Myšlenky na boha redukují úzkost, ale jen u věřících
http://www.osel.cz/...

Proč věřící nemají rádi ateisty
http://www.osel.cz/...

Analytické myšlení a víra nejdou dohromady
http://www.osel.cz/...
...........................................

Človek je možno slabý tvor, ale určite nie jednoduchý. Aj keď mnohí ľudia až príliš škatuľkujú a zjednodušujú vnímanie svojho okolia cez seba uprostred spoločenstva ostatných ľudí, všeobecne ateisti sa od veriacich určite špeciálne psychológii moc nepriučia.

28.07.2012 | annnka

• Nuž, stratégie, ktoré odporúča A.de B. a následne M.L., sú síce pre tých, čo sa boja života a vlastného svedomia, zaujímavé (a pre vydavateľov i lukratívne). Podľa mňa, však nie sú ... to pravé orechové...
• Sú pretkané manipulatívnymi i „automanipulatívnymi“ technikami...
• A ich výsledky (ako sa s nimi stretávam, v kontakte s tými, ktorí ich uplatňujú) sú neraz až desivé...
• Mimochodom, aj kadidlo, dobre vonia. No v podstate je - halucinogénom...

29.07.2012 | josephko

Čistokrvný ateista neexistuje. Určitá časť iracionálna existuje v každom človeku. A často sa práve ľudia, ktorí tvrdia, že neveria v nikoho a nič, správajú maximálne iracionálne - viď Stalin, Hitler a hlavne Mao c Tung, Gottwald, ale napríklad aj súčasných "odborníkov" v EÚ pri riešení krízy.
Mám známeho, ktorý sa považuje za ateistu. Ale keď pre ním prejde čierna mačka, musí urobiť krátky rituál, pretože je skalopevne presvedčený, že inak by ho postihla smola - a vraj sa mu to už viackrát stalo. Veriaci človek s tým nemá problém - pretože svoju dávku iracionálna venuje Bohu.
Niekto múdry raz povedal, že najracionálnejšie sa správajú ľudia s iracionálnym myslením - t.j. ľudia veriaci v Boha.
Inak viera v Boha je absolútne racionálna v porovnaní s najnovšími poznatkami vedy - že svet okolo nás je pravdepodobne len určitý spôsob nekonečného množstva virtuálnych realít, ktoré možno ovplyvňovať už len jednoduchým pozorovaním. Tí najväčší fyzici sa domnievajú , že Mesiac existuje len vtedy, keď sa naň určitá osoba díva. Takže najiracionálnejšie nie je náboženstvo, ale naopak veda.

30.07.2012 | ram100

Som sklamany trendom, ktory tymto clankom udal Trend. Som ateista a ziadny krestan nema pravo mi hovorit, ze mam verit v ich boha, pripadne ma ponizovat tvrdenim, ze som pomaly nieco ako druhotriedna rasa, ked v neho neverim..dodnes som povazoval clanky tohto media za racionalne ale toto ste prestrelili na plnej ciare.
Vzdy som sa hanbil sa pokrytectvo krestanstva, za mechanizmus odpustenia vzdy ked vlezie hriesnik do kostola a "ma vybavene". Dogmaticka viera v iracionalne skutky ich predstavitelov ma priam vystriha, aby som nepreberal ich modely spravania sa. Krestan nech ma nepoucuje, mal by si s chladnou hlavou sadnut k biblii, nastudovat si zdroje a urcit co je skutocne moralne a spravat sa podla toho. Ale hlavne, nechajte si svoje poucovania pre svoje teliatka alebo ovecky ak chcete,a nas zdravouvazujucich ludi na tejto planete nechajte na pokoji. Mate priestoru na to dost aj mimo tohto media. (brrrrr, idem sa oplachnut studenou vodou, stale neverim, ze citam taketo bludy na Trende)

30.07.2012 | Michal Lehuta

a ja vám hovorím, že máte veriť v boha? prípadne vás ponižujem? :)

30.07.2012 | poistenecstatu

Podla mna, ateisti su "najsilnejsi veriaci". Jedine oni s urcitostou veria, ze ziadny Boh neexistuje :-)

30.07.2012 | changarid

počkať kto to mal tú autobusovú kampaň že boh PRAVDEPODOBNE neexistuje?
Hint: neboli to jediovia

31.07.2012 | grgo

Tento argument - že ateista je vlastne "veriaci v neexistenciu" mňa ako ateistu vždy fascinoval. V prvom rade, ak by to platilo tak potom sú všetci takmer rovnako "veriaci". Mnohí ateisti takisto ako kresťania, moslimovia atď zaiste zdieľajú svoju "vieru" v neexistenciu drakov, UFO, prirodzeného čísla ktorého nasledovníkom by bola 0 apod.

Pre mňa je boh (ktorýkoľvek z tých niekoľko tisíc božstiev v ktoré ľudia niekedy verili) je len ďalší z rady rozprávkových bytostí. Ak by som bol detailista, tak nielenže neverím v existenciu boha, ale aj v existenciu iných mystických systémov: napríklad v šamanistický panteizmus, cez rozličné odnože budhizmu až po svety koexistujúce s tým našim, v ktorých napríklad namladí nádejní kúzelníci študujú čary na anglickom stredovekom zámku alebo v ktorích si upíri v tajnosti plánujú svoje nejaké rejdy.

Toto je podstata ateizmu: používať kritické myslenie a systém univerzálnych pravidiel ktoré nám vedia pomôcť zorientovať sa v takmer nekonečnom množstve potenciálnych hypotéz a objaviť medzi nimi tie platné. To je kľúčové na ateizme. Ateista nie je človek ktorý nemá vieru. Ateista môže veriť vo veľa vecí, môže veriť že mu Fero vráti peniaze včas, môže "veriť" že vesmír je starý 13 milárd rokov a v spústu iných vecí. Podstata ateizmu je však systém myslenia ktorý nám umožňuje neustále tieto svoje staré "viery" búrať a nahradiť ich "vierami" ktoré sedia z faktami.

30.07.2012 | Martiman

Toľko paušalizovania sa môže vyskytnúť iba v diskusii o viere. Ale nikto nejde po podstate. Tu je séria blogov od Petra Fidlera, najlepšie, čo som kedy na tému viery čítal.

http://fidler.blog....

http://fidler.blog....

http://fidler.blog....

http://fidler.blog....

30.07.2012 | Martiman

Sorry, toto mala byť viac-menej reakcia na poistenca štátu, aj keď aj pod samotným článkom má svoje opodstatnenie keď upustíme od faktu, že sa zaoberá skôr morálnymi dôsledkami viery, a zobereme to zoširoka. Ale tie morálne imperatívy sú veľmi, veľmi nebezpečné, ak sa ocitnú mimo uzavretý okruh!

30.07.2012 | Martiman

Aha, môj príspevok s odkazmi nie je vidieť pre nikoho iného, ako som ja? Kašlem na to, je to nedôležitá téma...

31.07.2012 | hulo11

Ak dáte do príspevku viac odkazov, systém ho nezobrazí, zrejme ochrana pred spamovacími robotmi.

31.07.2012 | hulo11

Pán Lehuta, dobrý článok, akurát recenzie kníh bývajú publikované ako blogy blogera "knihožrút". Skúste osloviť redakciu, alebo knihožrúta, nech sú recenzie pokope. :)

Michal Lehuta

Michal Lehuta
  • Počet článkov: 80
  • Priemerná čítanosť: 5393
  • Priemerná diskutovanosť: 16
  • RSS blogu

O blogu

Reportér-analytik týždenníka TREND. Pracoval aj v kancelárii Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, v TREND Analyses, a pre inštitút INEKO. Ako konzultant spolupracuje aj s projektom Demagog.sk. Vyštudoval spoločenské vedy a medzinárodné vzťahy na Jacobs University Bremen.