Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Graf týždňa: Štátne prerozdeľovanie rastie, deficit sa nezmenšuje

29.05.2015 | Michal Lehuta

Diskusia (3 reakcie)

29.05.2015 | Roman Kanala

Veľmi sa mi páči ten obrázok. Dobrý graf môže byť viac, ako mnoho slov či stĺpec čísel.

Nájsť ústavnú väčšinu na to, aby sa natvrdo do ústavy uviedlo, že štátny rozpočet nesmie presiahnuť 39% HDP a že nesmie presiahnuť výdavky, to sa asi nepodarí.

29.05.2015 | Roman Kanala

Oops, škriatok: chcel som ohraničiť výdavky príjmami, nie výdavkami.

02.06.2015 | libertarian

V inom blogu kritizoval autor vady slovenského dôchodkového systému. Nekritizoval fundamentálne príčiny, ale iba tie veľké vady na povrchu systému. Tak som mu pekne poukázal na FUNDAMENTÁLNE príčiny problémov :
Citujem :
Postatou nielen zbastardených dôchodkov, ale aj podstatou väčšiny problémov tomto podivnom štáte je systém vlády, štátna moc, a demokracia. Teda to - čo je podstatou demokracie : Voľby a vládnutie toho, kto oblbne väčšinu voličov. Ten, kto oblbne väčšinu voličov, dostáva právo slobodne rozkrádať túto smutnu a chudobnú krajinu a jej voličov.
Najviac voličov oklame (a teda získa) politik, ktorý naslubuje najväčšie rozdávanie zo "štátnych" penazí. Teda ten, ktorý bude bohatším NAJVIAC BRAŤ, aby mohol chudobným, svojim voličom, NAJVIAC ROZDÁVAŤ. A sme pri probléme dôchodkového marazmu : Komu vychádza vysoký dôchodok, kto najviac odvádzal do systému, tomu treba HODNE UBRAŤ , a kto neodvádzal nič alebo skoro nič, kto žil väčšinu života na socialnych dávkach, tomu treba aj do dôchodku pridať.
Takže tak : Na začiatku dôchodkového bordelu je tá milovaná demokracia. Systém, kde väčší berie všetko. A náš milovaný parlament, vláda. A je skoro jedno, kto tam momentálne sedí. Všetci museli demokraticky "bohatým brať" , aby mohli demokraticky zvíťaziť a vládnuť.

Ako riť na šerbel pasujú tieto argumenty aj na kritiku M.Lehuta k štátnym deficitom. Takže PODSTATA problému je jasná. Žiaľ, na tú PODSTATU si nik netrufne siahať. Takže si tie problémy a ich dôsledky vyžerieme až do trpkého krachu.

Michal Lehuta

Michal Lehuta
  • Počet článkov: 80
  • Priemerná čítanosť: 5381
  • Priemerná diskutovanosť: 16
  • RSS blogu

O blogu

Reportér-analytik týždenníka TREND. Pracoval aj v kancelárii Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, v TREND Analyses, a pre inštitút INEKO. Ako konzultant spolupracuje aj s projektom Demagog.sk. Vyštudoval spoločenské vedy a medzinárodné vzťahy na Jacobs University Bremen.