Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Graf týždňa: Koľko HDP zo Slovenska vyvážajú zahraničné firmy

19.05.2016 | Michal Lehuta

Diskusia (14 reakcií)

19.05.2016 | @@@

a nabuduce ešte graf kolko z HDP tvori odmeny zamestnancov a porovnať to z krajinami zapadnej europy a usa :D :P

19.05.2016 | Roman Kanala

A ešte urobiť koreláciu s tým, koľko rokov budovali vyspelú socialistickú spoločnosť v krajinách západnej Európy a USA.

19.05.2016 | mmin

ešte by to chcelo zahraničné investície a investície v zahraničí a ich výkonnosť

19.05.2016 | libertarian

Akékolvek sofistikované korekcie HDP sú stále iba ABSURDNOU DEMAGOGIOU.
HDP proste nič nehovorí o príjmoch občanov. Hovorí čosi o príjmoch celkových, včetne príjmov štátnej kasy. A v tom je tá DEMAGOGIA.
Príjmy štátnej kasy sú zdrojom penazí pre politikov a ich rozkrádanie. Bežný pracujuci čovek z nich má málo, čosi z nich maju ešte socky - teda NEPRACUJUCI príživníci.
Jasné porovnanie poskytuje porovnanie PRÍJMOV zamestnancov a drobných podnikateľov. A tu je pomer slovákov voči vyspelému svetu katastrofálny.
ANO, v porovnaní s tými chudákmi v Bangladéši sme fakt frajeri.

---
A mimoriadne musím podporiť aj slová zavináča v tejto diskusii.


19.05.2016 | PaloK

Nerozumiem, prečo "Odmeny prijaté zo zahraničia" sú citujem Vás "príjmy Slovákov pracujúcich v zahraničí"? Veď, keď ten Slovák pracuje v zahraničí, tak tam aj platí dane a odvody a čistú mzdu evidentne neposiela domov celú, pretože cca polovicu minie na prevádzkové náklady v tom zahraničí.

Nezahŕňa náhodou tá položka "Odmeny prijaté zo zahraničia" mzdy zamestnancov zahraničných firiem? Pretože väčšinou je to tak, že mzdy slovenským zamestnancom prostredníctvom slovenskej administratívnej dcéry vypláca zahraničná "matka".
Ak áno, tak potom by bolo pekne vidno, že pracovné náklady 1.5mld eur generujú príjmy 3 krát väčšie, 5mld eur, ktoré sa prelievajú do zahraničia.

Chcete mi povedať, že v zahraničí pracuje toľko Slovákov, ktorí zarabajú toľko veľa, že ročne pošlú domov 1.5mld eur ?!!!!!!!
Čo som narýchlo googlil, tak tie počty Slovákov v zahraničí sú dosť vysoké, odhadom aj 1 MIL duší. To by bolo len 1.500eur, ktoré každý Slovák v zahraničí pošle domov za rok. Veď to je úbohé.

20.05.2016 | PaloK

Mal som na mysli, že to číslo 1.500€ je úbohé.

20.05.2016 | libertarian

Palo :
"Nerozumiem, prečo ....... "
- vysvetlím.
Preto, aby autor podporil tvrdenie, ktoré chce dokázať. Účelová demagogia. Ako celý jeho text.
Argumentovanie "vysokých príjmov" pomocou DPH je smiešne. Za nejaké DPH mi v obchode nedaju ani špendlík.

20.05.2016 | libertarian

oprava :
To DPH - malo byť, samozrejme, HDP
HDP !

20.05.2016 | @@@

1 mil duši ?...a to kde si našiel ? ....odhad je možno tak 350tisic a do toho su zaratane často aj deti ktore nepracuju a nemaju žiaden prijem

20.05.2016 | PaloK

Mám to z tejto stránky Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Počty a odhady.
http://www.uszz.sk/...

Keď si tú tabuľku dáš do Excelu, tak za rok 2008 je tam suma presne 1.019.440 ľudí. Vizuálne odhady mi vždy išli dobre :-)

Ale aj tak. Ak by z toho 2/3 boli zárobkovo činní, tak by na rodnú hrudu museli poslať priemerne každý 2.270eur za rok. To sú úspory 190eur mesačne. Mierne nadpriemerne zarábajúci muž vo veku 33-45 rokov v lepších Bratislavských firmách dokáže mesačne ušetriť 2 aj 3-násobok. Kvôli takým úsporám sa akože niekomu oplatí ísť do zahraničia? Ruku na srdce.

20.05.2016 | @@@

1,2 miliony pre usa ? :D.... Odhad počtu osôb slovenského pôvodu...tuto vetu tam najdeš ale asi jej nerozumie v tomto pripade nejde tak ani o slovakov ako o ich potomkov v tych krajinach čiže mnohi tito ludia sa v tych krajinach ani nenarodili len maju slovenskych predkov ...ukažka usa ktore tam pišu že 1,2 miliona to je počet ludi ktory sa v roku 2000 prihlasili pri sčitani obyvatelov k slovenskemu pôvodu ale počet slovakov ktory sa narodili na slovensku a žiju v usa je len nejakych 22tisic ....a mohol by som postupovať aj v pripade dalšich krajin a tom že tie čisla prave kvoli tomu su nižšie ....preto otazka je čo chceme vidieť či tych ktory sa hlasia k slovakom ale za cely svoj život boli na slovensku tak maximalne mesiac alebo tych čo sa na slovensku narodili žili tu a až potom odišli do zahraničia

20.05.2016 | @@@

ešte link http://www.pewhispa... na 5 strane si to najdi

20.05.2016 | PaloK

Dobre. Ale aj keby si mal ty pravdu, že v zahraničí pracuje 350.000 Slovákov, tak 1.5mld eur je potom 4.200eur na hlavu ročne, to je 360eur mesačne, ktoré by posielali domov. To podľa teba znamená ten údaj v štatistike vytiahnutej neviem odkiaľ?

20.05.2016 | @@@

ja neviem odkial to maju to sa pytaj ich ...možno im kontrloluju kreditne karty :D

Michal Lehuta

Michal Lehuta
  • Počet článkov: 80
  • Priemerná čítanosť: 5385
  • Priemerná diskutovanosť: 16
  • RSS blogu

O blogu

Reportér-analytik týždenníka TREND. Pracoval aj v kancelárii Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, v TREND Analyses, a pre inštitút INEKO. Ako konzultant spolupracuje aj s projektom Demagog.sk. Vyštudoval spoločenské vedy a medzinárodné vzťahy na Jacobs University Bremen.