Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Graf týždňa: Každoročné deficity stále zvyšujú dlh SR vyjadrený ako % HDP

15.04.2015 | Michal Lehuta

Diskusia (3 reakcie)

19.04.2015 | Agát4

Keby mal Lehuta stručne definovať cieľ tohoto príspevku a chcel byť seriózny, mal by asi problém. Pravdepodobne by napísal, že chcel čosi hodnotiť, ale on chcel iba kritizovať.
Hodnotiť znamená porovnávať. Predstavme si, že by sa malo hodnotiť správanie sa pacientov jednotlivých oddelení v nemocniciach. Hodnotiaci by pravdepodobne vyčlenil psychiatrické oddelenia do osobitnej kategórie. Lebo porovnávať sa má porovnateľné.
Nie som ekonómom (napokon ani Lehuta) a tak si môžem dovoliť povedať, že svetová ekonomika je z môjho pohľadu pacientom psychiatrického oddelenia. Pochybujem, že by nejaká seriózna učebnica ekonómie tvrdila,
že nejaká vláda je oprávnená tlačiť ničím nekryté peniaze (napr.FED v USA) a za tieto virtuálne peniaze sa skupovať reálny majetok,
že kurz mien a hodnotenie ratingových agentúr má byť geopolitickým nástrojom,
že ekonomický systém má byť založený na dlhu (zadĺženie vlády USA je 107% HDP, celkové zadĺženie USA je okolo 60 biliónov dol. a má rating AAA. Rast HDP mnohých štátov vzrástol o toľko, o koľko vzrástol dlh v ekonomike),
že nemá byť väzba medzi ekonomickým rastom a vznikom nových pracovných miest, medzi produktivitou práce a rastom miezd (vo vyspelých krajinách rástla v rokoch 1999-2011 produktivita práce 2x rýchlejšie ako mzdy), atď., atď.
Tento blázinec sa deje. Za týchto okolností, keď navyše vidíme, ako klesá schopnosť vlád realizovať akúkoľvek politiku bez súhlasu medzinárodného kapitálu, kritizovať túto vládu len podľa akýchsi učebnicových poučiek je trocha primitívne. Porovnávajme túto vládu s predchádzajúcimi, našu krajinu s inými (priemer štátov EÚ je okolo 86% HDP, eurozóny 92% HDP) a potom hodnoťme, či tých našich 55% HDP.

20.04.2015 | libertarian

Agát4 :
Lenže plačeš na nesprávnom hrobe. Lehuta je aspoň na tej správnej strane barikády.

Realita je absurdná v tom, že - povedané tvojimi slovami - Tí pacienti psychiatrického oddelenia sú dnes tými oficialnymi hodnotitelmi. Tie seriózne učebnice ekonómie dnes píšu týto pacienti. Taká je realita. Tvoje názory síce ja považujem za správne, ale podľa tých serióznych učebnic ekonómie vôbec nemáš pravdu.
Tento blázinec vôbec nie je bez dôvodu. Tento blázinec vyhovuje tým, ktorí su pri moci, Tento blázinec vyhovuje - napodiv - aj voličom, ktorí dostávaju od politikov balíky kadejakých socialnych dávok, darčekov, a vlaky zadarmo, ktoré je možné im rozdávať iba vďaka vláde tých bláznov.

20.04.2015 | libertarian

a ešte doplním :
A velmi by ma zaujímalo, či si Michal Lehuta uvedomuje to, čo som napísal, a či má podobný názor. Isté však je, že ako reportér-analytik týždenníka TREND si takéto názory nedovolí napísať. Treťoradý kňazík si nedovolí kritizovať božstvo na nebesiach.

Michal Lehuta

Michal Lehuta
  • Počet článkov: 80
  • Priemerná čítanosť: 5385
  • Priemerná diskutovanosť: 16
  • RSS blogu

O blogu

Reportér-analytik týždenníka TREND. Pracoval aj v kancelárii Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, v TREND Analyses, a pre inštitút INEKO. Ako konzultant spolupracuje aj s projektom Demagog.sk. Vyštudoval spoločenské vedy a medzinárodné vzťahy na Jacobs University Bremen.