Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Graf týždňa: 2014 najteplejším rokom v histórii meraní

28.12.2014 | Michal Lehuta

Diskusia (19 reakcií)

29.12.2014 | Roman Kanala

Kto dnes popiera čo i len existenciu javu známeho ako "globálne otepľovanie", nie je vedec, ale blbec. Číslo 97% je o klimatológoch, ktorí sú presvedčení o antropogénnom pôvode globálneho otepľovania. V skutočnosti je antropologický forcing asi o dva rády silnejší, ako kozmologický forcing, ktorý by mal planétu pomaly ochladiť.

Zmeny skleníkového efektu zmenia albedo, lebo namiesto snehu, ktorý žiarenie dobre odráža, voda v oceánoch a skaly odkryté po ústupe ľadovcov teplo pohlcujú. Ďalšia kladná spätná väzba je z metánu v permafroste a v klatrátoch na dne oceánov, odkiaľ sa metán začína masovo uvoľňovať. Metán je asi 20x účinnejší skleníkový plyn v porovnaní s CO2. Spomalenie oteplenia prichádza vďaka tieňu zo sopečného prachu po veľkých erupciách - tzv. global dimming.

Súčasné nízke ceny ropných produktov nepomáhajú úsporám fosílnych palív. Je to stále lepšie, ako Putinov preventívny jadrový úder.

29.12.2014 | dworkin

Rok 1633: Kto dnes popiera geocentrizmus nie je vedec, ale blbec. 98% astronómov je presvedčených, že Zem obieha okolo Slnka

01.01.2015 | martin33

Z hladiska vseobecnej teorie relativity a konceptov ktore zaviedla (napriklad "strhavanie" suradnicovej sustavy rotujucim hmotnym telesom, ktore vysvetluje aj Coriolisovi silu alebo pohyb Foucaltoveho kyvadla pri nehybnej Zemi okolo ktorej obieha cely Vesmir) su spravne a rovnocenne (teda davaju rovnake vysledky) obidva fyzikalne modely geocentrizmus aj heliocentrizmus.
Heliocentrizmus len dava jednoduchsie pohybove rovnice, ktore je mozno vyjadrit aj v ramci Newtonovej fyziky (o ktojej uz dnes vieme, ze nie je presnym fyzikalnym popisom sveta) a preto sa v praxi pouziva viac. Medzi ludmi, ktori absolvovali fyziku maximalne na strednej skole, kde sa moderne fyzikalne koncepty preberaju len okrajovo, je ale stale rozsireny mylny nazor, ktory platil do zaciatku 20. storocia (pred objavom VTR), ze heliocentrizmus je jedinym spravnym fyzikalnym modelom Vesmiru.

30.12.2014 | Motylx

Globalne oteplovanie sposobuju mimozemstania
Vedecky konsenzus je oxymoron
O tyzden, dva, chcem ist na lyzovacku...ake budem mat pocasie?
;)

http://www.dfens-cz...

http://www.dfens-cz...

29.12.2014 | Niless

Davat do grafu nejaky priemerny priebeh teploty pricom ide o vzorku cca 40 rokov kde zaroven nie su prilis spolahlive udaje zo sirsieho obdobia nema pre mna ziadnu technicku vypovednu hodnotu. Pani klimatológovia podsuvaju informacie tak aby sa minimalne zachoval sucasny punc ich prace, pripadne sa zviezly na vlne, takze tam tych 97% je pochopitelnych.

CO2? Pcheee, vodna para je radovo ucinejsi sklenikovy plyn ako CO2 a ci metan.

Na zaver mam dotaz je zname ake je prirodzene pocasie ci urovne "priemerných teplot"?

30.12.2014 | Roman Kanala

Práve priemer teplôt za ostatných 40 rokov má veľkú výpovednú hodotu, lebo antroposféra už začala konkurovať prírodným procesom a nárast koncentrácie skleníkových plynov už začal. Ak je 2014 ešte teplejší, je to dôkaz, že sa jav urýchľuje.

Keď sa pozrieme na práce tých 3% "antroposkeptikov", niektorí sú naozaj len skeptici a volajú po ďalších dôkazoch, čo sa ešte dá akceptovať ako vedecké. Avšak 100% dnešných "klimaskeptikov" sú šarlatáni. Viď Michal Kravčík, alebo Václav Klaus. Mnohí sú geológovia či dokonca ekonómovia a majú väzby na ropné či uhoľné spoločnosti.

Vodná para je naozaj skleníkový plyn, ale nie je to premenná zvonku systému. Vodná para je súčasťou systému, ktorým je prírodný kolobeh vody. Zvýšené koncentrácie CO2, metánu, či dokonca CFC a halónov, ktoré sú veľmi účinné skleníkové plyny (10 až 100 tisíckrát silnejšie v porovnaní s CO2) sú všetko výsledkom pôsobenia človeka. Zvýšenie zrážok je prirodzenou odozvou systému na prehriatie atmosféry. Uberte vonkajšie vplyvy a vodná para sa vráti do pôvodnej rovnováhy.

Modely atmosféry je možné aplikovať na extrapoláciu klímy do budúcnosti, ale aj na modelizáciu klímy pre scenário, že by koncentrácia CO2 ostala na úrovni pred priemyselnou revolúciou. Klíma nie je nič iné, ako multiregionálny a časový priemer jednotlivých meteorologických situácií. Metódy multiregionálnej integrácie sa neustále zdokonaľujú, pridávajú sa nové premenné, nové spätné väzby, zvyšuje sa priestorové rozlíšenie. Na túto tému výskumná aktivita generuje veľa publikácií, ktoré nie sú na úrovni diskusie anonymov na blogoch.

30.12.2014 | Motylx

Michal kravcik je sarlatan s vazbami na ropne spolocnosti?
Uz som o nom cital vselico, ale toto este nie.
Vies to nejako dolozit?
Toto je ta tvoja vedecovina?

Najvyznamnejsim sklenikovym plynom v atmosfere je vodna para (H2O), ktora sposobuje asi dve tretiny celkoveho sklenikoveho efektu. Jej obsah v atmosfere nie je priamo ovplyvnovany ludskou cinnostou, v zasade je determinovany prirodzenym kolobehom vody. Nasleduje oxid uhlicity (CO2) s prispevkom 30 % k sklenikovemu efektu, metan (CH4), oxid dusny (N2O) a ozon (O3), spolu asi 3 %. Skupina umelych latok - chlorofluorokarbony (CFCs), ich substituenty hydrofluorochlorokarbony a hydrofluorokarbony (HCFCs, HFCs), ako aj perfluorkarbony (PFCs) a dalsie (SF6) tiez ovplyvnuju tepelnu bilanciu atmosfery.
Takze zavadzas...toto je ta tvoja vedecovina?

Nie je to na diskusiu s anonymami?
A s kym?
S parazitmi prisatymi na statny cecok?
Aj vodu, aj co2 potrebuju rastliny pre svoje prezitie.
Tie zas potrebujeme my, ludia.
Zlikvidujeme vodux co2 a sposobime masove vymieranie rastlinstva, vylesnovanie, nedostatok potravy.
Zlikvidujeme vodu, co2 a zlikvidujeme sami seba.

30.12.2014 | Roman Kanala

Kde som kedy niečo napísal o väzbe Kravčíka na ropné spoločnosti?

Kravčík je šarlatán. Bodka. Ostatní šarlatáni (tzv. klimaskeptici) bývajú buď geológovia, ktorí sú napojení na plyn, ropu, či uhlie, alebo sú niečo ešte horšie, ako ekonómovia či historici.

30.12.2014 | Motylx

Kravcik je mi ukradnuty.

Ti sarlatani nespochybnuju ani tak klimaticke zmeny, ale moralku a efektivitu, sposob ziskavania a nakladania s prostriedkami nakradnutymi od ludi, na pochybne ucely.
Miliony ludi na celom svete umieraju na nedostatok pitnej vody, nedostatok liekov, podvyzivu a s nou spojene ochorenia a tu sa minaju nakradnute miliardy na boj s nejakou pochybnou chimerou.
Miliardy vynalozene na co?
Na ochladenie planety o 0,1 stupna?
Aj keby co2 malo na svedomi 30%, kolko co2 ma na svedomi clovek?
A o ake promile zlepsime situaciu za tie nakradnute miliardy?
Preco take skody na moralke, preco take skody na ludskych zivotoch?
Lebo konsenzus?
Nie dokazy, ale konsenzus?
Ale ja som len obycajny clovek...anonym...a ty...vedec.
Neodpovedal si na hokejkovy graf, spagetovy graf, russiagate, usagate, climagate.
Namiesto dokazov len adhominem utoky.
Vnimam to ako....kanalagate.

30.12.2014 | Motylx

Hokejkovy graf, spagetovy graf, russiagate, usagate, climategate.....falsovanie udajov, podvod na podvod....toto je vedecovina?
Vysavanie penazi, ulupenych anonymnym ludom, s ktorymi ti je poduroven diskutovat a namiesto dokazov prinasat prehliadanie, urazky?
Dokazy vlastne neexistuju, coho dokladom su vyssie spominane odhalenia.
Takze zostali len nepodlozene obvinenia a urazky.
Aha, vedecovina.
:D

30.12.2014 | Niless

Pri urcovani trendov v pocasi je podla mna pritiahnute za vlasy aby globalne oteplovanie sa vyhodnocovalo na zaklade poslednych 40 rokov, ano mozno trendy ukazuju narast nejakeho priemeru ale iba vo vztahu k vyhodnocovanemu suboru "priemernych hodnot" za velmi kratke obdobie v ziadnom pripade nemozno hovorit o naraste priemernej teploty ako o vykyve od normalu, lebo ten normal nikto nepozna.

Dalej aj ked pripustim ze doslo k narastu nejakej premenej (aj po tych vsetkych skandaloch za posledne roky, najma zverejnena meilova komunikacia) stale mi chyba dokaz toho ze vsetko je dosledkom CO2 vyprodukovaneho clovekom. Mozno je za tym oteplenim clovek ale podla mna za tym moze byt kludne vysusovanie krajiny ci ine faktory aj mimo nasej planety.

97% klimatologov je presvedcenych.... je rovnaky argument ako ked poviem ze 97% volicov SMERu neveri ze nehospodarnost v zdravotnictve je antropogenneho charakteru. Klimatologovia zacali poberat vacsiu publicitu a najma hmotnu podporu od politikov od kedy sa premiela globalne oteplovanie a co je zvlastne aj politici su vdacni za tuto temu.... napr. aj agenda obnovitelnych zdrojov v EU pekne zvlcila, vdaka politikom a tupym uradnikom, ktori poskytli zaujimavu investicnu prilezitost stojaci za nimi.

Tu nikto nespochybnuje nutnost znizovat emisie, energeticku narocnost a pod. ale tazko cakat uspech ak tato iniciativa vychadza od politika ci uradnika. Zaroven je nasou psou povinnostou spochybnovat nieco bez rukolapneho dokazu ak sa to otoci uz smerom k buzeracii a obmedzovaniu.

31.12.2014 | Motylx

http://www.investicn...

31.12.2014 | Roman Kanala

Lomborg nie je klimatológ, ale politológ. Asi ako Chmelár. Takže nemá šancu pochopiť, čo sa v skutočnosti deje a len môže uveriť tomu alebo onomu, ale vždy len tretím osobám. Sám si nevie prepočítať nejaký príklad. Napriek tomu v interview v 2010 povedal: "Global warming is real – it is man-made and it is an important problem. But it is not the end of the world."

Z univerzity ho nevyhodili kvôli názorom, ale kvôli falšovaniu dát na podnet Danish Committees on Scientific Dishonesty.

31.12.2014 | Motylx

Povedal to aj v linkovanom rozhovore.
Len ten vyrok netreba vytrhat z kontextu.
Potrebujes sa uchylovat k takejto trapnosti?
To nieco napoveda skor o tebe ako o lomborgovi.
Mimochodom, zelena lobby ho odstavila aj od dotacii.
Jej obvinenia vyvratil.
To len na okraj.
Myslim, ze kazdy ma sancu pochopit, co sa deje.
Lomborg je dokonca taky velkorysy, ze sa snazi o pochopenie a vysvetlenie climategate.
A co sa teda deje?
Ide o nemoralne okradanie ludi o miliardy eur a nasledne neefektivne rozhadzovanie.
U ficax francuzov atd to vidis a odsudzujes, no alarmisti to maju dovolene?
Este raz....lomborg nepopiera klimaticke zmeny.
Lomborg navrhuje efektivnejsie riesenia a najma upozornuje na ovela vacsie hrozby.
Efektivnejsie riesenia nie su u vas, alarmistov, popularne, pretoze by vas odstavili od nakradnutych miliard.
Stastny a vesely novy rok ti prajem.
A...nezmen sa.
:D

31.12.2014 | Motylx

Granty, politika, zeleny biznis, priemysel, emisne povolenky...miliardy a miliardy ulupene ludom....obmedzovanie ekonomickej, vedeckej, slobody vobec, na zaklade vyvolavania hysterie pomocou katastrofickych scenarov vycucanych z prsta.

http://ekolist.cz/c...

31.12.2014 | Roman Kanala

Motl je výborný fyzik superstrún a kvantovej gravitácie. Z Harvardu ho vyhodili uprostred semestra a ani ho nenechali dokončiť prednášky. V klíme či energetike nemá jedinú publikáciu, čo znamená, že odborne k téme nemá čo nového povedať. Čo horšie, z jeho výstupov vidno, že ani poriadne problematiku nepochopil. Napriek tomu tára a dosť nahlas. Jeho názor má cenu asi ako u populárneho speváka - hus do piva.

Podobne Václav Klaus, ekonóm výborný, ale v klíme vystupuje, akoby bol agentom uhoľných firiem. Vážne ho berú len takí, ktorí ho chcú počúvať, inak je na smiech. Stále to ale nie je na úrovni anonyma v diskusii k článku.

31.12.2014 | Motylx

:D :D :D
Co take je nepochopitelne je na hokejkovom grafe, climategate, ci dalsich podvodoch katastrofistov?
Nic odborne si zatial nedalvty sam.
Dokonca ani nic k veci.
Len same adhominem.
Ziadny fakt.
Len jeden jediny....existuje dohoda, konsenzus, ze sa bude strasit a kradnut, kym sa len bude dat.
Ake vedecke.
:D:D:D
Kanalagate.
:D

31.12.2014 | Roman Kanala

Chcel som sem napísať posledný diskusný príspevok v roku, ale akosi niet na čo reagovať. Odborné veci publikujem inde, než medzi anonymami v diskusii pod blogmi. Škoda hádzať perly ušmudlaným psíkom, neporozumejú, nemajú čím, chýba hardware.

Tak nech je nový rok pokiaľ možno lepší.

01.01.2015 | Motylx

Tolko adhominem reakcii a ani jednavk veci.
Asi nemas co...a mozno sa obavas, ze ak by si nieco k veci aj napisal, nebolo by to prilis vzdialene od toho, co zastavaju lomborg, ci motl....ak by si chcel byt nejakym zazrakom poctivy v argumentacii.
;)
K tvojmu novorocnemu zelaniu sa pripajam.

Michal Lehuta

Michal Lehuta
  • Počet článkov: 80
  • Priemerná čítanosť: 5375
  • Priemerná diskutovanosť: 16
  • RSS blogu

O blogu

Reportér-analytik týždenníka TREND. Pracoval aj v kancelárii Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, v TREND Analyses, a pre inštitút INEKO. Ako konzultant spolupracuje aj s projektom Demagog.sk. Vyštudoval spoločenské vedy a medzinárodné vzťahy na Jacobs University Bremen.