Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Michal Kovács

No, a čo keď tí najtalentovanejší zo Slovenska odídu?

12.02.2014 | Michal Kovács

Ročne odchádza do zahraničia približne 30 000 mladých ľudí do 30 rokov, t.j. viac ako tretina populačného ročníka*. Čo sa však stane, ak tí najtalentovanejší zo Slovenska odídu a ostanú v zahraničí natrvalo? Nestane sa nič.

 • Tlačiť
 • 11

Ekonomika však bude rásť pomalšie a asi v iných sektoroch, ako by sme chceli. Zaujímavé bude sledovať, aké vysoké budú dôchodky. Do verejnej debaty Slováci v zahraničí príliš neprispejú, štátna moc si bude dovoľovať viac. A v neposlednom rade, v novinách sa objaví viac a viac článkov, na ktoré budeme môcť všetci svorne nadávať. To nás bude spájať - doma aj za hranicami.

Bude to ale škoda.

Určite si nemyslím, že by sme mali voči Slovensku cítiť nejaký bezbrehý nevoľnícky záväzok. A už vôbec, že by ľudia nemali študovať, či pracovať v zahraničí. Práve naopak.  

V poslednom čase som sa mal možnosť stretávať s mladými, veľmi schopnými Slovákmi žijúcimi a študujúcimi v zahraničí. Zarezonovali vo mne dve témy.

Téma prvá: Myslíme si (a je jedno či doma, alebo v zahraničí), že stačí počkať a ono sa to tu na Slovensku nejako zmení. Buď to urobí samo, alebo sa-to. Stará „zlá“ generácia odíde a potom bude konečne to zaslúžené Švajčiarsko. 

Téma druhá: Stereotypy nepustia. Ľudia v zahraničí majú zväčša pocit, že tu o nich nikto nestojí . A my doma máme často pocit, že oni sa predsa aj tak určite nechcú vrátiť. „Veď, čo by tu už len robili?“

Môžeme sa s niektorou z týchto „urban legends“ stotožniť. Alebo ich môžeme postupne naleptávať. 

Už druhým rokom pomáham s jedným malým experimentom. Po pilotom ročníku 2013 sprostredkúvame aj tento rok pre študentov a absolventov univerzít v zahraničí, ktorí by si chceli Slovensko vyskúšať, viac ako štyridsať pracovných príležitostí a stáží v 27 inštitúciách v komerčnom, neziskovom aj verejnom sektore. Nájdu medzi nimi veľkých ako Google, sympatických ako Martinus, dôležitých ako Transparency, či študentmi medzinárodných vzťahov vysnívaných ako Ministerstvo zahraničných vecí.

V 21. storočí by už bol asi nezmysel hovoriť čisto o „návrate mozgov“. Skôr potrebujeme ukázať, že Slovensko môže byť jednou z alternatív (ideálne atraktívnych), kde sa dá zmysluplne stráviť časť produktívneho života. Šikovní ľudia budú cestovať sem a tam. No bolo by fajn, ak by sa mali kam vrátiť. A nielen na dôchodok.

Čo preto teda môžeme urobiť?

Kúzlo jedna (výsledok zaručený): Keď sa vám v bytovke nabudúce pokazí výťah, zavolajte opravára vy. Nečakajte, že „sa-to vyrieši“. Tento princíp je voľne aplikovateľný na široké spektrum každodenných nástrah.

Kúzlo dva (výsledok zatiaľ nejasný): Ak poznáte šikovných Slovákov v zahraničí, ktorých by mohli príležitosti zaujať, dajte im vedieť. Sú tu inštitúcie, ktoré o nich stoja. Neveríte? Pozrite sa. (...a áno, áno, samozrejme nám tým pomôžete s propagáciou programu, za čo Vám budeme veľmi vďační! :)

Veľa ľudí sa aj bez našich experimentov na Slovensko vrátilo. No snáď budeme ešte všetci príjemne prekvapení, koľko ďalších si chce domovinu „vyskúšať“ a to aj po prestížnom štúdiu a otvorenej kariére v zahraničí. Hádam potom nikoho nenapadne vymýšľať neelegantné neriešenia zmluvne zaväzujúce absolventov štátnych univerzít ostať v krajine, aké zavádzajú naši južní priatelia.

Áno, stále máme X problémov od nedôveryhodnej justície, nejasnej predstave o poslaní politiky, cez veľmi konkrétnu nezamestnanosť, zmiešané vyhliadky pre školstvo, nejakú tú chýbajúcu citlivosť k čomukoľvek inému, atď. Pozrite sa ale, aké problémy riešia na Ukrajine, v Bielorusku, na Balkáne a snáď vytriezvieme z predstavy o beznádejnom Slovensku. To Slovensko tvoríme totiž my všetci.

študent

študentZdroj: študent

* Počet odhlásených z povinného zdravotného poistenia mladších ako 30 rokov.

Foto: Flickr.com

 

 • Tlačiť
 • 11

Tagy brain circulation, brain drain, brain gain, domov, ekonomika, kariera, LEAF, navrat, navrat mozgov, navrat na Slovensko, odchod, odliv mozgov, praca, prilezitosti, Slovensko, SPAP, staz, talent, zahranicie

Michal Kovács

Michal Kovács
 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 2672
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Autor pracuje v neziskovom sektore.

Michal Kovács

Michal Kovács
 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 2672
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Autor pracuje v neziskovom sektore.

Kalendár sa načítava...