Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dôležitý detail, ktorý rozhodne o kvalite vysokých škôl

22.11.2019 | Michal Kovács

Diskusia (7 reakcií)

23.11.2019 | Jozef Hvorecký

Pán Kovács,
Zdieľam vašu víziu, ale nie vaše nadšenie. Od roku 2006 sa pokúšam primäť vedenia vysokých škôl, aby sa pokúšali zmeniť štýl myslenia a pridali sa do medzinárodných prúdov (https://blog.etrend.sk/jozef-hvorecky.html). Je ich tam dohromady 116. Píšem do novín a časopisov.
V roku 2015 som o tom zhrnul svoj kritický pohľad v knihe Testament vedca - a dodnes netreba na jej obsahu zmeniť ani čiarku. Prečo? Kritériá novej agentúry, sú vlastne parafrázou na kritériá akreditačnej komisie, takže budú viesť VŠ k identickému správaniu. Všímajú si detaily, nestarajú sa o vysokú školu ako o celok. (Viď https://blog.etrend...).
Vy by ste ich radi internacionalizovali, ale ony samy sa o to ani nepokúšajú (viď https://blog.etrend...). Rád Vám vysvetlím rozdiely z pozície človeka, ktorý na 17 VŠ v 12 krajinách strávil aspoň jeden semester. Ak vás to zaujíma, napíšte na jozef@hvorecky.com

24.11.2019 | Docphd

1. Asi 15% ucitolov zo vsetkych uni ovlada neslovansky jazyk.
2. VEGA je uplne skorumpovana a totalne protekcionisticka.
3. APPV je na tom horsie ako VEGA.
4. Dekani a rektory su novelou zakona zabetonovany na neurcito.
5. Šikovnych a mudrych mladych potencialnych kolegov ani neoslovia.
6. Neexistuju vyskumne tymi, kazdy chce byt šef a nic nerobit a byt prvy autor
7. Katastrofalna doktorantska polityka.
8. Otec docent , clen AS fakulty, a syn odb. asistentna tej istej katedre, matka prof. Na vedlajsej fakulte.
9. Publikacie o nicom vid. Bod 2,3.
10. Na jednej katedre 3 vyhoreny dochodcovia, z toho 1 dusevne chory, druhy alkac, treti kade vietor tade kabat
Mam pokracovat? A to som na VS uz 25 rokov a stale bojujem proti socialistickej a komunistickej chorobe. Oberama to o cas a sily.

25.11.2019 | Roman Kanala

25 rokov a lovenčinovy po bokovy. Pan jeste Polakiem?

25.11.2019 | Brano L.

To má z tých 25 rokov na Uni na Slovensku. Už aj slovenčinu zabudol.

25.11.2019 | Roman Kanala

Čo nedosiahlo polstoročie krutej maďarizácie na prelome 19. a 20. storočia, dosiahne štvrťstoročie strávené na zlodejskej umyverzite na prelome 20. a 21. storočia.

26.11.2019 | Peter "fotoba" Fodrek

>Mojim snom je pomôcť jednej slovenskej univerzite, aby sa dostala medzi top 100 svetových univerzít do 10 rokov.

viete o tom, že my sme boli na prahu TOP100, a potom nám zobrali peniaze znížením KUA =koeficientu uplatniteľnosti absolventov a tým sa tímy rozbili a skoro všetci sme už preč zo školstva.. Síce išlo o jeden odbor

Academic Ranking of World Universities in Computer Science - 2012
101-150 Slovak University of Technology in Bratislava

z CZE,POL, UKR, HUN nebola v TOP200 žiadna škola a z AUT dve

101-150 Vienna University of Technology
151-200 University of Vienna
http://www.shanghai...

a nebolo to len o STU ale o dobore ako takom na našich VŠ-

Selection of Universities

The ranking list for ARWU - SUBJECT includes every institution that has any Nobel Laureates, Fields Medals, and Highly-Cited Researchers.

In addition, major universities of every country with significant amount of papers indexed by Science Citation Index-Expanded (SCIE) and Social Science Citation Index (SSCI) are also included.

http://www.shanghai...

27.11.2019 | Jozef Hvorecký

Túto historku ste už raz napísali, ale veľmi jej neverím. Domnievam sa, že ide o chybu v dátach alebo šťastný zhluk okolností.
Aby ste jeden rok boli vyše 500, potom v prvej stovke a potom zasa nad 500, je za normálnych okolností nemysliteľné. Šanghajské tabuľky majú zotrvačnosť. Posun je možný, nie však skákanie. Najmä nie tohto rozsahu.

Michal Kovács

Michal Kovács
  • Počet článkov: 9
  • Priemerná čítanosť: 2470
  • Priemerná diskutovanosť: 7
  • RSS blogu

O blogu

Vediem expertný tím Školstvo v strane ZA ĽUDÍ. Do školstva som sa vrátil z manažmentu medzinárodnej firmy. V komunálnej politike sa venujem materským a základným školám, strednú školu som pomáhal zakladať, na vysokej som spolu s kolegami zriadili úspešné pracovisko a 5 rokov som budoval program pre šikovných ľudí zo Slovenska, ktorí odišli do zahraničia. Viacerí z nich boli učitelia a vedci na najlepších svetových univerzitách.