Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Michal Korec

Americká recesia zasahuje zábavu, videohry jej odolávajú

22.04.2008 | Michal Korec

Recesia môže za pár mesiacov ovplyvniť ďalšie oblasti, no videohry to zrejme nebudú

 • Tlačiť
 • 0

Ako ovplyvňuje prepukajúca americká hospodárska kríza zábavný priemysel? Postupne sa doň infiltruje a v najbližších mesiacoch môže ohroziť hudbu, filmy i hry. Môže, ale nemusí. Porovnanie filmového a herného biznisu objavuje pár podstatných rozdielov. Vo filmovom priemysle sa začínajú vynárať otázky o tom, ako sa bude tento rok prosperovať - viac či menej úspešnejšie? Tento rok zatiaľ nepriniesol žiadne veľké hity - iba jeden film prekročil sledovanú hranicu 100 miliónov dolárov. Celková návštevnosť je približne na minuloročnej úrovni, no v lete nebude uvedené také množstvo pokračovaní, ktoré bývajú stávkou na istotu, ale viac nových titulov. Budú na ne diváci reflektovať? Medziročné porovnania zatiaľ množstvo optimizmu neprinášajú, hoci niektoré chyby si Hollywood spôsobuje sám - štrajkom scenáristov, vyčerpaním nápadov atď. Všetci sa upínajú na najväčšiu sezónu roka (máj až august), ktorá ukáže silu tohto roka. Rásť sa už veľmi nedá a s výnimkou štvrtého Indyho, druhej Narnie a 22. Bonda v novembri chýbajú filmové udalosti... Filmový priemysel sa cíti neisto a ohrozenie plynie aj z iných strán...

To herný priemysel a väčšina jeho zástupcov si môže mädliť ruky. Marec ukázal opäť silu hier a rastúce štatistiky o desiatky percent. Pre celý videoherný svet ide o dvojité víťazstvo - po silnej sezóne z minulého roka dokáže ďalej rásť (čím vzniká priestor pre rozširovanie zákazníckych báz jednotlivých systémov) a na druhej strane sa nestáva obeťou hospodárskej recesie. Ľudia chcú hrať a peniažky si zatiaľ nájdu, aj na kúpu konzol, aj hier. A fakt, že nejde o malé prostriedky, podporuje medziročný nárast o 57 percent. Marec býva spravidla silný mesiac, no tento posun je až extrémny.

Spoločnými silami dokážu viac

Videoherný priemysel sa o enormný rast postaral ako celok. Nedajú sa určiť iba jedna-dve firmy či výrobcovia, ktorí ho dokázali posunúť vpred. Naopak, každý systém a mnohé spoločnosti uviedli zaujímavé tituly a zákazníci ich kupovali na státisíce či milióny. Mnohí sa báli, či prežijú nové série, pokračovania existujúcich či rôzne odbočky. Odpoveď je už známa - áno a ľudia kupovali všetko.

Najväčším víťazom je znova Nintendo, ktoré pokračuje v spanilej jazde Wii. Viac ako 720 tisíc predaných kusov, to je aj v sedemnástom mesiaci predaja veľký úspech. Najmä, ak ide o číslo väčšie ako súčet ostatných next-genov. V nich sa podarilo ukoristiť lepšiu pozíciu Microsoftu - predal o 5 tisíc konzol viac ako konkurenčné Sony (262 tisíc vs. 257 tisíc kusov).

Na poli hier dominuje Nintendo - Super Smash Bros Brawl je bojovka spájajúca najznámejších hrdinov v spoločnej hre. Za tri týždne si ju kúpil každý štvrty majiteľ Wii, to je veľmi slušný pomer. Nasleduje Rainbow Six Vegas 2 z dielne Toma Clancyho a UbiSoftu - jasný dôkaz, ako sa hra dokáže prepojiť s určitou konzolu (prvý diel žiaril na X360 a pokračovanie zahviezdilo rovnako práve na tej konzole). Predaje na PS3 sú sotva štvrtinové a ani Európa tento trend výnimočne nezvrátila.

Darí sa aj novým projektom. Army of Two je kooperatívna akcia pripravená už na minulý vianočný trh. No Electronic Arts sa rozhodli cúvnuť a takmer hotovú hru (poslanú už pomaly do lisovní) presunula na začiatok marca. Bol to dobrý ťah, lebo takto si ju kúpilo cca 1,4 milióna hráčov, no pred Vianocami by také čislo nemuselo byť dosiahnuteľné. A vďaka dobrému predaju sa potvrdzuje aj nová stratégia EA prinášať nielen prevarené série, ale aj nové tituly.

A svoju silu ukázali aj handheldy, najmä PlayStation Portable. Dva z najočakávanejších hitov existencie potvrdili vysoké ambície. God of War: Chains of Olympus (prequel k brutálnej akcii z PS2) a Crisis Core: Final Fantasy VII (nadväzuje na príbeh obrovského bestselleru spred 10 rokov) sa predávali po stovkách tisícok a nielenže doplnili silné štatistiky, ale ukázali potenciál PSP. Hoci mohol byť vyšší, no to musí bojovať s vysokou mierou pirátstva.

Všetky hry ukazujú, že na úspechu sa podieľajú nielen first-party (Super Smash Bros. Browl, God of War), ale aj third-party výrobcovia (Rainbow Six Vegas 2, Army of Two, Crisis Core). A nemalú časť do silných tržieb vlievajú aj tituly z predvianočnej sezóny 2007, ktorá bola predsa len dosť silná (Guitar Hero III, Call of Duty 4). Pri nich je zrejmé, že si ich kupujú najmä noví majitelia konzoly alebo hráči, ktorí ich vo vianočnom pretlaku nestihli. Po recesii stále ani stopy.

Ticho pred búrkou

Aj pohľad na iné trhy ukazuje za posledné týždne dôkazy silnejúceho priemyslu. Marec potvrdil úspech viacerých titulov aj na starom kontinente či ostrovoch vychádzajúceho slnka. Pomerne silný je aj apríl, pričom darí sa najmä Nintendu a Sony. Európa opäť potvrdila pozíciu kľúčovej bašty pre PS3 - očakávaný predkrm pretekov Gran Turismo 5 Prologue sa najlepšie predával práve mimo USA a Japonska. Drvivá väčšina európskych krajín mala GT5 Prologue na čele rebríčkov prvé dva týždne. V USA je nástup silný, no nepatrí mu prvenstvo. Silná obľuba v pretekárskych hrách a vysoké favorizovanie konzol od Sony môže pomôcť aj na rok, keď vyjde plná verzia Gran Turisma 5. Zatiaľ môže byť Sony veľmi spokojné aj so súčasným výsledkom.

A kto má najväčší úspech aj v apríli? Opäť je to Nintendo, ktoré chce túto jar valcovať všetky trhy. Super Smash Bros. Brawl už hviezdil v Japonsku i v USA (v Európe sa ukáže asi v júni), na rad prichádzajú aj iné hity. Mario Kart Wii je na pohľad obyčajná pretekárska hra s Mariom a inými známymi postavičkami. No Nintendo vám k nej pribalí aj plastový volant a hneď je to iná švanda. Pol milióna kusov za prvý týždeň na japonskom trhu a ďalšieho pol milióna kusov na iných trhoch svedčí o úspechu. Podpora periférií sa vôbec stáva devízou Nintenda - ďalší boom zažije Európa už tento piatok, v 25. apríla. Do obchodov príde Wii Fit - pohybová podložka a séria príslušných hier. Japonsko už dobyla, nasledujeme my a v máji aj USA. A prvé ohlasy sľubujú, že je to rovnako veľký zlom ako príchod samotného Wii. Uvidíme...

Napriek trojici silných hier je však apríl pomerne chudobný. Ak nerátame neskoršie vydávania hier z iných trhov alebo povinnú hru k ME vo futbale EURO 2008 na všetkých platformách, je tu podozrivo ticho. Je otázne, ako sa podpíše pod finančné výsledky za mesiac apríl. Podľa všetkého sa však dá očakávať opäť padanie rekordov a hýbanie priemyslom. Prečo?

Pretože v utorok 29. apríla vyjde globálne Grand Theft Auto IV...

 

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Michal Korec

 • Počet článkov: 19
 • Priemerná čítanosť: 1657
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

V minulosti novinár v IT a telco oblasti, dnes už sedím na opačnej strane - priamo v jednej korporácii. A videohry sú mojím príjemným spoločníkom a zaujímavým dynamickým odvetvím, ktoré sa oplatí sledovať.

Michal Korec

 • Počet článkov: 19
 • Priemerná čítanosť: 1657
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

V minulosti novinár v IT a telco oblasti, dnes už sedím na opačnej strane - priamo v jednej korporácii. A videohry sú mojím príjemným spoločníkom a zaujímavým dynamickým odvetvím, ktoré sa oplatí sledovať.

Kalendár sa načítava...