Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Priemyselná revolúcia zmenila charakter kancelárií

23.08.2018 | Michaela Ochmanova

Diskusia (3 reakcie)

23.08.2018 | Roman Kanala

Výškové stavby sa nestavali vďaka výťahom. Naopak, výťahy prišli, lebo boli výškové budovy a bolo treba pohodlne sprístupniť horné poschodia.

Ešte koncom 19. a začiatkom 20. storočia sa stavali budovy len do 6 poschodí rovnaké, ako 300 rokov predtým. Múry boli dolu metrové, hore 40-centimetrové. Prednostne sa používal kameň, lebo tehle sa až tak neverilo. Stropy a podlahy boli drevené, aby neboli príliš ťažké. Takisto strecha mala drevenú konštrukciu. Budovy mali zvláštnosť, že boli požiarne nebezpečné. Ak začalo horieť na treťom poschodí, tak horné poschodia sa zapálili od plameňov, keď prehorela podlaha a dolné poschodia sa zapálili, keď začali padať horiace trámy zhora. Ak sa to stalo v noci, tak len rýchlo utiecť.

Potom prišli budovy s oceľovým skeletom a vďaka nim sa dalo rásť do výšky a tiež používať železobetónové podlahy medzi poschodiami. To poznamenalo nové fungovanie budov, funkcionalizmus, racionalizmus, hygienizmus. Od taylorizmu k fordizmu medzi dvoma vojnami. Končí živelná zástavba, prichádza zonácia a urbanizmus. Po vojne naplno udrel fordizmus a funkcionalizmus, ktorý poznamenal koniec priemyslu priamo v meste a centrum sa stalo sídlom financií a služieb. Mesto bolo tvarované automobilom. Napokon liberál-produktivizmus potvrdil domináciu centra nad perifériou, zelený a pamiatkársky protekcionizmus, sakralizáciu ornej pôdy za hranicami mesta. Teda takto to bolo v slobodnom svete.

V Bratislave objavujete dieru v rúre. Povojnový fordizmus tam nenastal, známa zvonová exponenciálna funkcia cien nehnuteľností s maximom v centre tam nefungovala, mesto je rozpliznuté, lebo bolo treba veľa lacných panelákov. Liberál-produktivizmus bez dedičstva fordizmu priniesol zaujímavé anomálie, ale radšej o tom napíšem samostatný blog.

24.08.2018 | pinpo

napis, lebo viac zaujimaveho som nasiel v tvojom prispevku ako v clanku/blogu :(

24.08.2018 | Michaela Ochmanova

Dobrý deň, ďakujem za upresnenie a uvítam keď k téme kancelárskych priestorov a budov z akéhokoľvek uhlu pohľadu bude viac blogov. Rada si ho prečítam. Verím, že na taylorizmus sa obaja pozrieme úplne z iného uhlu pohľadu.

Michaela Ochmanová

Michaela Ochmanová
  • Počet článkov: 2
  • Priemerná čítanosť: 770
  • Priemerná diskutovanosť: 2
  • RSS blogu

O blogu

Blog o mojej vášni - historickom kontexte kancelárskych priestorov a vývoja pracovného prostredia. MRICS, Associate Director, Colliers International