Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Michaela Ochmanová

Priemyselná revolúcia zmenila charakter kancelárií

23.08.2018 | Michaela Ochmanova

Historický kontext kancelárií 19. storočia. Prečo storočie pary, strojov a železnice zmenilo kancelárie? Zrod novej industriálnej epochy priniesol kľúčové technologické objavy i prvé mrakodrapy.

 • Tlačiť
 • 3

Nové objavy a postupy počas industriálnej revolúcie nahradili remeselníkov oveľa výkonnejšou pracovnou silou. Na zvyšovanie produkcie, nadväzovalo aj zvyšovanie zamestnancov v oblasti financií, poisťovníctva, kontrolingu a riadenia.

Prvé významnejšie „central business district“ vznikalo v Londýne v okolí Strand a Fleet ulice. Koncom 19. storočia vzniká kancelársky Lower Manhattan v New Yorku[1]. Prvý mrakodrap Home Life Insurance Building (1884-5) postavili v Chicagu. Desať poschodová budova navrhnutá Williamom Le Baronom Jenneyom bola výnimočná svojou rámcovou nosnou konštrukciou. Jenney predstavil touto budovou teoretický koncept ešte oveľa vyšších budov, kde celú váhu nesie oceľová konštrukcia. V tomto období začína byť čoraz populárnejšie aj využitie železobetónu – technológie známej už od polovice 19. storočia.

Fotografia: Výhľad z Woolworth Budovy 1913 New York City

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9b/View_from_Woolworth_Building_1913_New_York_City.jpg

Výhľad z Woolworth Budovy 1913 New York CityZdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9b/View_from_Woolworth_Building_1913_New_York_City.jpg

Útek pred hlučnou výrobou

Typická kancelária 19. storočia bola malá miestnosť, v ktorej mohli pracovať maximálne 3 až 4 úradníci. Vnímať ju bolo možné aj ako v súčasnosti známu „quiet room”. Tu jednotlivci nachádzali pokoj od výroby alebo od obchodovania. Príkladom je The Leeds Corn Exchange v Anglicku (1863).[2] (fotografiu aj ďalšie informácie nájdete na www.itv.com/news/calendar/2013-07-16/history-of-the-corn-exchange/ )

S rozvojom priemyslu a obchodu došlo aj k posunu v navrhovaní kancelárskych priestorov. V otvorenom priestore už nedochádzalo priamo k obchdovaniu, ale bol zaplnený úradníkmi. V priestore sa často nachádzalo aj viac ako 100 úradníkov. Osvetlenie väčšinou pochádzalo zo svetlíkov. Z haly viedli dvere do menších individuálnych miestností pre riadiacich pracovníkov.

V súčasnom svete ani nevieme doceniť, aký obrovský pokrok znamenal písací stroj, telefón, telegraf, žiarovka či výťah s bezpečným brzdným mechanizmom.

Doručenie listu z Londýna pred vynálezom telegrafu trvalo nasledovne:
Počet dní
12 New York (USA)
13 Alexandria (Egypt)
19 Terajší Istanbul (Turecko)
33 Bombaj (Západné pobrežie Indie)
44 Kalkata (Východné pobrežie Indie)
45 Singapur
57 Šanghaj (Čína)
73 Sydney (Australia)

[3]

80 hodín práce za týždeň

Žiarovka a rozvoj elektrickej energie prispeli k predlžovaniu pracovného času vo fabrikách. Časový rozsah sa pohyboval v rozpätí 70 až 80 hodín týždenne. Prácu detí mladších ako 9 rokov a nočnú prácu pre deti do 18 rokov zakázal až anglický Factory Act z roku 1833. Pre deti od 9 do 13 rokov stanovil pracovný čas na 8 hodín denne a pre deti od 13 do 18 rokov na 12 hodín denne. Deťom do 18 rokov tiež priznal právo na prestávku na obed.

Factory Act z roku 1844 zjednotil pracovný čas žien a detí (od 13 do 18 rokov). Na základe zákona nemohli pracovať viac ako 12 hodín denne (v nedeľu 9 hodín). Deti mladšie ako 13 rokov mohli pracovať najviac 6 hodín denne.[4] V tomto období vznikajú prvé odbory a hnutia za zlepšenie pracovných podmienok, najmä v závodoch.

Moderný výťah umožnil rozšírenie mrakodrapov

Vynález tzv. moderného výťahu umožnil budovám vyrásť do výšky. Vďaka tomuto vynálezu sa mohli plnohodnotne využívať všetky poschodia.

Výťah, respektíve systém fungovania výťahu bol známy už dávno. Prelomový krok v bezpečnosti výťahov však spravil Elisha Graves Otis. V roku 1854 na výstave v Crystal Palace v New Yorku spropagoval svoj výťah originálnym spôsobom. Priamo na výstave presekol jediné lano, na ktorom visela plošina výťahu. Plošina sa posunula o pár centimetrov nižšie a potom sa zastavila. Zvýšená bezpečnosť tohto typu výťahov napomohla nielen k jeho rozšíreniu, ale najmä k zrýchleniu výstavby výškových budov. Eric P. Nash uvádza, že v roku 1890 bolo v New Yorku iba 6 budov nad 10 poschodí, avšak už v roku 1908 ich bolo 538 (nehovoríme len o kancelárskych budovách).

Ďalší mesiac sa pozrieme na taylorizmus a jeho vplyv na kancelárie

[1] Encyclopaedia of Architecture and Technological Change, Pedro Guedes, p.106

[2] Encyclopaedia of Architecture and Technological Change, Pedro Guedes, p.106

[3]  Roberts, Steven (2012), A History of the Telegraph Companies in Britain between 1838-1868, retrieved 8 May 2017

[4] https://sk.wikipedia.org/wiki/Dejiny_pracovn%C3%A9ho_%C4%8Dasu#cite_ref-4

[5] James M. Hudnut, Semi-Centennial History of the New-York Life Insurance Company 1845-1895, 1895, p. 146

 • Tlačiť
 • 3

Michaela Ochmanová

Michaela Ochmanová
 • Počet článkov: 2
 • Priemerná čítanosť: 779
 • Priemerná diskutovanosť: 2
 • RSS blogu

O blogu

Blog o mojej vášni - historickom kontexte kancelárskych priestorov a vývoja pracovného prostredia. MRICS, Associate Director, Colliers International

Michaela Ochmanová

Michaela Ochmanová
 • Počet článkov: 2
 • Priemerná čítanosť: 779
 • Priemerná diskutovanosť: 2
 • RSS blogu

O blogu

Blog o mojej vášni - historickom kontexte kancelárskych priestorov a vývoja pracovného prostredia. MRICS, Associate Director, Colliers International

Kalendár sa načítava...