Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

OH 2012: Slováci mali na viac

13.08.2012 | Matej Šiškovič

Diskusia (5 reakcií)

13.08.2012 | odar.125

..hmm, zaujimave.. pan Siskovic, v jednom odstavci si date otazku, nasledne uvediete vypocet a na zaklade cisel si odpoviete si na povodnu otazku. V naslednom grafe Vam ale statistiky ukazu, ze to vobec nie je tak. Tak potom o com bol ten vypocet ??
..k veci : 1) HDP a zivotna uroven urcite vpliva na potencial sportovych uspechov, ale pokial sa financie neinvestuju do sportovej infrastrukturi tak ten faktor neplati /zaporna cast Vasho grafu/ 2) Pocet obyvatelov/velkost clenskej zakladne je domenou velkych statov /USA,Rusko,Cina.../ a tento faktor je velmi silny. Pre sportovcov z tychto krajin je vecou hrdosti a dokonca aj istej spolocenskej "povinnosti" dosahovat najlepsie vysledky.A aj z dovodu istej spolocensko-politickej rivality svetovych mocnosti tieto krajiny investuju do sportu velke prostriedky.
..takze p.Siskovic, poprosim /ja nemam potrebne informacie,ani cas/ dajte do pomeru mnozstvo investicii do sportu a vysledky a potom zverejnite graf. Urcite dostanete inu odpoved na Vasu otazku "kto mal ziskat,kolko medaili"

15.08.2012 | Matej Šiškovič

Dakujem za koment.Model zachytava len cast faktorov. Navyse, to co plati v "priemere" pre vsetky krajiny, plati pre niektoru krajinu viac a pre inu menej.
Suhlasim, ze dolezitym faktorom su verejne + sukromne vydavky na sport, ale taketo data pre 200 krajin sveta neexistuju. Vyrazne budu vsak korelovat s HDP krajiny (napr. 10krat chudobnejsia krajina by musela mat 10krat vyssie vydavky, aby sa vyrovnala bohatsej krajine). Pri porovnatelne velkych a bohatych krajinach hraju rozdielne vydavky na sport pravdepodobne dost dolezitu ulohu.
Blogy pisem na ukor volneho casu, takze urcite nebudem robit take podrobne analyzy ako robia akademici alebo sukromne firmy ako sucast svojho PR :-)

15.08.2012 | južan

Súhlasím s názorom pána Šiškoviča ,ale najväčším slovenským problémom je podľa názoru odborníkov predovšetkým ústup športu zo základných ,stredných a najmä vysokých škôl a absolútny nezáujem štátu a samospráv na budovaní športovísk , ktorých je žalostne málo a z nich je mnoho zavretých a nedostupných pre obyčajných smrteľníkov....
Navyše chudobná ekonomika nemôže pomáhať športu ,keď je tu nedostatok slovenských podnikateľov a firiem ,ktoré by teoreticky mohli sponzorovať mestské a dedinské kluby !
Slovensko by sa malo zamerať na niekoľko športových disciplín ,napr .ako Maďarsko ,ktoré určite nepatrí medzi bohaté štáty ,ale napriek tomu získalo 8 zlatých medailí a skončilo na 9.mieste v celkovom hodnotení krajín.

16.08.2012 | obcanh

Zaujímavé a podnetné. Len jedna poznámka: vo viacerých disciplínach je na OH obmedzený počet účastníkov z jednej krajiny. Počet medailí aj diel nammediailách je tak ohraničený bez ohľadu na veľkosť krajiny, príjem a pod. To mohlo spôsobiť, že veľké a/alebo bohaté krajiny nezískali "primeraný" počet medailí. Pochopiteľne, ako uvádzate Vy a diskutujúci, pôsobia aj iné faktory.

16.08.2012 | Matej Šiškovič

Dakujem. Mate pravdu, treba to spomenut. Taktiez v niektorych kolektivnych sportoch je nominacia na OH stanovena cez regionalne kvoty, ktore vacsinou zabezpecuju ucast slabsich krajin na ukor silnejsich (napr. europskych), co moze ciastocne ovplyvnit aj medailovu bilanciu.

Matej Šiškovič

Matej Šiškovič
  • Počet článkov: 14
  • Priemerná čítanosť: 4817
  • Priemerná diskutovanosť: 12
  • RSS blogu

O blogu

Ekonomický analytik Inštitútu finančnej politiky.