Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Matej Šiškovič

Je na Slovensku populárnejší futbal alebo hokej?

15.02.2012 | Matej Šiškovič

Ako kvantitatívne merať popularitu jednotlivých športov

 • Tlačiť
 • 13

Medzi športovcami sa rozprúdila vášnivá debata. Ministerstvo školstva totiž predstavilo návrh nových pravidiel financovania športu. Okrem iného v nich meria aj popularitu jednotlivých športov. Ako to teda vyzerá podľa ministertských ukazovateľov v súboji medzi hokejom a futbalom? Prvým indikátorom je prieskum medzi ľuďmi, kde sa 45 % respondentov vyjadrilo, že obľubuje hokej a 37 % futbal. Taktiež hokej by podporilo viac ľudí (47 %) než futbal (38 %). Druhým je monitoring médií, pričom z domácich medií vyšiel tentoraz lepšie futbal (číselne vyjadrené vyhral v pomere 27 ku 22). V svetových médiách vyhral futbal ešte výraznejšie a to až v pomere 25 ku 2.

Na základe týchto indikátorov ministerstvo školstva vypočítalo, že popularita futbalu je na Slovensku 29 % a hokeja 12 %. Čiže, jasne vyhral futbal (podrobné výsledky prieskumov ako aj výpočet finálnej popularity daného športu sú dostupné tu).

Vyčísliť popularitu oboch športov sme sa pokúsili pred dvomi rokmi spolu s Gabrielom Machlicom aj v našej futbalovej štúdii. Popularitu sme vyjadrili na základe nasledujúcich troch ukazovateľov: počtu registrovaných hráčov, návštevnosti zápasov a sledovanosti televíznych prenosov.

Začnime aktívnymi športovcami. Kým počet registrovaných hokejistov a hokejistiek je na Slovensku 8280, počet registrovaných futbalistov a futbalistiek je viac ako 427 tisíc. Urobili sme aj aj relatívne porovnanie so zahraničím a to tak, že sme porovnali podiel registrovaných hráčov na celkovej populácii v SR s rovakým podielom v ôsmich najlepších krajinách vo futbale, resp. v hokeji. V takto zostavenom rebríčku má Slovensko vo futbale vyšší podiel registrovaných hráčov ako všetkých 8 krajín na špici rebríčka FIFA. Naopak, v hokeji sme predbehli len USA a Rusko.

 popularita

V prípade návštevnosti na všetkých zápasoch by jednoznačne vyhral futbal, pretože sa hrá takmer v každej obci, čo predstavuje každý víkend obrovský počet zápasov v porovnaní s hokejom. Ak by sme zobrali do úvahy priemernú návštevnosť len v najvyššej hokejovej a futbalovej súťaži, bola by takmer rovnaká.

Z hľadiska televíznej sledovanosti sú dve možnosti. Buď hrajú naši alebo ide o vzájomný súboj cudzích tímov. Keď v zápase hrali slovenskí hráči, hokej vysoko prebil futbal. Zápas, v ktorom sa rozhodlo o titule Slovenska na hokejových majstrovstvách sveta v roku 2002, sledovalo až 3,3 mil. divákov. Pre porovnanie, úspešné vystúpenie slovenských futbalistov v zápase majstrovstiev sveta v roku 2010 proti Taliansku videlo len 1,1 mil. televíznych divákov.  

Druhou možnosťou je, že v zápase nehrajú slovenskí reprezentanti. Vtedy porážajú futbalisti v sledovanosti hokejistov. Finále posledných MS vo futbale pozeralo viac ľudí než hokejové finále bez našich. Dokonca aj zápasy kvalitných tímov na MS vo futbale pritiahnu k obrazovkám približne toľko ľudí, koľko sleduje vystúpenia našej hokejovej reprezentácie v prípade, že nehráme o medaily.

Ktorý šport je teda populárnejší? Na rozdiel od ministerstva sme v spomenutej štúdií nevypočítali jedno číslo. Je však zrejmé, že viac ukazovateľov hrá mierne v prospech futbalu. Mohlo by sa to zmeniť pravdepodobne len v prípade, že by v budúcnosti začalo viac detí chodiť na hokej. To je však už trochu  iný príbeh.

 

 • Tlačiť
 • 13

Matej Šiškovič

Matej Šiškovič
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 4828
 • Priemerná diskutovanosť: 12
 • RSS blogu

O blogu

Ekonomický analytik Inštitútu finančnej politiky.

Matej Šiškovič

Matej Šiškovič
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 4828
 • Priemerná diskutovanosť: 12
 • RSS blogu

O blogu

Ekonomický analytik Inštitútu finančnej politiky.

Kalendár sa načítava...