Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Matej Šiškovič

Čo majú spoločné Slovensko a Tanzánia?

16.06.2011 | Matej Šiškovič

(a) pekné ženy, (b) krásnu prírodu alebo (c) ekonomický rast

 • Tlačiť
 • 5

Čo majú spoločné Slovensko a Tanzánia? Aj keď Tanzánčania určite považujú Tanzánčanky za veľmi pekné, musíme objektívne povedať, že Slovenky sú krajšie. Naopak, Kilimandžáro je známejšie a vyššie ako náš Gerlachovský štít. Niekto môže navrhnúť štvrtú možnosť a to, že zakladatelia strany SaS sa inšpirovali národným mottom Tanzánie „Sloboda a jednota.“ Ani to však neznie príliš dôveryhodne.

Správna odpoveď je, že s africkou krajinou máme spoločný ekonomický rast v poslednom desaťročí. Počas rokov 2001 až 2010 rástol HDP na obyvateľa v oboch krajinách v priemere rovnakým tempom - 4,75 % ročne. Inak povedané, za desať rokov sa ekonomická výkonnosť Slovenska aj Tanzánie zvýšila o takmer 60 %. Tanzánia nás teda ekonomicky nedobieha a stále zostáva výrazne chudobnejšia.

Mnohé krajiny však rástli skutočne veľmi rýchlo. Viac ako 11 percentný priemerný rast mali Rovníková Guinea, Azerbajdžan a Turkmenistan. Pre ilustráciu, priemerný ročný rast 7,2 % znamená, že krajina dokáže za desať rokov zdvojnásobiť svoje HDP. Na štvrtom mieste skončila Čína s takmer desiatkou. Nasleduje dlhý zoznam väčšinou rozvojových krajín s dostatočným nerastným bohatstvom. Slovensko sa zaradilo na 32. priečku zo 176 krajín s dostupnými údajmi1. Je to lepšie ako Poľsko, ČR aj Maďarsko. Rebríček uzatvárajú Libéria, Eritrea a Zimbabwe.

1

Mnohé rozvojové krajiny nevyužili možnosť osvojiť si technológie a inštitúcie rozvinutých krajín a rásť rýchlejšie ako bohaté krajiny. Vidno to na nasledujúcom grafe, kde je okrem priemerného rastu za poslednú dekádu zobrazená aj úroveň HDP na osobu v roku 2000. Osy na grafe predstavujú priemer všetkých krajín pre oba ukazovatele. Vznikli tak 4 kvadranty. V prvom je 8 krajín, ktoré boli v roku 2000 nadpriemerne bohaté a zároveň odvtedy desať rokov nadpriemerne rástli. Slovenské HDP na obyvateľa rástlo v posledných 10 rokoch dokonca najrýchlejšie zo všetkých nadpriemerne bohatých krajín sveta! Naopak z nadpriemerne bohatých krajín sa najmenej darilo Taliansku, Bahamám, Bruneju a ostrovnému štátu Svatý Kryštof a Nevis.

Porovnávať Slovensko s Luxemburskom či USA asi tiež nie je úplne fér. Zaujímavejšie je pozrieť sa na porovnateľne bohaté krajiny. Z týchto krajín mali rýchlejší rast chudobnejšie Rusko, Litva a Bulharsko. Mierne nižší zasa Rumunsko, Lotyšsko, Estónsko či Južná Kórea. Naopak, v poslednom desaťročí stagnovali Mexiko, africký Gabon či Líbya.

A čo nás čaká v nasledujúcej dekáde? V prípade, že by v ekonomike boli plne využité výrobné zdroje, tak by sme mohli dosiahnuť priemerný ročný 4 % rast. Na takéto prognózy je však ešte priskoro.

3

Poznámky: 1 - Economist uvádza v obdobných porovnaniach o 3 krajiny viac, viď tu

 

 • Tlačiť
 • 5

Matej Šiškovič

Matej Šiškovič
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 4828
 • Priemerná diskutovanosť: 12
 • RSS blogu

O blogu

Ekonomický analytik Inštitútu finančnej politiky.

Matej Šiškovič

Matej Šiškovič
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 4828
 • Priemerná diskutovanosť: 12
 • RSS blogu

O blogu

Ekonomický analytik Inštitútu finančnej politiky.

Kalendár sa načítava...