Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bojovníci proti kríze

15.03.2012 | Matej Šiškovič

Diskusia (15 reakcií)

15.03.2012 | Oskarka

Kto túto anylýzu vymyslel ?

Koľko stála ?

Prečo nie je analýza dotiahnutá až do r. 2200?

15.03.2012 | Braňo

Jasne, ved naco nam je vediet nejaky dlhodoby efekt vyssieho vzdelania. Ved je ovela zaujimavejsie vediet, ake by boli vynosy po prvych 6 minutach po implementacii tohto programu.

15.03.2012 | Oskarka

Nikto dnes nevie, či o 5 r. bude ešte €, a Vy vypočítate, koľko € prinesie reforma o 80 rokov...
Nikto presne nevie, aký schodok HDP bude tento rok, ale vypočítať aký bude o 80 r. to je malina.....

Dlhodobý efekt vyššieho vzdelania uznávala už Mária Terézia, len to nemala spočítané na zlatky na 80 rokov dopredu...

15.03.2012 | sona08

ide o to, ze za danych predpokladov, to tak bude. Samozrejme, o pet minut vam moze spadnut na hlavu motor z lietadla, ale to teraz neznamena, ze nemame robit plany do buducna a konat na zaklade toho, co chceme dosiahnut. Vy mozno viete zit vo svete, kde nie su ziadne ocakavania a riesenia problemov, ale mnoho z nas chce formovat svoju buducnost tak, aby bola pre nich lepsia aj za cenu, ze to nemusi vyjst presne tak alo si teraz predstavujeme. Niekde ale zacat musime.

15.03.2012 | sona08

a takisto, aby sme objasnili ten dlhodobi vyvoj prognozy - tu je veta, ktora vam odpoveda:

Ide však o to, aby sme v ťažkých časoch nezabúdali ani na štrukturálne reformy a dlhodobé výzvy hospodárstva.

Reforma skolstva je totiz beh na dlhe trate, kedze jej efekty je mozne sledovat iba na generacnej baze.

15.03.2012 | Oskarka

Ide však o to, aby sme v ťažkých časoch nezabúdali ani na štrukturálne reformy a dlhodobé výzvy hospodárstva.

Súhlas, plánujme a myslime na budúcnosť - len nie 80 rokov dopredu! Veď je to čisto na smiech, nemáme poňatia, ako bude svet vyzerať - a už vôbec spočítavať nejaké cifry, ktoré sa zdajú dôležité dnes nám...

Ako svet vyzeral pred 80. rokmi? Z vtedajších predpovedí budúcnosti máme dnes srandu...

16.03.2012 | Braňo

Pletiete si predpovedanie buducnosti s dlhodobym podmienenym odhadom efektu nejakej politiky.

Ked si mate setrit na dochodok (ktory zacnete poberat o 40 rokov) a robite odhad kolko si mesacne odkladat, tak predsa nepredpovedate buducnost.

16.03.2012 | Oskarka

Sebe si môžem stanoviť mesačné úložky na dôchodok, ale nemôžem to stanovovať mojim vnukom, ktorý sa narodia asi za 30 rokov - nie som boh, aby som si trúfala odhadovať, čo bude o 80 rokov.

16.03.2012 | Braňo

Ste nekonzistentna. Podla vasho pristupu si to ani sebe nemozete stanovovat, pretoze neviete, ci vas zajtra nezrazi auto, nepadna na vas meteorit, alebo budete nezamestnana, atd.

Analyza nepredpoveda, co bude o 80 rokov. Analyza predpoveda, ze ak teraz investujeme do niecoho X, tak za ostatnych podmienok nezmenenych (ceteris paribus) o Y rokov bude z tejto investicie vynos v sume Z. Presne tak isto ako pri vasom vypocte dochodku.

19.03.2012 | vlado4

Píšte si, čo chcete, ale Oskarka má v podstate pravdu. Predpovedať v dnešnej dobe vývoj čohokoľvek na 80 rokov dopredu je smiešne.

15.03.2012 | adkrt

Matej Ty si reinkarnovaný komunista z 50. rokov? Je zaujímavé, že máš spočítané čo bude o 60 rokov, ale veľké baranie GOVNO vieš o tom z čoho sa budú vyplácať dôchodky v budúcom roku. Uvedom sa a prestaň písať tieto neokomunistické drísty a venuj sa iným príhodnejším veciam, možno by bolo dobré opísať stupeň hrdzavenia zemskej osi podľa toho koľko mravcov ju ociká. S pánom Bohom s touto republikou, keď sú tam takí ako Ty. To si predbehol už aj toho ****** Filka.

16.03.2012 | Niless

SPolocnost posuvaju do predu technicke inovacie a zmeny k lepsiemu vo fungovani spolocnosti. Ale taketo analyzy...mozno niekde zacat musime. Nikto neoponuje ale preco jednoducho nepovedat, ano, toto je spravne a koniec, preco priradovat tomu cisla, ktore su bez vypovedacej schopnosti.

16.03.2012 | annnka

ANJELIK MÔJ KDE LIETAŠ ?
Ď. za link na štúdiu. Napriek číslam, ktoré „ vedú, kde vedú“ a „objavným“ konštatovaniam – je podľa mňa „technokratická“. Neprepojená s poznatkami, no najmä faktami, ktoré na Slovensku podmieňujú schopnosť vzdelávať sa. A najmä komplexne „pripravovať“ deti na život.

OČI SA ZATVÁRAJÚ PRED RÔZNYMI FORMAMI A ÚROVŇAMI CHUDOBY, ktorá už hrozivo poznamenáva nielen život dôchodcov, ale ovplyvňuje a degraduje zdravotný a psychický vývoj čoraz väčšieho počtu detí. A to AJ V „NORMÁLNYCH“ RODINÁCH. Ktoré z nevyhnutnosti masovo siahajú po nekvalitných potravinách...odevoch, topánkach hračkách... (predznamenávajúcich ortopedické i iné vady),

Nie sme pripravení ani na to, že v oblastiach s vysokou fertilitou, typickou pre krajiny rozvojového sveta, vyrastá početná vrstva detí, ktoré vzhľadom k vysokému alkoholizmu rodičov, fetovaniu, ale z iných dôvodov, budú mať schopnosť zvládnuť ( a ak vôbec) – iba niektoré pracovné úkony a návyky...

Namiesto kvalitných analýz, projekcií a riešení sa podnecuje OBČIANSKA VOJNA CHUDOBNÝCH S CHUDOBNÝMI...

17.03.2012 | prasse

Byt vynimocny nemusi zavisiet od vlastnych schopnosti. Zoberme si ten Vas priklad s tym chlapcom, co v 15 rokoch vyliezol na vsetky najvyssie hory kontinentov. Zjednodusim to na Mt. Everest. Uz len na povolenie na vystup potrebujete 200.000 dolarov. Nehovoriac o tom, ze to nie je jednodnova prechadzka na Krivan. Bezne tam chodi vyprava min. 15-20 ludi, z ktorych to na vrchol dotiahne len par (male deti tam donesie nosic za priplatok). Cely vystup sa robi okolo 1 mesiaca. A teraz si spocitajte, co musite zaplatit za 20 clennu expediciu - letenky, vystroj, stravu, povolenia... A to sme este len pri 1 hore zo 6 ci 7 kontinentov. Takze chlapec v tomto pripade ukazal skor svoju schopnost podojit bohatych rodicov ako ine schopnosti, ktore by podla tohto clanku mohli pomoct Slovensku v rozvoji ;)

18.03.2012 | VaVi

Samozrejme, že kvalita vzdelania je dôležitým faktorom úspešnej spoločnosti. Ale je to len jeden, z mnohých ďalších faktorov a súvislosti, ktorý ju ovplyvňujú. Súvislosti uvedené v članku sú však skutočne uletené. Pokiaľ ide o kvantitatívne vyjadrenie sledovaných závislosti, je to ukážka nevhodného využitia zrejme ekonometrických metód.

Matej Šiškovič

Matej Šiškovič
  • Počet článkov: 14
  • Priemerná čítanosť: 4817
  • Priemerná diskutovanosť: 12
  • RSS blogu

O blogu

Ekonomický analytik Inštitútu finančnej politiky.