Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Superministerstvá zatiaľ bez šampanského

22.03.2012 | Sapo

Diskusia (4 reakcie)

23.03.2012 | skorodochodca

Dúfam, že sa nezvrhneme na maďarský spôsob, kde Orbán pozlučoval ministerstvá, čím vytvoril ďalší stupeň riadenia.
Predpokladám, že debata o zmenách bude trvať dostatočne dlho a výsledok bude racionálny.
V princípe - pri vláde jednej strany je možné znížiť počet ministerstiev, na rozdiel od koalícií, kde je potrebný počet trafík navyšovaný - napr. podpredseda vlády pre niečo, ministerstvo pre niečo ....
Ak sa za 4 roky zníži počet ministerstiev o dve, budem asi spokojný.

23.03.2012 | salamoon

Matej, na zaklade profilu predpokladam, ze ste studovany a rohladeny clovek - odbornik, preto nerozmiem celkom, co vas viedlo k napisaniu tohto politickeho blogu "LeboFico", ked je uz aj tak po volbach.. ak ste clenom SDKU, tak potom sa ospravedlnujem a trosku to chapem..moje pripomienky/otazky v suvisloti s vasim hodnotim MF ako najlepsieho ministerstva a obav o jeho stav su vsak nasledovne:

1. Urad pre centralne obstaravanie bol aj vasim navrhom, ktory ste mali (nebyt predcasnych volieb) schvalovat, takze idete tak trochu proti sebe samemu a nerozumiem potom tym vyhradam voci nemu
2. pred volbami ste aj vy populisticky hovorili o zlucovani ministerstiev, ale kedze vas bolo ludovo povedane vela a koryt malo, nic sa v tomto neudialo, prave naopak
3. preco ste v r. 2005 zrusili navrh na specializovanu Financnu a danovu policiu, ktora mal vytvorit predpoklady na razantnejsi a efektivnejsi postup voci danovym machinaciam/unikom ?
4. preco ste tiez zrusili Urad pre statnu sluzbu, ktory mal vytvorit predpoklady na aspon ciastocne profesionalne obsadzovanie postov vo verejnej sprave resp. jej odpolitizovanie ?
5. v suvisloti s aktualnou situaciou na Danovych uradoch, uz ste zistili (kedze na zaklade zmluvnych dodatkov to nevedeli povedat ani pani Marcincin, Kollar, Pociatok a nechcel/nevedel ani vas sef) kto je vlastne ten 'zahadny' dodavatel KONS-u, a kto by mal byt brany za tento dalsi megatunel na polit.-trestnopravnu zodpovednost ?

23.03.2012 | Matej Sapák

Keďže si nie som istý, čo konkrétne v blogu pokladáte za politický argument "LeboFico," ťažko sa mi odpovedá. Blog som písal po tom, ako sa v HN objavili prvé úvahy o spájaní ministerstiev. Členom SDKÚ nie som, môj vzťah s pravicou však celkom presne vystihol Shooty v deň volieb.


Treba povedať, že blog už nie je celkom aktuálny, pretože aj SMER samotný už upresnil, že o spájaní ministerstiev neuvažuje v krátkodobom horizonte, ako sa mohlo zdať z prvých správ v HN. Strednú časť blogu teda treba brať už len ako varovanie pre nastávajúcu vládu ako veci nerobiť, a nie ako kritiku jej zámeru.


K vašim konkrétnym otázkam:
1) nehovoril by som o výhradách, skôr o obavách. Z čisto akademického hľadiska, ak sa spájanie ministerstiev a centralizácia obstarávania urobia dobre, budú pre krajinu prínosom. Ak sa obstarávanie centralizuje, teoreticky bude ľahšie kontrolovateľné, lebo stačí pozerať na prsty len jednému úradu, a nie 14 ministerstvám.

Aj vy však musíte pripustiť, že s ohľadom na históriu posledných 6 - 14 rokov sú obavy z veľkých štátnych zákaziek oprávnené. Preto budem s nádejou sledovať, ako sa bude SMERU pri budovaní tohto úradu dariť, dúfam že však uznáte, že SMER nám zatiaľ príliš veľa dôvodov k nekritickému optimizmu nedal.


2) Ja som len jeden, nemohlo ma teda byt veľa na málo korýt. A pred minulými voľbami som sa k veciam verejným nevyjadroval. Ak je ale Vaša kritika namierená voči pravici, máte bohužiaľ pravdu, čo v blogu nakoniec aj spomínam.


3) V roku 2005 som pôsobil v súkromnej sfére, na túto otázku preto nedokážem odpovedať. V oblasti daní a finančného trhu nepracujem, neviem Vám preto dať ani informovaný osobný názor.


4) Podobne ako predchádzajúca otázka. Pokiaľ si spomínam verejnú diskusiu, úrad sa rušil preto, že nefungoval. Osobne si myslím, že to bol jeden z prípadov, keď sa dobrý úmysel katastrofálne zle preniesol do praxe. Za jednu z najväčších výziev SMERu pokladám práve profesionalizáciu štátnej správy, a budem im držať palce, aby sa im to podarilo. Z toho, čo sa s každou obmenou vlád deje napríklad na ministerstve práce, zostáva rozum stáť, dnešné správy o prístupe súčasného vedúceho služobného úradu tomu celému nasadili korunu.


5) Bohužiaľ, v tomto Vám ani ja nepomôžem. V daňovej oblasti sa nevyznám. Či už ale je alebo nie je na mieste hovoriť o trestnoprávnej zodpovednosti a nech už padne kamkoľvek, podľa mňa vždy platí, že konečnú politickú zodpovednosť za dianie v rezorte nesie minister. Inak by tomu teda asi nemalo byť ani v tomto prípade.

29.03.2012 | Filip Vítek

Matej, prijemne má prekvapilo, keď som tu narazil na Tvoj blog. Budem sa tešiť na ďalšie Tvoje príspevky. Ak ťa zaujímajú aj microeconomics témy, budem rád keď sa zapojíš aj do niektorej z diskusii na mojom blogu:

http://blog.etrend....

Drž sa, Filip.

Matej Sapák

Matej Sapák
  • Počet článkov: 1
  • Priemerná čítanosť: 1579
  • Priemerná diskutovanosť: 4
  • RSS blogu

O blogu

Bývalý konzultant v službách nadnárodných korporácií a právnik v službách štátu, ako hobby učiteľ a ekonóm. Momentálne poradca ministra financií a spolupracovník splnomocnenca vlády SR pre vedomostnú ekonomiku.