Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

60 rokov na Slovensku: JADRO jadrom riešení

17.12.2018 | Matej Korec

Diskusia (2 reakcie)

18.12.2018 | OliWer1

Dobre citam? Oslavujete tu A1, ktora musela byt kvoli bezpecnostnemu riziku odstavena? Tomu sa hovori medvedia sluzba jadrovej energii.

19.12.2018 | Roman Kanala

A1 nebola odstavená kvôli bezpečnostnému riziku, ale preto, že bola zničená aktívna zóna a oprava by stála neúmerné prostriedky.

Prvá fušerina, ktorá bola objavená až pri druhej nehode s únikom aktivity mimo objektu, bolo dať nasávanie klimatizácie do velína na strechu vedľa ventilátorov, ktoré tam boli namiesto chladiacich veží. Po nehode bol velín zamorený podobne, ako strojovňa. Ale nepredbiehajme, nehody prišli neskôr.

Prvou neblahou udalosťou, ktorá neveštila nič dobré, bol už kritický experiment. Po zavezení paliva sa reaktor "zobudí" kritickým experimentom. Bez moderátora je reaktor mŕtvy, tak sa dolieva moderátor a pri každej etape sa vstreknú neutróny, aby sa zmerala odozva zariadenia. Kým je reaktor podkritický, čerstvá injekcia neutrónov ho zobudí, ale sám sa zabrzdí. Holofojtoši, ktorí to robili, sa nudili a zdalo sa im, že to trvá dlho, tak namiesto malých krokov urobili veľké kroky, hladinu moderátora (ťažkej vody) zvyšovali rýchlo a zrazu reaktor urobili nadkritickým. Všetci prítomní mali byť okamžite prepustení, ale nestalo sa tak. Boli to predsa členovia strany. Tak sa šlendrián zapísal do DNA elektrárne.

Potom sa reaktor uviedol do prevádzky. Zásoba reaktivity je pri prírodnom uráne malá a reakcia sa dá udržať len s ťažkou vodou a kontinuálnou výmenou paliva. Do prevádzky bol uvedený v 1972 a prvá havária sa stala v januári 1976. Zavážací stroj normálne príde ku kazete, hermetizuje sa, odomkne a vytiahne kazetu, vloží novú, zablokuje ju a odhermetizuje sa. Pri odchode stroja od kazety táto nebola dobre uzamknutá a tlak chladiva CO2 ju vystrelil do sály. Dvaja dunčovia sa tam po socíkovsky zašívali a unikajúci CO2 ich udusil. Incident bol zvládnutý vďaka hrdinstvu obsluhy stroja, ktorá riskovala život. V obleku "atombordel" a s dýchacím prístrojom tam prišli ku stroju a dokončili hermetizáciu. Vystrelená kazeta bola nová, neutrónmi ožiarená len pár sekúnd a preto únik aktivity bol zanedbateľný. Čerstvé palivo je slabý alfa žiarič. Až štiepne produkty sú smrteľne nebezpečné.

Druhá nehoda stála celú elektráreň A1, ktorá bola zničená. Vo februári 1977 bol jeden palivový článok vsunutý so sáčkom so silikagélom. Ten sa vysypal. Namiesto zastavenia prevádzky silikagél dunčovia jednoducho povysávali. Časť silikagélu ostala v aktívnej zóne na mriežke. Po zasunutí palivovej kazety bola výmena tepla nedokonalá, palivo sa prehrialo a roztavilo v aktívnej zóne. Prepálila sa kesónová rúra ťažkovodnej vody, ktorá sa dostala do primáru. Nárast vlhkosti v primári poškodil palivo, a pretože parogenerátor nebol hermetický, kontaminoval sa sekundár. Všetko bolo zasvinené aktivitou. Elektráreň bola zničená. Dva roky stála, potom sa rozhodlo o jej demontáži a definitívnej smrti.

Takže áno, boli tam super nápady, ale ako hovoria Rusi, chceli sme to urobiť dobre, no dopadlo to ako obyčajne. Sociálizmus je pliaga a vedúca úloha strany nedovolila vyvodiť zodpovednosť. Potom sa už nepoužíval domáci prírodný urán, ale sovietsky obohatený v moderátore ľahkej vode: VVER-440. Pche, sovietsky urán. Československý, ukradnutý, vyvezený, obohatený a vrátený ako komerčný produkt.

Matej Korec

Matej Korec
  • Počet článkov: 1
  • Priemerná čítanosť: 839
  • Priemerná diskutovanosť: 2
  • RSS blogu

O blogu

Už 15 rokov pôsobím vo VUJE, a. s., v pozícii generálneho riaditeľa.  Tento blog je venovaný vízii v jadrovej energetike, aktuálnemu dianiu na poli energetiky, histórii a budúcnosti odboru doma a vo svete a jeho súčinnosti s environmentálnou politikou.