Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Matej Klenovský

Padajúca hviezda euro

06.01.2015 | Matej Klenovský

O tom, ako hroziaca deflácia, kroky ECB a predčasné voľby v Grécku negatívne ovplyvňujú našu menu

 • Tlačiť
 • 12

Spoločná európska mena zaznamenala len za necelé posledné tri týždne, vrátane vianočných prázdnin, takmer päťpercentný pokles voči americkému doláru. Od mája 2014, kedy guvernér Draghi prvýkrát otvorenejšie upozornil na hrozbu deflačnej špirály a príliš silné euro, poklesla hodnota meny o takmer 15%. Súčasne v tom čase eurozóna bojovala s nízkym rastom HDP a rekordne vysokou nezamestnanosťou. Hodnota našich peňazí vyjadrených v amerických dolároch bude s vysokou pravdepodobnosťou klesať aj naďalej, veľa môžu napovedať zajtrajšie výsledky miery inflácie pre eurozónu. Utorok o 11:30 osciluje výmenný kurz okolo úrovne 1.1906 EURUSD. Kým v máji by sme za dovolenku v USA v hodnote 5 000 USD zaplatili necelých 3 600 €, dnes by sme za rovnakú dovolenku museli zaplatiť viac ako 4 200 €.

V stredu o 11:00 zverejní Eurostat odhad miery inflácie CPI pre eurozónu za mesiac december. Väčšinový konsenzus hovorí o stagnácii vývoja cien tovarov a služieb (0.0% y/y) v porovnaní s decembrom 2013. Ak by sa potvrdili tieto čísla, išlo by o najnižší výsledok za posledných päť rokov. Slabé výsledky pre celú eurozónu predpovedá aj najnižšia hodnota miery inflácie v Nemecku od októbra 2009 (+0.2% y/y). Okrem slabej ekonomickej aktivity vplýva na nízky rast cien aj mimoriadne nízka cena ropy. Americká ropa WTI sa v pondelok dostala po viac ako piatich rokoch pod päťdesiat dolárovú hranicu, v lete 2014 sa obchodovala za viac ako dvojnásobok, severomorská ropa Brent sa obchoduje pod 53 USD za barel.

Práve stagnácia rastu cien tovarov a služieb môže byť pre Draghiho impulzom , aby na najbližšom zasadaní centrálnej banky spustil klasické kvantitatívne uvoľňovanie, teda nakupovanie štátnych, či korporátnych dlhopisov. Druhého januára sa do obehu dostal Draghiho rozhovor pre nemecký Handelsblatt, v ktorom guvernér uviedol, že ECB musí podniknúť kroky na pritiahnutie miery inflácie bližšie k inflačnému cieľu centrálnej banky. Keďže úrokové sadzby pre hlavné refinančné operácie sa už dostali na minimálnu úroveň (0.05%) a ECB za posledný polrok spustila už niekoľko rôznych programov, Draghiho spomínané kroky predstavujú takmer určite spustenie kvantitatívneho uvoľňovania. Po publikácii daného rozhovoru reagoval poklesom výmenný kurz eura voči doláru o 0.81%, pokles zaznamenali aj výnosy na väčšine vládnych dlhopisov členských krajín eurozóny.

Za výrazným prepadom meny z posledného obdobia môžeme hľadať rozdielne monetárne politiky oboch centrálnych bánk. Kým ECB len nedávno znížila sadzby na minimum a uvažuje o spustení nakupovania dlhopisov, Americká centrálna banka (Fed) v priebehu roka 2014 definitívne ukončila kvantitatívne uvoľňovanie a už sa objavujú špekulácie, kedy nastane prvé zvyšovanie úrokových sadzieb. Až 15 zo 17 členov Fedu očakáva prvé zvyšovanie úrokových sadzieb v tomto roku, na konci kalendárneho roku by mala byť úroková miera už na úrovni 1.125%. Tento predpoklad podporuje aj fakt, že americká ekonomika zažíva v poslednom roku výrazné oživenie. Hospodárstvo vytváralo dostatok pracovných miest – miera nezamestnanosti sústavne klesala, a rast HDP bol v 3Q na anualizovanej báze na úrovni 5%.

 eurostat

Miera inflácie a miera nezamestnanosti v eurozóne a USA, vývoj EURUSDZdroj: eurostat

Ďalším dôvodom poklesu európskej meny je aj situácia v Grécku, v krajine, ktorá ako prvá dostala finančnú pomoc v roku 2010, ktorej dlh bol ako jediný reštrukturalizovaný, kde Hrubý domáci produkt poklesol od roku 2010 o pätinu a kde miera nezamestnanosti dosahuje 26%. Grécky parlament koncom minulého roka nebol schopný zvoliť prezidenta a tak budú nasledovať predčasné parlamentné voľby. Podľa viacerých prieskumov by mala voľby s prehľadom vyhrať ľavicová populistická strana Syriza, ktorá už niekoľkokrát v minulosti prezentovala názory odchodu Grécka z eurozóny a vyhlásením bankrotu. Denník WSJ uvádza, že prieskumy vedené spoločnosťou Rass polling agency hovoria o raste preferencií strany Syriza z decembrových 27.1% na súčasných 30.4%, iné zdroje hovoria až o 33.4%. Konkurenčnú stranu súčasného premiéra Antonia Samarasa, Nová Demokracia (ND), by malo voliť o niekoľko jednotiek percent menej voličov. V snahe presvedčiť voličov vyhlásil nedávno Samaras, že víťazstvo Syrizy by pravdepodobne viedlo k odchodu krajiny z eurozóny a spôsobilo by veľké problémy v krajine. Voľby sa uskutočnia až v nedeľu 25. januára a do tohto dátumu ostáva ešte mnoho času na manévrovanie oboch strán. Víťazstvo Syrizy však straší aj finančné trhy a to aj napriek tomu, že strana pravdepodobne aj po víťazstve vo voľbách nebude schopná vytvoriť koalíciu. Grécke akcie padli o niekoľko percent a výnosy z desaťročných štátnych dlhopisov narástli v priebehu niekoľkých hodín z 8.56 percentnej úrovne až na 9.63%, kde sa pohybujú až do dnes.

Tak výsledky miery inflácie za december, ako i parlamentné voľby v Grécku, budú mať na európske finančné aktíva značný dopad. Udalosťou mesiaca pre eurozónu bude ale zasadanie ECB, netradične až 22.1. vo Frankfurte nad Mohanom. Práve od tohto momentu sa môže menová politika eurozóny uberať novým a radikálnejším smerom a ovplyvniť hodnotu našej meny.

 • Tlačiť
 • 12

Matej Klenovský

Matej Klenovský
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 1921
 • Priemerná diskutovanosť: 10
 • RSS blogu

O blogu

Analytik a investor, ktorý sa venuje obchodovaniu na devízových a akciových trhoch. Spolupracoval s viacerými spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú obchodovaním na finančných trhoch a jeho komentáre a analýzy sú pravidelne publikované vo finančných spravodajstvách.

Matej Klenovský

Matej Klenovský
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 1921
 • Priemerná diskutovanosť: 10
 • RSS blogu

O blogu

Analytik a investor, ktorý sa venuje obchodovaniu na devízových a akciových trhoch. Spolupracoval s viacerými spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú obchodovaním na finančných trhoch a jeho komentáre a analýzy sú pravidelne publikované vo finančných spravodajstvách.

Kalendár sa načítava...